Drevená truhlica

58 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa tOPsEEK
Offline
Drevená truhlica

Ahojte, zohnal som celkom zachovalú truhlicu (vek je pravdepodobne viac ako 80 rokov) - viď. obrázky. Mno a mám pár otázok: 1. Vie niekto odhadnúť vek? 2. Predpokladám, že nejde o žiadny významný "kúsok", preto by som si ju rád opravil. Ako si to predstavujem? Kovanie úplne vymeniť, čierny náter by som rád odstránil a tých niekoľko poškodených miest opravil. Akým spôsobom ich mám vytmeliť? Stačí klasický tmel na drevo? Ako odstrániť náter? Skúšal som, čo to je - včera so 6006-kou riedidlom a čierna z toho išla jedna radosť... No a čo potom s interiérom? Obrúsiť a prelakovať? 3. Zatiaľ som nenašiel žiadne stopy po drevokazoch ;-) Je nutné truhlicu "odhmyziť" a prípadne aj penetrovať? 4. Mám truhlicu pri opravách úplne rozložiť, alebo len zaistiť pôvodné spoje? Vopred vďaka, Rasťo P. S. Viem, že som to vyfotil v mizernej kvalite, ale naozaj nebol na to čas ani priestor...Ahojte,

zohnal som celkom zachovalú truhlicu (vek je pravdepodobne viac ako 80 rokov) - viď. obrázky. Mno a mám pár otázok:

1. Vie niekto odhadnúť vek?2. Predpokladám, že nejde o žiadny významný "kúsok", preto by som si ju rád opravil. Ako si to predstavujem? Kovanie úplne vymeniť, čierny náter by som rád odstránil a tých niekoľko poškodených miest opravil. Akým spôsobom ich mám vytmeliť? Stačí klasický tmel na drevo? Ako odstrániť náter? Skúšal som, čo to je - včera so 6006-kou riedidlom a čierna z toho išla jedna radosť... No a čo potom s interiérom? Obrúsiť a prelakovať?3. Zatiaľ som nenašiel žiadne stopy po drevokazoch ;-) Je nutné truhlicu "odhmyziť" a prípadne aj penetrovať?4. Mám truhlicu pri opravách úplne rozložiť, alebo len zaistiť pôvodné spoje?

Vopred vďaka,

RasťoP. S. Viem, že som to vyfotil v mizernej kvalite, ale naozaj nebol na to čas ani priestor...

Drevená truhlica
Obrázok používateľa Anonymný
Anonymný

priamočiarosť odpúšťam,som tu úplný nováčik,ale budem sa veľmi snažiť moju nedokonalosť napraviť,tuhlicu alebo možno kufor som získala len dnes,takže ho čo najskôr nafotím a pokúsim sa sem vložiť foto.Ďakujem za odpoveď. :-) Monika :oops: :oops:

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

posielam slúbené detailnejšie foto Prosím o radu ako postupovať pri oprave.Ďakujem.

Obrázok používateľa duchamp
Offline

Až budu mít více času (a chuti), tak se pokusím něco ti k tomu napsat. Do té doby bych třeba uvítal příspěvek docenta, který už mi na Obnově chybí... :cry:

Obrázok používateľa harp
Offline

Bednicka z fotografie je vojensky kufor z cias nasich starych otcov. V primitivnych casoch, ked este boli mladi muzi zo zakona povinni ist sa ucit zabijat ludi, prisiel takemu povolavaci rozkaz az za nim. Bol vtedy povinny kupit /zohnat, urobit/ presne danu truhlicu ciernej farby a pri dostaveni sa na posadku mat ho so sebou. V tej bednicke mal potom pocas tych dvoch rokov faktickeho aj pravneho nevolnictva svoj biedny majetocek. Ked potom hrdinsky padol za vlast /zahlosilo ho/, tato debnicka bola poslana aj s dvojfarebnym diplomom hrdym rodicom /biednym starcekom/. Bednicky boli zrusene v polovici 50 rokov, to sa uz chodilo na /aj z/ vojnu s holymi rukami /zadkom/. Boli tych debniciek tisice a tisice, ich zachovanie je vecou nahody. Zelam armade skazu a zmar.

Pekna rec.

Ked sa chcete vratit k povodnej funkcii pojde to tazko. Kufor by som maximalne ocistil vodou so saponatom a ponechal tak. Ak by vam tento postup nestacil napiste. Je vsak najmenej destruktivny. Mozno ze by sa este na zaver dal natriet vcelym voskom.

