Na mape Street View pribudnú aj slovenské mestá

Spoločnosť Google umožní svojim používateľom virtuálnu návštevu Slovenska. Panoramatické fotografie ulíc pre službu Street View na Mapách Google začne od pondelka 16. augusta 2010 zbierať v deviatich slovenských mestách. Špeciálne autá Street View so snímačmi budú môcť vo svojom meste stretnúť obyvatelia Bratislavy, Košíc, Prešova, Žiliny, Banskej Bystrice, Trnavy, Trenčína, Popradu a Prievidze. Fotografovať smú len verejne dostupné ulice a priestranstvá. Po tom, čo autá nasnímajú ulice, čaká zamestnancov Google mravčia práca. Z dôvodu ochrany súkromia budú niekoľko mesiacov rozmazávať tváre obyvateľov i poznávacie značky áut. “Na vlastnú žiadosť tiež dokážeme odstrániť konkrétne zábery osôb, či ich domov,” poznamenal produktový manažér Google Zürich Jaroslav Bengl. Autá by mali zbierať fotografie niekoľko mesiacov.

V ďalšej fáze plánuje Google zmapovať aj historické, kultúrne či prírodné lokality, pričom Slováci sa budú môcť sami podieľať na ich výbere. Načasovanie a konkrétne parametre projektu spresní spoločnosť počas jesene. Na spustenie služby sa používatelia môžu tešiť v roku 2011. Vďaka funkcii Street View, čiže panoramatických obrázkov nasnímaných na úrovni ulice, dostanú slovenské Mapy Google ďalší rozmer. Služba Street View ponúka užívateľom virtuálny obraz o metropolách kdekoľvek na svete. “Obzrieť si môžete okolie hotela, v ktorom sa chcete ubytovať, či overiť možnosti parkovania pred reštauráciou, v ktorej chcete stráviť pracovný obed, či romantickú večeru,“ uviedol Bengl. Rozšírenie služby spoločnosti Google o prehliadku slovenských miest privítala generálna riaditeľka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Svetlana Gavorová. „Ide o unikátnu technológiu, prostredníctvom ktorej môžu zahraniční návštevníci získať inšpiráciu k návšteve Slovenska a zároveň si budú môcť návštevu kvalitnejšie naplánovať,” konštatovala Gavorová.


Funkcia Street View je v súčasnosti k dispozícii vo viac ako 100 metropolách v 23 krajinách sveta. V rámci Európy majú užívatelia možnosť zobraziť si pomocou Street View mestá vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Anglicku, Holandsku alebo aj v Českej republike.


Agentúru SITA informovala Daša Tkáčová z Grayling Slovakia.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rakúska národná knižnica sprístupní na webe svoje historické zbierky

Rakúska národná knižnica zdigitalizuje v rámci projektu Private Public Partnership takmer pol milióna kníh aj z obdobia Rakúsko-Uhorska, súčasťou je tiež slovanská zbierka. Tá obsahuje približne 50-tisíc pôvodných diel, medzi nimi aj dielo Antona Bernoláka Grammatica Slavica. Všetky diela sprístupní služba Knihy Google a v budúcnosti si tak budú môcť všetci študenti, bádatelia či akademici v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu prehliadať digitalizované tituly knižnice na internete a to z ktoréhokoľvek miesta na svete.