M. Filová a V. Čapková

M.Filová sa narodila 7. augusta 1945 v Malženiciach, absolvovala VŠDS v Žiline a pracovala ako učiteľka na SOU chemickom v Žiline. Drotárskej tvorbe sa venuje šesť rokov, v minulom roku bola navrhnutá na Ženu roka. V. Čapková sa narodila 14. mája 1950 v Bratislave. Študovala reštaurovanie a konzervovanie pamiatok na Inštitúte múzeí a galérií v Brne a v španielskom Muzeu de Arte de Cataluňa v Barcelone. Reštaurovala nástenné a doskové maľby, ikony, nábytok, keramiku, textil v SR aj zahraničí. V Španielsku a Taliansku mala od roku 1989 tri samostatné výstavy a zúčastnila sa na 14 kolektívnych výstavách.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stredoslovenské múzeum vo víre striebra a farieb

BANSKÁ BYSTRICA 25. júla (SITA) – Vo víre striebra a farieb je názov výstavy strieborných šperkov Marty Filovej a kresieb a malieb Viery Čapkovej, ktorú dnes otvorili v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Podľa jeho riaditeľa Ivana Šoku ide o symbiózu krehkej, jemnej krásy – drotárskeho umenia inšpirovaného ľudovými motívmi a pastelov a akvarelov postáv, ženských aktov a prírodných scenérií.
Na výstave M. Filová prezentuje 74 kolekcií šperkov, zväčša pozostávajúcich z náhrdelníka a náušníc, sčasti tiež obsahujúcich náramky a brošne. Inšpirácie berie autorka vo výšivke rodnej obce Malženice pri Trnave, čerpá ich zo života, prírody a mytológie, spracúva ich tzv. severozápadnou drotárskou technikou a dopĺňa drahými kameňmi – opálom, ametystom, perlami a jantárom. Vznikajú tak šperky ako Rašenie jari, Lúka, Magnólia, Afrodita či Jablko poznania.
V. Čapková sa inšpiruje tiež prírodou, mytológiou, sú tu ale aj túžby a sny. Pôvodná reštaurátorská profesia a pobyty v Španielsku sa odzrkadľujú vo farebnosti, zmyslu pre detail a expresívnosti, ktoré spolu vytvárajú pocit nežnosti a pokoja.

Rudolf Fila

Narodil sa 19. júla 1932 v Příbrami na Morave. V roku 1952 maturoval na škole umeleckého priemyslu v Brne (prof. Bohdan Lacina), roku 1958 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Ján Mudroch).

Martina Minaríková

/ 1968 / sa narodila v Bratislave. VŠUP vyštudovala v ateliéry Kov, šperk, medaile a glyptika. V roku 1992 sa zúčastnila výtvarnej súťaže na Fachhochschule v Kiele / Nemecko/. Vo svojej tvorbe sa zameriava na veľmi ojedinelé formy šperku.

Veronika Rónaiová

Narodila sa roku 1951 v Kremnici. V rokoch 1970-76 študovala na VŠVU v Bratislave na Oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie /prof. O. Dubay/. Roku 1978 získala štipendiu Ľ. Fullu. Venuje sa maľbe, kresbe, grafike a ilustrácii.