Teraz je to na vas ci sa zmierite s tym ze budete mat v obytnej casti takuto truhlicu.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

budem trpezlivo čakať na tvoj čas a chuť písať. :roll:

Obrázok používateľa dorotka
Offline

Tak, tak. Je to vojenský kufor, datovala by som ho do obdobia prvej svetovej vojny. Neskôr vojenské kufre nemali sarkofágové veko, ale rovné. Zväčša mali na frontálnej strane bielym náterom meno a obec, odkiaľ majiteľ (regrút, odvedenec) kufra pochádzal. Niekedy sa vyskytuje i číslo vojenského oddielu, útvaru a pod.
V závislosti od rozmerov (ktoré však v tomto prípade nepoznáme) sa môže jednať i o kufor študentský. Tie mali väčšie rozmery, pretože sa do nich museli zmestiť i prikrývky - zväčša perina alebo aspon vlnená prikrývka, dnes by sme povedali deka.
Takéto "kufre" zhotovovali vidiecki stolári aj pre potreby vysťahovalcov (lodné kufre pre chudobných) do zámoria, približne koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Kto mal na kúpny (tzv.moravský, český lodný) kufor, objednal si ho na dobierku.
Pokojne by som si ním vyzdobila interiér (po reštaurovaní), táto možnosť poskytuje mnoho variácií.

Obrázok používateľa harp
Offline

Moj stray otec si priniesol z 2sv. vojny kufor o rozmeroch cca 1,2m * 400cm * 500cm. Mal sarkofagove veko a v predu v lavom rohu napis bielym cez sablonu natieranym jednoduchym bezpetkovym pismom: "J. Hrčka". Veko bolo segmentoveho bocneho prierezu ako aj u spominaneho kufra. Pravdepodobne to bude iba vynimka, ale kto vie?

Obrázok používateľa harp
Offline

Len pre zaujimavost vam posielam tento fotografie mojho kufra. Prisiel s nim pra-strary otec (prastraky) z Ameriky. Datovanie do konca 19. storocia.


Na drevenom skelete bol v 100% natiahnuty plech s fladrovanim. Spoje prekryvali drevene lakovane rebra. Plasticke vyzdoby boli kovove a pokovovane.


Vnutro kufra bolo vylepene papierom a na veku bola romanticka tlac "dievca a chlapec na prechadzke.


Kufor uzatvaral jeden zamok a dve zapadky.


Po bokoch mal kozene uchyty na prenesanie. V dolnej casti kolieska.


Na zaver jedna kuriozita: Pri konzervacii tohoto kufra som pozeral film Ganyk NEwyYorku kde sa objavil podobny kufor. Pisal som aj do produkcnej spolocnosti a ziadal kontakt na rekvizitarov, bohuzial neuspesne.

Obrázok používateľa duchamp
Offline

Ďakujem za rady,uvidíme čo sa mi s tým podarí spraviť,pustím sa so toho sama,platiť nejakému odborníkovi sa asi neoplatí,nie je to zasa taká vzácnosť.Ak z toho niečo ostane...dúfam že áno,pošlem foto.
Moniko, Moniko! Uběhl rok a půl, během nějž se s tvou truhlou snad něco událo... Dozvíme se výsledek? Děkuji za všechny zvědavce, mne nevyjímaje. :)

Obrázok používateľa duchamp
Offline

Ne že by se ke mně dostavilo přehršle času, leč pokusím se ti alespoň s tou chutí lehce nastínit postup, který bych asi zvolil při restaurování uvedené truhly. :)
Pakliže lze bez poškození pantů a spojovacích prvků demontovat víko, tak se o to pokus (usnadní to manipulaci), v opačném případě to rozhodně nedělej. Odstraň nepůvodní svislý zámek a dost možná i nepůvodní (?) madlo vpravo od něj (to nejsem schopen dle fotek říci, je to na tobě).
Kovové pásy a další části (vyjma niklovaných) zbav koroze jemným ocelovým kartáčem (docela dobrý je ten na svíčky - motoristé znají :wink: ) popř. jemnou ocelovou vlnou. Osobně bych na ně poté aplikoval tanátování, čemuž se např. docent velmi brání. Následovala by ochranná laková vrstva (Paraloid B72, Veropal, Solakryl), ne nitrolak apod. (mají mj. tendenci časem žloutnout). Někdo by zvolil třeba i odrezovač a pak nový nátěr černou (nejlépe obdobnou) barvou, ale mně by vadilo, že to 1.) vypadá moc nově, 2.) překrývá původní povrchovou úpravu.
Dřevěné svislé lišty (jsou vůbec dřevěné?) bych čistil jemnou ocelovou vlnou smáčenou v lihu (za předpokladu, že je kryje šelaková politura) potažmo organickými rozpouštědly (aceton aj.). Poté bych je buď přimořil na požadovaný odstín či jen napustil lněným olejem. Jako ochrannou vrstvu bych opět zvolil šelak - opakovaný nátěr a rozleštění.
Pro informaci: takto vypadá zmíněná jemná ocelová vlna č.000 (lze koupit v Baumaxu apod.):

