Forum Replies Created

Page 1 of 49
  • sasha

    Moderator
    13. júna 2023 at 21:09 in reply to: Kniha BALZAC HONORE

    Román Eugénie Grandet od Honoré de Balzaca bol prvýkrát vydaný v roku 1833. Vydanie venoval Marii Du Fresnay, ktorá bola vtedy jeho milenkou a matkou jeho dcéry. Váš exemplár je maďarský preklad László Toldyho, vydaný v Budapešti v roku 1883. Podpis patrí vlastníkovi knihy.
    Cena 1€.

  • sasha

    Member
    18. marca 2023 at 16:33 in reply to: Bradlo

    Dobrý deň, podľa mňa sa jedná o zinkografický štočok, ktorého technológia výroby spočívala v odleptaní netlačiacich miest napríklad v zinku.

    Zinkografia je grafická metóda tlače z plochy, ktorá využíva rovnaký princíp ako litografia. Od zinkografie viedla priama cesta k autorskému ofsetu a priemyselnej ofsetovej tlači.

    Používanie zinkografických štočkov otvorilo cestu kníhtlače do výroby pohľadníc.

  • sasha

    Moderator
    7. januára 2023 at 15:08 in reply to: K A V I A R E Ň
  • sasha

    Member
    5. januára 2023 at 0:22 in reply to: skladovanie historickych knih

    Dobrý večer, ida okolo ma zaujali obrázky, ktoré sú súčasťou príspevku. To sa na obnove.sk nevidí každý deň. Po prečítaní príspevku však musím konštatovať, že neviem či kniha je z roku 1725, ale s určitosťou viem, že “biela” väzba so slepotlačou pripomína rané 16. storočie. Kovanie knihy je novodobý, amatérsky pokus zvýšiť atraktívnosť predmetu bez elementárnych vedomostí knižnej väzby. Ak ste knihu kúpili, niekto vás riadne napálil.

  • sasha

    Member
    13. decembra 2022 at 10:43 in reply to: Statika starsieho kamenneho domu pre rekonstrukciu

    Odporúčam navštíviť internetovú stránku,

    https://www.azet.sk/katalog/znalci-v-odbore-stavebnictvo_1/kosice/

    vyhrať si statika, kontaktovať ho a potom sa s ním dohodnúť.

  • sasha

    Moderator
    3. decembra 2022 at 12:07 in reply to: Ako pridat prispevok (test)

    2x vlado úplne Vás chápem, ale pokiaľ Obnovu nepreskúmate, neviete. Mám to zažité pri každej zmene vizuálu Obnovy a niekedy ma čerti brali. Nuž, ako na to. Pokiaľ sa stránka pomaly načítava, je to vec, s ktorou môže niečo urobiť iba administrátor. Pritom to nemusí byť chyba systému a chyba môže byť aj vo Vašom počítači. Pokiaľ ide o vkladanie postov Obnova ponúka dve možnosti:

    1) na riešenie odborných otázok sú tu DISKUSIE – je ich 12. Po otvorení príslušnej diskusie sa v pravom hornom rohu objaví modré tlačidlo “Nová diskusia”. Stačí stlačiť a písať.

    2) pre všetky iné, než odborné diskusie máte k dispozícii VŠEOBECNÉ DISKUSIE. Sú určené na “neodborné” diskusie, napríklad príprava lístkového cesta, zaručený liek proti kašľu, blahoprianie k Novému roku atď.

    Všeobecné diskusie sú umiestnené takmer na konci výberu a tak si väčšinu príspevkov od veci odskáče diskusné fórum na tému archeológia.

    Snáď Vám to pomôže. Ak nie, píšte.

  • sasha

    Member
    23. novembra 2022 at 23:33 in reply to: Statik pre hlineny dom

    Stačí si vybrať a prekonzultovať tu – https://www.zlatestranky.sk/firmy/Myjava/q_statici/1/

  • sasha

    Member
    7. októbra 2022 at 15:53 in reply to: Petrolejka – vek

    “Zberateľstvo povznáša ducha, nepozná vek, ani pohlavie. Anjelskou peruťou sa dotýka večnosti. Je to tajuplná cesta do vznešených svetov. Je to slávny čin, ktorý prináša obdiv i úctu, zvlášť keď niekto zbiera”….. petrolejové lampy.

    Poďme sa venovať Vašej “lampe à pétrole française”. Značenie má nielen kvalitný dizajn, ale je aj ťažko explikovateľné. “UNIS FRANCE” nie je ochranná značka, ani názov obchodnej spoločnosti, ale označenie francúzskej medziodborovej únie vytvorenej v roku 1916. Výrobcom je niektorý z členov francúzskej priemyselnej spoločnosti „Société Industrielles d’articles d’lumière“ (SI), ktorá bola aktívna ešte v roku 1929.

    Inak, ten nový, vymenený cylinder je presne taký aký tam bol pred 100 rokmi.

  • sasha

    Member
    24. septembra 2022 at 18:32 in reply to: Petrolejka – vek

    Gratulujem, pekný kúsok. Pravdepodobne vyrobená pred prvou svetovou vojnou… aj keď s datovaním petrolejových lámp je to vždy otázne. Na priloženom obrázku lampa L.002 vyrábaná firmou R. Ditmara od roku 1897 až do roku 1926 (podľa katalógov), ak nie ešte predtým a potom. Výrobcovia vyrábali svoje úspešné svetelné zdroje bez zmeny po mnoho rokov čo sťažuje presnejšie datovanie.

