Nová zberateľská minca pripomína drevené kostoly

Slovensko bude mať novú zberateľskú mincu, od pondelka sa začína predávať strieborná minca v nominálnej hodnote desať eur s tematikou Svetové kultúrne dedičstvo UNESCO – Drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka. Autorom návrhu mince je Patrik Kovačovský. V kremnickej mincovni by mali vyrobiť tridsaťtisíc mincí. Zberateľskú mincu budú predávať len zmluvní partneri NBS, ktorých zoznam je uverejnený na internetovej stránke NBS. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa NBS Jana Kováčová.

Na hrane mince je nápis v anglickom a francúzskom jazyku World Heritage – Patrimoine Mondial. Na líci mince je v ľavej časti poľa Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, vpravo od neho Kostol všetkých svätých v Tvrdošíne a nad ním kostol v Hronseku. Pri pravom okraji je označenie nominálnej hodnoty a pod ním názov štátu so štylizovaným písmenom S naznačujúcim cestu spájajúcu jednotlivé drevené chrámy. Vľavo od S je európska hviezda spolu so značkou mincovne a napravo je autor návrhu. Na rube mince je v pravej časti poľa Kostol sv. Františka v Hervartove a vľavo od neho Chrám sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Pod ním je v troch riadkoch nápis Svetové kultúrne dedičstvo so štylizovaným S a v spodnej časti poľa je nápis drevené


V lete pred dvoma rokmi do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO zapísali drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka. Sú to rímskokatolícky Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, evanjelický artikulárny kostol v Kežmarku, evanjelický artikulárny kostol v Hronseku, evanjelický artikulárny kostol v Leštinách, gréckokatolícky Kostol sv. Mikuláša v Bodružali, gréckokatolícky Kostol sv. Michala Archanjela v Ladomirovej a gréckokatolícky Kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zápis do zoznamu UNESCO prilákal do kostola viac turistov

Zápis dreveného artikulárneho kostola v Hronseku v okrese Banská Bystrica do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO priniesol podľa očakávaní zvýšený záujem turistov o túto pamiatku. Rok po tomto zápise to pre agentúru SITA začiatkom júla 2009 potvrdil hronsecký starosta Pavol Zemek aj tamojšia evanjelická farárka Anna Jakušová. Kým starosta odhaduje, že počet turistov sa zvýšil dvoj- až trojnásobne, farárka je v odhade miernejšia a tvrdí, že počet turistov sa nanajvýš zdvojnásobil. „Nebol taký nával, aký sme čakali. Za rok sem prišlo okolo 20-tisíc návštevníkov. Uvidíme však, čo urobí táto letná sezóna, keďže už sme v ponuke cestovných kancelárií pre zahraničných turistov,“ povedala Jakušová. Dodala, že zvýšená návštevnosť im zatiaľ nijaké problémy nerobí, pre zahraničných turistov majú k prehliadke kostola pripravené sprievodné slovo vo viacerých jazykoch na audio disku.