A teď jsme u kamene úrazu - textilu se nevěnuji, tudíž jen obecné rady. Přípravek k čištění si vyzkoušej na málo viditelném místě (vzadu, např. zubním kartáčkem). Nelze bez patřičných zkoušek říci, jaký použít . Postupuj od nejméně agresivních (saponát, mýdlo) po více (líh, terpentýn, benzín, čpavek aj.). Snad neskončíš u perchloretylenu... :? Pozor však na oddělení látky od podkladu.
Předpokládám, že vnitřek truhly je vylepen papírem - pokud jej chceš odstranit, tak by měla stačit pouze voda. Poté můžeš interiér napustit např. lněným olejem, navoskovat nebo ponechat jen tak.
A ještě něco: :!:
* postupy nejsou uvedeny chronologicky, takže přemýšlej - nejprve
odstraňování a čištění, pak zbytek.
* teď po přečtení - opět zvaž zákrok odborníka
* vše děláš na své nebezpečí, autor nemůže zodpovídat za tvé činy
* nezapomeň poté poslat foto a relevantní informace

Obrázok používateľa dorotka
Offline

harp, nájdem ti niečo k tvojmu vysťahovaeckému kufru.(Už som ti to dávno sľúbila).
Kufor tvojho starého otca z 2.sv.vojny mohol pochádzať ešte z obdobia 1914-18, alebo mohi mať na regrútskom úrade výrobcov (dodávateľov) kufrov so sarkofág.vekom. To sarkofágové veko bolo potom nepraKTICKé, horšie sa na kufri sedelo a nedali sa kufre na seba ukladať.
Ale možno nás nejaký odborník na militárie poučí...

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Kedysi dávno som si sľuboval, že niečo spácham okolo kufrov, ale nikdy som sa k tomu poriadne nedostal. Zaujímavá téma, ale keď je toľko zaujímavejších. Napriek tomu som zahrabal trochu v archíve a tu je drobček, ktorý určite poteší aspoň harpa.
Drevené, kožou alebo kovom potiahnuté cestovné kufre sa v USA objavujú v tretej štvrtine 18. storočia a vyrábali sa až do druhej polovice 20. storočia. Kufre s vysoko vyklenutým vekom sa vyrábali približne v období 1865-1890. Po nich nastupujú kufre s plochým vekom, ktorých výroba a používanie začína okolo roku 1875. Pochopiteľne, že roky sú iba orientačné a presnejšie datovanie sa dá vykonať podľa výrobcu konkrétneho kufra.
Ten harpov by som datoval približne v rozmedzí 1875-1885.
Vyrobcom by mohli byť firmy:
Austin Trunk Factory, Austin,
Davis Trunk Factory, Los Angeles,
Faber, H.C. and Sons, Utica, New York,
Secor, M. M., Chicago.
Výrobcom zámky je takmer s istotou firma "Eagle Lock Co.", Terryville, Connecticut. Zámka je neúplná, chýba spodná časť (určite sa nedá zamknúť). Nezreteľné firemné označenie je viditeľné v jej hornej časti. Či sa mýlim musí povedať harp, pretože podľa obrázkov kufor reštauroval a teda bude vedieť čo je na zámke vyrazené.
Pripájam obrázok podobného (tiež reštaurovaného) kufra, vyrobeného okolo roku 1880.

Osobne si myslím, že kufre tohto typu predstavujú vrchol "kufrárskeho" remesla v USA a asi si to nemyslím iba ja, čo dokazuje aj obálka jednej z mála monografií venovaných americkým kufrom.

Pre tých zvedavých nakoniec cena, ktorá sa u týchto kufrov pohybuje od 350 do 1 200,- dolárov.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa mikulasm
Offline

Ja by som len chcel podotknut na margo voskovej upravy. Duchamp spomina, ze na niektore predmety nieje vhodna, lebo lepi.
Vceli vosk sa da upravit aby nebol makky a aby nelepil. V zohrevanom tolene alebo xylene {xylen je menej toxicky} vo vodnom kupely si rozpustite damaru, pridate vosk a najemno, az na prach rozdrteny karnaubsky vosk. Pomer vam neviem povedat, lebo ja to robim od oka a prstami skusam lepivost vosku. Vosk pri spravnom pomere s damarou prestane lepit.

