Metropolitné múzeum si požičia sochu Mladého lukostrelca

Metropolitné múzeum umenia v New Yorku bude vystavovať mramorovú sochu Mladého lukostrelca, ktorá je pripisovaná talianskemu sochárovi Michelangelovi Buonarrotimu. Po prvýkrát vstúpila na pôdu Spojených štátov po tom, čo ju získal architekt Stanford White pre svoju manhattanskú rezidenciu. Mramorová socha nahého mladíka, ktorému chýbajú ruky a chodidlá, ostala v sídle na Piatej Avenue celé desaťročia, aj po tom, čo sa z neho stalo oddelenie francúzskej ambasády. Socha bola viditeľná už z chodníka, keďže bola vystavená vo vstupnej hale nad fontánou, no ostala nepovšimnutá až do roku 1990, kým sa o ňu nezačal zaujímať kurátor Metropolitného múzea James David Draper.
Na výstave budú panely s ilustrovaným textom, ktoré poukazujú na históriu Mladého lukostrelca.

Informáciu zverejnila internetová stránka metmuseum.org.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Texase budú vystavovať prvé Michelangelovo dielo

Kimbellovo múzeum umenia v Texase bude od jesene vystavovať obraz Muky svätého Antona. Autorstvo diela, ktoré vyše sto rokov vyvolávalo otázky, prisúdili jednému z najvýznamnejších renesančných umelcov – Michelangelovi Buonarrotimu. Dielo, zobrazujúce démonov snažiacich sa stiahnuť svätca z nebies, vytvoril zrejme vo veku 12 alebo 13 rokov, teda zhruba v rokoch 1487 alebo 1488.

Stotriročný architekt Niemeyer otvoril múzeum

Jeden z najvýznamnejších velikánov architektúry Oscar Niemeyer, zakladateľ brazílskej modernej architektúry, oslávil v stredu svoje 103. narodeniny originálnym spôsobom, slávnostne otvoril múzeum v brazílskom meste Niterói. To bude zachytávať bohatú 70-ročnú kariéru legendárneho Brazílčana, ktorý budovu múzea aj sám navrhol. Práve výrazné zakrivenia, ktorými sa vyznačuje, sú typickou črtou Niemeyerovho modernistického štýlu.