Mária Terézia

Nebola iba najvýznamnejšou ženou na habsburskom tróne. Svojimi činmi sa zaradila aj medzi vôbec najvýznamnejších habsburských panovníkov. Pričom stále zostávala ženou, ktorá milovala, bola milovaná a rodina pre ňu znamenala viac než bolo vtedy zvykom.
Jej celý titul znel Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska. Keď sa ale 13. mája 1717 narodila, bola “iba” najstaršou dcérou rakúskeho cisára Karola VI., u ktorej sa nepočítalo s nijakými panovníckymi povinnosťami. Až keď vytúžený syn stále neprichádzal, vyhlásil cisár tzv. Pragmatickú sankciu, v ktorej uznával i ženské následníctvo trónu. Zároveň sa, za cenu mnohých ústupkov, snažil, aby Máriu Teréziu akceptovali ako panovníčku i ostatné európske štáty. Bolo to však márne. Len čo 20. októbra 1740 zomrel, dohodnuté zmluvy hneď prestali platiť. Do Rakúska vtrhol s územnými nárokmi bavorský vojvoda Karl Albrecht a pruský kráľ Fridrich II., za tichej podpory Francúzska, zasa napadol Čechy a Moravu.

Nasledovala sedemročná vojna a na jej konci sa Mária Terézia musela v prospech Pruska vzdať skoro celého Sliezska. Víťazom však bola i tak najmä ona. V ťažkej situácii, v podstate osamotená, dokázala nielen udržať jednotu krajiny, ale dosiahla i to hlavné – oficiálne ju uznali panovníci celej vtedajšej Európy. Pritom, ako neskôr sama spomínala, Karol VI. sa síce snažil zaistiť dcérino medzinárodné postavenie, ale nedostala od neho nijaké informácie o skutočnom stave monarchie. Ani raz ju nevzal na zasadnutie štátneho kabinetu, nepoučil ju o vedení armády, o medzinárodnej situácii, či o systéme vládnutia. Všetko sa musela naučiť iba sama. Priamo počas vojny, takmer neustále tehotná a obklopená ľuďmi, ktorých dôveru si ako žena získavala iba veľmi ťažko.

Mária Terézia sa pokúsila dobyť Sliezsko späť ešte počas ďalšej vojny s Pruskom, ale ani vtedy nebola úspešná. Ku koncu vlády však rozšírila habsburskú monarchiu o veľké územia získané pri delení Poľska a o niektoré menšie aj pri južných hraniciach.
Najpodstatnejšie sú ale zásluhy Márie Terézie na vnútornej premene habsburskej ríše. Hneď v začiatkoch vládnutia si uvedomila jej zaostalosť, nejednotnosť a ekonomickú a vojenskú slabosť. Okamžite preto začala s reformami, ktorých výsledkom bolo, že z voľného zoskupenia krajín, ktoré spájala iba osoba panovníka, vznikol jednotný štátny útvar. S pevne centralizovanou mocou a schopný ďalšieho vývoja.

Mária Terézia prikročila najskôr k reformám v armáde, ktorá dostala jednotné vedenie, nový spôsob výcviku a na svoju dobu najmodernejšiu výzbroj. Pre oblasť poľnohospodárstva bol podstatný tzv. tereziánsky kataster, v ktorom sa po prvý raz presne zachytilo vlastníctvo pôdy v celej habsburskej ríši. Na jeho základe potom vznikol urbársky patent s presne určenými povinnosťami poddaných voči vrchnosti. Čím sa podstatne zlepšilo ich, dovtedy celkom nerovnoprávne, postavenie. Významná bola i jej podpora manufaktúr. Na Slovensku vznikli napríklad v Šaštíne (bavlnené látky), Holíči (majolika) a v Bernolákove (kartún). Rovnako podporovala pestovanie nových plodín (zemiaky, ďatelina, kukurica, tabak) a plemien dobytka, ktoré prinášali vyšší úžitok.

Mária Terézia zaviedla povinnú školskú dochádzku od 6 do 12 rokov a vytvorila stabilný školský systém. Zreformovala súdnictvo, ktoré malo dovtedy rôzne krajové modifikácie a v mnohom ešte stredoveký charakter. Vznikol jednotný občiansky zákonník Lex Teresiana a v ňom už platila zásada, že pred súdom sú si všetci ľudia formálne rovní. Jej zásluhou sa tiež vytvoril systém prvých nemocníc a zdravotné komisie na boj proti nákazám.

Pokiaľ ide o súkromie, Mária Terézia sa v roku 1736 vydala za Františka Lotrinského. Na rozdiel od iných panovníckych zväzkov išlo o vzťah z lásky. Keď v roku 1745 zomrel, obliekala sa už iba do čierneho a s pietou udržiavala všetky miestnosti, v ktorých žil. V jej pozostalosti sa dokonca našiel lístok, kde si presne zaznamenala, koľko trvalo ich manželstvo: “29 rokov, 6 mesiacov, 6 dní – čo je 10 781 dní a 358 744 hodín”.

Mária Terézia porodila 16 detí, z ktorých šesť zomrelo ešte za jej života. Mala k nim veľmi blízky vzťah a o ich výchovu sa sústavne zaujímala. Zároveň ich ale zapájala do svojej sobášnej politiky s cieľom ďalej rozšíriť habsburský vplyv v Európe. Bez ohľadu na ich skutočné city a potreby. Mária Karolína sa tak napríklad musela vydať za kráľa Sicílie, Mária Antoinetta za budúceho kráľa Francúzska, Mária Amália za vojvodu z Parmy a syn Ferdinand zasa získal sobášom modenské vojvodstvo.

V roku 1770 sa stal spoluvládcom Márie Terézie najstarší syn – neskorší cisár Jozef II. Chcela sa tak vyhnúť situácii, ktorú kedysi zažila sama a už vopred ho zoznamovala s budúcimi povinnosťami. Onedlho sa však začali dostávať do veľkých sporov, ktoré vyplývali z ich rôzneho pohľadu na poslanie panovníka. V tomto období sa tiež začalo zhoršovať jej zdravie poznačené mnohými pôrodmi a depresiami po smrti manžela.

Mária Terézia zomrela 29. novembra 1780 na zápal pohrudnice. Pochovaná je po boku Františka Lotrinského v kapucínskom kostole vo Viedni, kde je oficiálna hrobka panovníkov habsburskej ríše.

zdroj: sk.wikipedia.org, Friedrich Weissensteiner: Velcí panovníci rodu habsburského (1996)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pripomíname si výročie začiatku 2. svetovej vojny

Dnes 1. septembra 2009 si pripomíname 70. výročie napadnutia Poľska nemeckou armádou. Dátum, ktorý neskôr historici označili ako začiatok druhej svetovej vojny. “Existencia Poľska, obnoveného v roku 1918, dlhodobo prekážala nielen nacistickej, ale rovnako aj boľševickej mocnosti – Stalinovmu ZSSR. Rozdelenie nových mocenských sfér v Európe a súčasne likvidáciu poľského štátu si Stalin s Hitlerom dohodli v spojeneckom pakte z 23. augusta 1939,” povedal pre agentúru SITA historik Peter Jašek.