Obrázok používateľa tomboy
Offline

vlastnim podobny kufor ako ma topseek
mensich rozmerov taktiez som ho ziskal uz hodne davno od svojho deda... bol to jeho vojensky kufor este tam ma frcky a datumy kedy ho povysili a par vojenskych odznacikov...
ziskal som ho vo veku priblizne 12 rokov plus minus...
jeho farba bola opriskana v miestach sa odlupovala, inac doskriabanya pomerne nevzhladny...
farbu som oskrabal trosku prebrusil a musim povedat ze dost necitlivo natrel modrou farbou pretoze sa mi hodi do interieru ale aj ho mam rad je to taka sentimentalna spomienka... par dier co na nom je som netmelil nemusi vyzerat ako novy ma predsa len uz svoje roky....
ma aj povodny zamok a kovanie doteraz vynikajuco funguje... akurat cas od casu (radovo rokov) do nastriekam aby sa nezaseklo alebo sa s nim nieco nestalo...
sluzi svojmu povodnemu ucelu - uskladnovanie... ja osobne v nom uskladnujem spomienky - fotky, dopisy, prosto spomienky...

Obrázok používateľa harp
Offline

Sasa vdaka za info. Podobne som zistil aj ja. Tiez sa pohrabem v archive a cosi k tejto teme pridam.

Prikladam par cien.
http://www.nextag.com/trunk-furniture/search-html

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

Ďakujem za rady,uvidíme čo sa mi s tým podarí spraviť,pustím sa so toho sama,platiť nejakému odborníkovi sa asi neoplatí,nie je to zasa taká vzácnosť.Ak z toho niečo ostane...dúfam že áno,pošlem foto.

Obrázok používateľa harp
Offline

Pripajam slubene foto truhlice mojho streho otca po mojom zasahu z detstva. Prosim neurobte rovnaku detsku hlupost ako ja. :)

Obrázok používateľa stare.moto
Offline

Ahoj RAsťo, ja som dnes dokončil vojenský drevený kufor, ktorý bol v podobnom stave ako ten tvoj.
dokonca bol už raz natretý hnedou farbou.
postupoval som takto:
1, oddelil som vrchnák od dna, odmontoval som pánty, úchyty, zámok, starú farbu som prebrúsil šmirglom a zvonku ponatieral čiernou farbou (industrol).
2. vnútro som takisto prebrúsil a ponatieral hydrovoskom (prípravok na leštenie drevených parkiet) , a preleštil čistou handrou.Zámok a ostantné kovové veci som prešiel drôtenou kefou a striekol čiernym sprejom, premazal.
3. po uschnutí som kufor poskladal. tieto vojenské kufre boli čiernej farby a na prednej strany mali majitelia na písané mená.

Obrázok používateľa tOPsEEK
Offline

Ahojte,

vďaka všetkým za zaujímavú diskusiu. Ešte k tomu "môjmu" kufru:

- zatiaľ som na ňom nenašiel žiadne nápisy
- rozmery sú odhadom cca. 80x50x40cm (š x v x h), na tie rozmery je relatívne ľahký (materiál by mohla byť borovica???)

Ad. Harp - krásny kúsok, hádam sa aj ku mne niečo podobné raz dostane

Ad. Tomboy, Harp a Dorotka - áno, rád by som ho zreštauroval (najradšej sám), takže ešte raz sa opýtam:

a) Farba "oškrabať"? Nebolo myslené skôr opáliť a zoškrabať? Mne to však veľmi ako email nepripadá ;-) Nestačilo by riedidlo resp. benzín + obrúsiť? Aký náter potom zvoliť (myslím doporučenú značku, typ farby - radšej by som mal tmavohnedú, ale zmierim sa aj s čiernou)...

b) Diery... ani mi tak nejde o malé defekty, ale na veku sa štiepia časti dosák, resp. sú už odštiepené - asi by som použil obyč. tmel na drevo... ?

c) Interiér - harp doporučuje včelí vosk. Predpokladám, že tu niekde na portáli bude info o spôsobe práce s ním (voskom som zatiaľ zdobil len kraslice a podarilo sa nám vtedy zapáliť záclony ;-) ale to už bolo veeeeeeeeeľmi dávno)

d) Kovanie - tu by som predsa len niektoré časti vymenil za nové - napr. klavírne pánty, zámok (jediný kľúč je zlomený). Ak aj nie, je tu niekde na portáli uverejený postup na "oživenie" takéhoto typu kovania?

e) No a základná otázka - mám kufor pred rekonštrukciou rozobrať? A do akej miery (teda až na laty, alebo len bočnice, veko a pod.)

