Možno sa podarilo nájsť hrobku Kleopatry a Marca Antonia

V ruinách starovekého egyptského chrámu sa podarilo objaviť masívnu bezhlavú sochu gréckeho kráľa, ktorá podľa vedúcich vykopávok naznačuje, že môže ísť o miesto posledného odpočinku Marca Antonia a Kleopatry. Posledných päť rokov skúmali archeológovia okolie chrámu Taposiris Magna, asi 45 kilometrov západne od prístavného mesta Alexandria, v nádeji, že sa im podarí objaviť hroby spomínanej dvojice.

Novonájdená čierna granitová socha je podľa predpokladov kráľ Ptolemaios IV., pretože neďaleko sochy sa našla kartuša vytesaná do rovnakého kameňa, ktorá niesla jeho meno. Ptolemaios IV. bol jedným z viacerých pôvodom gréckych kráľov z dynastie Ptolemaiovcov, ktorá vládla medzi rokmi 332 až 30 p.n.l. a predpokladá sa, že dal príkaz na postavenie chrámu. Predtým sa odborníci domnievali, že chrám postavili počas vlády Ptolemaia II, ktorý vládol medzi rokmi 282 – 246 p.n.l.


Kleopatra VII. bola poslednou panovníčkou ptolemaiovskej dynastie. Kráľovná a jej milenec, rímsky generál Marcus Antonius spáchali samovraždu, keď ich v roku 30 p.n.l. porazil Gaius Octavian, ktorý sa onedlho stal prvým rímskym cisárom. Archeológovia poznali chrám Taposiris Magna už storočia, no až donedávna sa mnohí vedci domnievali, že išlo o nedokončený chrám, pretože sa v ňom nenachádzali žiadne nápisy.


Archeológovia tiež vedeli o veľkom cintoríne pred chrámom a o veži, ktorá mohla slúžiť ako maják. Nedávne vykopávky však ukázali, že chrám bol aktívnejší ako sa predpokladalo, čím sa zvýšila pravdepodobnosť, že za čias Kleopatry išlo o dôležité miesto. Na chrámovom cintoríne sa doteraz podarilo objaviť najmenej 12 múmií, 500 kostier a 20 hrobiek. Telá boli pochované tvárou k chrámu, čo mohlo naznačovať, že v budove sa nachádza hrobka s dôležitou osobnosťou. V jeho vnútri sa tímu podarilo objaviť medzi iným aj miestnosti pravdepodobne používané na mumifikáciu či svätyne venované bohom Usirovi a Eset. Táto mocná dvojica bola podľa egyptskej mytológie manželmi, čo mohlo inšpirovať Kleopatru a Marca Antonia, aby použili chrám ako svoje pohrebné miesto.


“Kleopatra mohla predstavovať Eset a Marcus Antonius mohol byť Usire,” uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass. “Pre slávnostnosť tohto chrámu a preto, že bol v tom čase taký posvätný sa domnievam, že môže obsahovať Kleopatrinu hrobku,” dodal. Hawass tiež povedal, že Taposiris Magna je dobrým kandidátom na miesto, kde sa nachádzajú hrobky Marca Antonia a Kleopatry, pretože legendárna dvojica sa zrejme chcela uistiť, že rímski dobyvatelia nebudú môcť nájsť a zhanobiť ich hroby.


Informáciu zverejnila webová stránka nationalgeographic.com.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.

Vedci objavili dva a pol metrovú hlavu sochy Amenhotepa III.

V egyptskom meste Luxor sa podarilo objaviť veľkolepú, tritisíc rokov starú, hlavu faraóna Amenhotepa III. z červeného granitu, uviedol v nedeľu egyptský minister kultúry Farouk Hosni. Dva a pol metra vysoká hlava starého otca kráľa Tutanchamóna má korunu Horného Egypta a pôvodne patrila stojacej soche faraóna Amenhotepa III., ktorá v rukách držala kráľovské insígnie. Podľa odborníkov ide o najlepšie zachovanú sochu hlavy faraóna, akú sa doteraz podarilo nájsť. “Iné sochy mali vždy niečo odlomené,” uviedol Hourig Sourouzian, ktorý viedol egyptsko-európsku expedíciu. “V tomto prípade je však (socha) nádherne vytesaná a vybrúsená od špičky koruny až po bradu, nič nie je odlomené,” dodal.

Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.