    Lenže vek nie je to hozhodujúce. Rozhodujúcim je stav a krása dobre zachovaného predmetu, potešenie, ktoré prináša.

    Je osviežujúce stretnúť na Obnove človeka, ktorý zbiera a ktorého motivácia nespočíva iba v snahe zbaviť sa starého krámu.

    p.s. Bolo by možné poslať obrázok ovládacieho kolieska?

  • sasha

    Member
    23. septembra 2022 at 23:07 in reply to: Petrolejka – vek

    Stolová petrolejová lampa so skleneným cylindrom, horák vyrobený firmou K. k. priv. Lampen- und Metallwaren-Fabrik Gebrüder Brünner vo Viedni. Nádrž na petrolej vyrobená z lisovaného skla. Noha z liateho zinku.
    Najzaujímavejší je horák vyrobený vo firme (manufaktúre), ktorú založili bratia Gustav a Ferdinand Brünner v roku 1857 vo Viedni. Po desaťročia firma konkurovala najväčšej a najznámejšej manufaktúre na lampy v rakúskom cisárstve, ktorú vlastnil Rudolf Ditmar. Po smrti Gustava Brünnera, v roku 1905 sa tieto dve spoločnosti v roku 1907 zlúčili a vytvorili akciovú spoločnosť “R. Ditmar, Gebr. Brünner AG”. Bol vyrobený s najväčšou pravdepodobnosťou v rozmedzí rokov 1890 – 1907.
    Pokiaľ ide o autenticitu lampy cylinder je nepôvodný, možno o 50 rokov mladší. Podobne je to aj s nádržou na petrolej. Dobové nádrže sa vyrábali až do roku 1914 prevažne z mosadzného plechu alebo keramiky, luxusnejšie z porcelánu. K nohe lampy sa neviem bez prehliadky vyjadriť, Chýba tienidlo.

    Literatúra:
    TOUCHÉ, W.: Leuchtende Vergangenheit – Historische Lampen aus der Sammlung Touché. Mainz am Rhein, 2016. 448 s. ISBN 978-3-945751-22-0

    Petrolejové lampy, 1910

  • sasha

    Member
    30. júla 2022 at 20:04 in reply to: Symbol

    Mne tá “nádoba” skôr pripomína písmeno “ж” v azbuke.

  • sasha

    Member
    30. júla 2022 at 19:19 in reply to: Chronológia

    vladovlado, budete asi spisovateľ, pretože iba spisovateľ potrebuje (?) vedieť deň kedy sa Janko a Marienka vydali do tmavého lesa… To nad čím bádate tu dávno je, len pri stanovení dňa EXEL nepomôže, Lepšie sú vedomosti.

    Odpoveď na Vašu rečnícku otázku:

    Rok 1712 bol priestupný rok a mal 367 dní juliánskeho kalendára.
    Prvý marec 1712 pripadol vo Švédsku na SOBOTU.

  • sasha

    Member
    24. júla 2022 at 13:19 in reply to: Chronológia

    Stále mi chýba to najdôležitejšie. Skúste vlastnými slovami (bez profesora Gúgla) vysvetliť praktické využitie Vášho snaženia pre bežného človeka, pre komunitu obnova.sk.

    Pre tých čo čítajú aj knihy, odporúčam

    Bláhová M.: Historická chronologie. Praha 2001, 948 s. ISBN 80-7277-024-1

  • sasha

    Member
    24. júla 2022 at 1:36 in reply to: Chronológia

    Nechápem celkom zmysel tejto diskusie. Uniká mi cieľ alebo motivácia celého snaženia. Vladovlado operuje s neexaktnými hodnotami a nie veličinami a chce sa dopátrať nejakého exaktného výsledku. Uvediem príklad, píše “odkedy je svet svetom, nasleduje vždy deň za dňom”. Lenže deň nie je veličina. Jedinou veličinou dňa je sekunda. Deň je doba, počas ktorej je Slnko nad obzorom. Noc nie je deň. To o čom píše je siderický deň = dĺžka jednej rotácie Zeme vzhľadom k slnku (86 162,4 sekúnd). Totálny chaos nastáva pri pokuse zamontovať do úvah kalendár. Pretože žiaden nevybral predpokladám, že všetky kalendáre. Ako príklad uvediem hebrejský kalendár, ktorý spomína. V hebrejského kalendári sa mesiace počítajú podľa mesačného cyklu, počítanie rokov, od dátumu stvorenia sveta (!), je prispôsobené slnečnému cyklu. Myslím si, že na toto bude aj EXCEL krátky. Posledná poznámka sa týka dňa NULA. Deň NULA nemôže byť “najstarší exaktne známy deň” a už vôbec nie “najstarší deň najstaršieho kalendára”. Deň NULA je 24. júl 2022 a deň JEDNA je 23. júl 2022.
    Amen.

  • sasha

    Member
    11. júla 2022 at 21:42 in reply to: železný predmet

    Skôr než budem odpovedať (pretože ho už vidím😱), chcem poprosiť admina aby niekoho poveril vypracovať pravidlá kladenia otázok na obnove.sk. Pokiaľ bude otázka položená tak ako v tomto prípade, nebudem sa ňou zaoberať.

    Na obrázku je vinohradnícky nôž – kosír, kosier, kosierik, ktorý sa používal na prípravu štepov aj na résku, t. j. skracovanie letorastov a tvarovanie celého pníka viniča. K halapartni má skutočne, aspoň rozmerovo, veľmi ďaleko.

Page 1 of 49