Mestskú vežu otvoria po dlhšom čase od soboty pre verejnosť

BRATISLAVA 29. júna (SITA) – V improvizovanom režime otvoria v sobotu jednu z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok Trenčína – mestskú vežu. V uplynulom období nebola sprístupnená a výstup na ňu bol povolený iba výnimočne počas Dňa otvorených dverí na Mestskom úrade (MsÚ). Obnovenie veže bolo súčasťou širšej úpravy budovy úradu, kedy zrekonštruovali aj pôvodné pavlačové schody vo veži a umiestnili nové vežové hodiny s kruhovým ciferníkom. Súčasný vzhľad tejto pamiatky je dielom trenčianskych architektov, autorskej dvojice Balaščák-Ondrejka. Podľa projektu tejto dvojice bude vybudovaný aj výťah do veže so vstupom z Hviezdoslavovej ulice, ktorý zabezpečí prepravu návštevníkov priamo z ulice. Umožní tiež bezbariérový prístup na jednotlivé podlažia MsÚ. Architektúra výťahu sprostredkuje podľa tlačového tajomníka trenčianskeho MsÚ Tibora Hlobeňa navyše aj vizuálny zážitok počas jazdy, pretože sa bude pohybovať za zasklenou fasádou. S výstavbou výťahu by sa malo začať koncom tohto roka.

Počas tohtoročnej letnej sezóny sa prehliadky budú musieť prispôsobiť bežnému režimu a chodu MsÚ, lebo prístup na vežu je bez plánovaného výťahu možný iba cez jeho vnútorné priestory, pripomenul Hlobeň. Organizované prehliadky sa uskutočnia v pravidelných intervaloch – každú celú hodinu a v ucelených skupinách s maximálne 12 osobami. Sezóna prehliadok potrvá do 12. septembra.

Slávnostné otvorenie veže v sobotu začne o 12:30 pri mestskej bráne. Prvý výstup pre verejnosť v tento deň je naplánovaný na 13:00 a posledný na 19:00. Od nedele bude veža každý deň sprístupnená od 10:00 do 20:00. Dospelí zaplatia za výstup 30 Sk a deti do 15 rokov, vojaci, dôchodcovia a zdravotne postihnutí občania za výhľad z veže zaplatia 15 Sk. Veža bude sprístupnená už aj tento štvrtok a piatok, a to pre školy a detské domovy. Podľa Hlobeňa by sa tu malo vystriedať zhruba 200 detí navrhnutých jednotlivými základnými školami za dobré školské výsledky.

(SITA, an;zd), 0261

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články