Ešte raz vďaka všetkým,

Rasťo

Obrázok používateľa duchamp
Offline

Vážení a milí,
mám tu dnes pro vás, zejména pro restaurátory dřeva, jen jednu metodickou poznámku. Nechtěl jsem kvůli tomu zakládat zbytečně nové téma, takže ji vkládám -víceméně tematicky- sem.

Byl jsem nedávno u kolegy restaurátora v České Lípě, který stejně jako já pracuje mj. s kostním/kožním klihem. Podělil se se mnou o svou zkušenost, totiž že ztuhlý klíh není nutné rozehřívat klasicky v kotlíku ve vodní lázni, leč -a teď to přijde- stačí jej na pár vteřin dát do mikrovlnky (samozřejmě ve vhodné nádobě, v jeho případě sklence od dětské přesnídávky apod.). Pro mne osobně je to věc nová, poměrně vhodná pro případy občasného lepení i pro ty, jimž se nechce čekat na rozpuštění klihu klasickou metodou (a raději slepí daný předmět obtížně reverzibilními lepidly, třeba Herkulesem :roll: ). Údajně klih takto neztrácí své vlastnosti, zejména lepivost (nemám vyzkoušeno), takže můžete směle experimentovat. :wink:

Na závěr jen pozdravy pro Docenta a Mikuláše. :P

Obrázok používateľa tyllo
Offline

harp, nájdem ti niečo k tvojmu vysťahovaeckému kufru.(Už som ti to dávno sľúbila).
Kufor tvojho starého otca z 2.sv.vojny mohol pochádzať ešte z obdobia 1914-18, alebo mohi mať na regrútskom úrade výrobcov (dodávateľov) kufrov so sarkofág.vekom. To sarkofágové veko bolo potom nepraKTICKé, horšie sa na kufri sedelo a nedali sa kufre na seba ukladať.
Ale možno nás nejaký odborník na militárie poučí... nie som odbornik namilitarie ale jedna sa o lodny kufor ! datovanie je presne! mal som cešs uz restaurovat niekolko a v omnoho horsom stave. ten tvoj je nadmieru zachovaly!!

Obrázok používateľa tyllo
Offline

po podrobnom prezrerani toho kufra som prisiel na to zesa mi tu potuluju identycke kovania z takeho isteho. keby si nahodou poskodil alebo by nebolo zachovane tak napis budem sa snazit dodat. to este ktomu kufru. TYLLO

Obrázok používateľa mikulasm
Offline

Ten napad zohrievania gleja v mikrovlnke vyzera lakavo. Dakujem, urcite vyskusam. Plastelinu si bezne zohrievam v mikrovlnke, no zohrievat glej, to by ma asi ani nenapadlo.
A dakujem za pozdrav Duchamp.

Obrázok používateľa monika hruskova
Offline

dobrý den,posielam fotky kufra ale nejako sa stratili,prosím poradte mi ako ich sem dostanem.Ďakujem :|

Obrázok používateľa docent
Offline

Na obrazku to az tak zle nevyzera a za 50 rokov - kto to uz rozozna. Myslel som, ze to je horsie.

Obrázok používateľa calibre
Offline

demontovat rozhodne netreba , z foto sudim ze ide o dobre spoje a spravili by ste si zbytocne komplikacie, staci to sprevnit lepidlom (cez striekacku pomedzi spary a stiahnut poriadne)

vek uricte nie pod 1900, presny vek sa z foto neda usudit

jendoznacne vzdy pri starych kusoch ale aj pri novych je nutne konzervovat, aj ked sa zda ze tam niesu , PREVENCIA,
,
na cistenia mam vyborne veci , cisti sa stym lachko , kvalitne a rychlo, bez vedlajsich ucinkou (o aky ide pripravok iba posta)

Obrázok používateľa duchamp
Offline


Pokus to byl hezký, Moniko, leč pokud se ti to nepodaří, tam mi ty fotky pošli e-mailem a já je sem rád vložím (jsem již tuze zvědav :wink: ). Předchozí příspěvek snad harp smaže.
A jak již jsem ti psal, ZDE je diskuze, v níž je zmíněn i stručný návod pro vložení fotek. Zatím to zjevně nepomohlo, nicméně neustávej v nadšení, jsi na dobré cestě.

Voľby prehliadania komentárov

.

Haraburdy

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.