Medzinárodný veľtrh Bratislavské zberateľské dni v Inchebe

Pri slovnom spojení najznámejšia poštová známka si aj tí, ktorí sa nevenujú filatelii, spomenú na Modrého Maurícia. Zdanlivo obyčajná známka s nominálnou hodnotou 2 pence bola vydaná zároveň so známkou červenej farby o nomináli 1 penca na ostrove Maurícius. Každú z nich vytlačili v obmedzenom počte 500 kusov. Vyššiu hodnotu majú originály z roku 1847 s nápisom „Post Office“. Na celom svete je známy výskyt 14 exemplárov v červenej farbe a 12 exemplárov v modrej farbe. V roku 1848 boli obdobné známky vydané s nápisom „Post Paid“. Ich cena je podstatne nižšia, avšak stále sa pohybuje v státisícoch eur.

Práve takýto vzácny kúsok bude počas dvoch dní vystavený na medzinárodnom veľtrhu Bratislavské zberateľské dni v bratislavskej Inchebe. Známka už precestovala kus sveta. Na liste ofrankovanom aj piatimi 6-pencovými známkami absolvovala trasu z mesta Port Louis na Mauríciu do indického Bombay. Momentálne sa nachádza v Českej republike u zberateľa Ludvíka Pytlíčka, ktorý ju na dva dni sprístupní všetkým návštevníkom veľtrhu. Zaujímavosťou bude aj najvzácnejšia československá známka poistená na desať miliónov českých korún.   


Pre nedostatok nových známok československého štátu bola na staré zásoby rakúskych známok aplikovaná pretlač „Pošta československá 1919“. Na niekoľko exemplárov sa dostala prevrátená pretlač a zachoval sa len jeden takýto kus. V roku 1928 známku vydražili za 32 000 korún, čo bola v tom čase hodnota troch domov. Na istú dobu zmizla a v päťdesiatych rokoch ju socialistický režim zabavil a predal do Poštového múzea v Prahe. V roku 1968 bola na svetovej výstave PRAGA 1968 vyhlásená za najvzácnejšiu poštovú známku Československa. Po revolúcii 1989 reštituenti žiadali o navrátenie známky do vlastníctva. Keď ju v roku 1996 jej aktuálny majiteľ kúpil, musel sa zaviazať, že ju nasledovných 10 rokov nikde nevystaví.   


Ďalšou atrakciou veľtrhu je kniha Liber Viaticus – breviár Jana ze Středy, ktorý bol kancelárom Karla IV. Kniha je vyrobená ručne na pergamene podľa originálneho rukopisu. Zhotovenie diela trvalo viac ako dva mesiace. Je zdobená práškovým aj plátkovým zlatom. Podobný unikát sa stane ozdobou akejkoľvek zbierky. Hodnota diela je 690 000 korún českých.


Okrem týchto lákadiel vášnivých zberateľov aj laických návštevníkov potešia filatelistické unikáty z celého sveta, vzácne pohľadnice, historické knihy, cenné mince, minerály a drobné starožitnosti. Tradične sa chystá aukcia numizmatického materiálu a vyhodnotenie ankety o najkrajšiu známku. Na tohtoročný veľtrh so svojimi cennosťami zavítajú aj zberatelia z ďalekých krajín Nepál, Filipíny, Egypt a Pakistan.   


Veľtrh sa koná v bratislavskej Inchebe 4. – 5. júna 2010. Mladí zberatelia do 12 rokov majú vstup zdarma. Bratislavské Zberateľské Dni sú pre verejnosť otvorené 4.júna 2010 od 10:00 do 18:00 a 5.6. od 10:00 do 16:00.
  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rozprávková známka s ilustráciou Albína Brunovského

Slovenská pošta vydáva poštovú známku s ilustráciou “Meluzína Jozefína” od Albína Brunovského z Modrej knihy rozprávok. Známka, ktorej motív vybral Daniel Brunovský, syn jedného z našich najvýznamnejších ilustrátorov, zobrazuje Bratislavský hrad obklopený štyrmi rozprávkovými bytosťami. Slávnostná inaugurácia známky sa uskutočnila 28. mája 2010 pri príležitosti otvorenia výstavy “Albín Brunovský v zrkadle času” v galérii aktualít GMB v Pálffyho paláci v Bratislave.

V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať 20 známok

Bude medzi nimi aj Valentínska známka, Veľkonočný baránok alebo Vianočná známka – Traja králi
BRATISLAVA 29. augusta (SITA) – V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať dvadsať známok, informovala agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Bela Lisáková. K známkam vychádzajúcim pri príležitosti tradičných sviatkov budú patriť Valentínska známka, Veľkonočný baránok, Vianočná známka – Traja králi a známka vydaná ku dňu poštovej známky.

Nitrianska katedrála

Za?iatok kres?anstva na Slovensku môžeme vystopova? k mestu Nitra ku kostolíku, ktorý bol postavený knieža?om Pribinom a pomenovaný po sv. Emeramovi biskupovi z Regensburgu, odkia? pochádza aj sú?asný pápež.