Malé obecné služby pomáhajú pri rekonštrukcii kaštieľa v Kračúnovciach

Obec Kračúnovce je s 1106 obyvateľmi najväčšou obcou Svidníckeho okresu: V obci je vyše 60 nezamestnaných, pričom asi pätnásť sa nachádza v hmotnej núdzi. No nezamestnaní z Kračúnoviec sa aktívne zapájajú do malých obecných služieb. Počítajú s nimi aj pri rekonštrukcii miestneho kaštieľa.S pomocou nezamestananých sa v obci podarilo dokončiť dom smútku i chodníky. Starosta Kračúnoviec Jozef Kozák počíta s malými obecnými službami aj pri výstavbe viacúčelového ihriska a iných investičných akciách v obci.

“S nezamestnanými počítame v rámci malých obecných služieb aj pri rekonštrukcii kaštieľa,” povedal Jozef Kozák.
Rekonštrukcia kaštieľa je finančne náročná, preto Kračúnovčania podali niekoľko projektov na záchranu tejto kultúrnej pamiatky z prelomu 17. a 18. storočia.
“V roku 2001 sme dostali prvú čiastku a pristúpili sme k rekonštrukcii strechy. Bola v dezolátnom stave. Strecha padala a ohrozovala deti, ktoré sa tam zdržiavali. Vlani sme dostali ďalšiu čiastku na rekonštrukciu strechy a v tomto období už máme pokrytú zhruba polovicu kaštieľa,” povedal J. Kozák.
Samotná rekonštrukcia časti strechy bola prvým krokom celej rekonštrukcie kaštieľa a podľa starostu Jozefa Kozáka potrebná je i údržba zvislých konštrukcií stien, výmena okien, podlahy, stropov a potrebné je i vybudovanie inžinierskych sietí. Na záchrane tejto historickej budovy sa s určjtosťou budú podieľať aj nezamestnaní.

Ak Kračúnovčania svojimi projektmi uspejú, do roku 2010 by sa kaštieľ podarilo zrekonštruovať úplne a začal by plniť ich zámer.
“Aj mladí ľudia by sa tu mohli stretávať. Chceme, aby sa tento kaštieľ využíval hlavne po kultúrnej stránke. V blízkosti kaštieľa sme vlani zhotovili klzisko, preto zámerom celej rekonštrukcie je dať do priestoru život. Bývalý park pri kaštieli je tiež vhodným terénom na výstavbu amfiteátra. Dúfame, že kaštieľ v budúcnosti naplní svoj účel. Vlani sme začali s prvým ročníkom Kračúnovských folklórnych s!ávností, preto by som bol veľmi rád; keby sa tieto slávnosti raz konali v areáli kaštieľa. Bol by to ideálny priestor, “uzavrel starosta Kračúnoviec J. Kozák.

Katarína Siváková

Zdroj: Regióny a nová sociálna politika; mesačná príloha lokálnych a regionálnych novín, č. 3/I., jún 2004.
(Redakčne upravené.)

Kračúnovce – Kúria z polovice 19. storočia, na starších základoch, s neskoršími úpravami a prístavbami. Dispozične opakuje pôdorys kúrií s ústrednou chodbou, na ktorú sú napojené ostatné miestnosti, vo výstavbe je však prispôsobená miestnej ľudovej architektúre. Jednopodlažná hlavná časť budovy má mierne vystupujúci otvorený rizalit, ktorého štít spočíva na drevených stĺpoch. Okná v tejto časti zdobia nadokenné reliéfy štylizovaných esovitých rozvilín a mušlí. K západnej strane budovy pristavaný čeľadník v účelovom riešení. Staršie miestnosti v severnom trakte hlavnej budovy sú zaklenuté pruskými klenbami.

Zdroj: Súpis pamiatok na Slovensku, Zväzok druhý K – P, 1968.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Poľovnícky kaštieľ s dobovou strechou

Honosný poľovnícky kaštieľ rodiny Csákyovcov z 15. storočia bol v minulosti známy ako miesto radovánok zemplínskej honorácie.
Znovuzrodenie kaštieľa
„V priebehu storočí kaštieľ chátral aj preto, že nebol zaradený medzi kultúrne pamiatky. Dlho v ňom boli predajne, ale postupne nevyhovovali hygienickým nárokom. Záchranou kaštieľa sme sa zaoberali už viac rokov, no konkrétne kroky sme urobili až vlani,“ priblížil históriu znovuzrodenia kaštieľa Ladislav Bodnár, starosta Vojčíc.

Z bývalého skleníka v kaštieli má byť viacúčelová hala

Nevyužívaný niekdajší skleník svätoantonského kaštieľa chce tamojšie Múzeum vo Svätom Antone, ktoré kaštieľ spravuje, zrekonštruovať a využívať ako multifunkčné zariadenie na výstavy, kultúrno-vzdelávacie aktivity pre deti i konferenčnú halu. Ako uviedol riaditeľ múzea Marian Číž, projekt rekonštrukcie za zhruba 500-tisíc eur získal podporu z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti sa pripravuje súťaž na dodávateľa. “Takýto priestor na výstavy či semináre v kaštieli nemáme. Projekt počíta s tým, že pôvodné nosné stĺpy budú priznané a budú pripomínať pôvodný účel skleníka,” povedal Číž. Rekonštrukčné práce by sa podľa neho mohli začať na jeseň a trvať majú dva roky.