Vytvorené odpovede v diskusiách

 • palo777

  člen
  26. septembra 2017 o 21:26

  Zdravím,

  toto som objavil pri rozoberaní stropu v hlavnej izbe, ten priestor vzadu za tou tmavou škárou je očmudený pôvodný strop kuchyne. Je to drevokaz slzivý- drevomorka?

  Harp, venujete sa tomu, čo s tým?

  Vďaka za odpoveď.

   

 • palo777

  člen
  24. septembra 2017 o 21:46

  Rado MT,

  tiež nie som prívrženec betónu, ale v komore v drevenici( budúcej kúpeľni) som ho dal.

  Dva dôvody: nevedel som vyriešiť ako z lokálnych vykurovacích telies preniesť teplo do komory, druhý dôvod je ako zosúladiť rozdielne teplotné požiadavky na typy miestností.( kúpeľňa 22-25, bežné priestory 18)

  Keďže vtedy som ešte dôveroval ľuďom, čo boli v stavebníctve ako doma, urobil sa hrubý štrkový podklad, 5 cm betónu, hydroizolácia, 10 cm styroduru, elektrická rohož Dewi a 5 cm poteru. Celkom ďakujem zhode okolností, že pôvodné trámy na drevenici v komore boli opracované nepresne a pri obidvoch vrstvách betónu vznikli cca 3-5 cm špáry od dreva. Vďaka tomu po 5 rokoch nečinnosti na drevenici a študovaní stavebných postupov a možných riešení môžem pokračovať v realizácii bez stresu z vlhkosti budúcej( teda otvorená stavba difúzne)

  Dnes by som podlahu riešil inak asi. Bez betónu, drevom pôvodným ako vo zvyšných miestnostiach budem.

 • palo777

  člen
  18. septembra 2017 o 20:51

  Zdravím,

  ak už máte problém vyriešený- fajn.

  Ak nie, na základe mojich skúseností skúste Aquapol, nám sa to v starom mešťanskom dome s 90 cm múrmi aspoň zatial podarilo.

  Alebo iné riešenie: využiť vlastnosti ovčej vlny absorbovať veľké množstvo vlhkosti a potom ho posúvať von do priestoru- urobiť rošt drevený pri múre, bez dreveného záklopu dať ovčiu vlnu, rákosovú rohož a hlinenú omietku. Bez fóli samozrejme. Všetko má schopnosť polhcovať vlhkosť a to dosť výrazne. A vetrať :D

   

 • palo777

  člen
  3. septembra 2017 o 22:44

  BohdanJMD,

  chcem sa opýtať ako ste riešili odizolovanie stavby, lebo z fotiek je zrejmé, že stavba vlhne od základov. Podrezávaním alebo iným spôsobom?

  Vďaka za odpoveď.

 • palo777

  člen
  2. septembra 2017 o 19:57

  Palo,

  musím sa ospravedlniť za dezinformáciu. Pamiatkár súhlasil s novým eurooknom do komory, pôvodné okná navrhol reštaurovať už spomenutým spôsobom s tým, že do vnútorného okna môžeme dať dvojsklo, polámané kovania vymeniť( nešpecifikoval za aké)

  Do okien som sa ešte nepúšťal, mám ich podobnom stave, vonkajšie v spojoch dosť spráchnivené( držia už asi iba gitom na skle pokope) a preto tiež rád privítam rady.

  Kovania mám nefunkčné, prípadne chýbajú a okno je iba kolíkmi prichytené. Pokazené viem opraviť, ale chýbajúce predsa niečím nahradiť treba.

  Máte nejaký tip? Vďaka

 • palo777

  člen
  2. septembra 2017 o 19:31

  Harp,

  fólie som nedával žiadne. Celá konštrukcia by mala fungovať ako difúzne otvorená stavba, kde sa nadmerná vlhkosť absorbuje do použitých materiálov a v potom sa vráti späť do interiéru.

  Túto funkciu má ovčia vlna, ktorá je vidieť na foto a aj hlinená omietka, dosky sú tiež paropriepustné, okrem OSB, kde bude keramický obklad.

  Len pre info skladba steny: pôvodná drevenica, drevený rošt, ovčia vlna, Steico dosky, hlinená omietka

   

   

 • palo777

  člen
  11. augusta 2017 o 23:57

  Zdravím, podľa foto si myslím, že materiál je už po funuse alebo ste nedodržali technologický postup( dokonalé očistenie, penetračný náter, doba schnutia atď). V druhom prípade to viete vy a v prvom môžem poradiť, lebo som dostal radu od pamiatkára. Tieto okná sú robené ako kazety a dajú sa celé vybrať von( aspoň u mňa v drevenici). Vo väčšine prípadov boli robené zrkadlovo, teda tá kazeta sa dá otočiť a zdravšie vnútorné okno bude vonkajšie a pôvodné vonkajšie odstránite a miesto neho dáte urobiť eurookno s dvojsklom. Samozrejmosťou je výmena kovaní, pántov. Šikovný stolár to zvládne( dokáže nanovo zlepiť aj pôvodné okno), a máte krásne pôvodné staré okno zvonku plus nové zvnútra.

  Snáď som aspoň trošku poradil :-)

 • palo777

  člen
  11. augusta 2017 o 23:26

  Zdravím, pár foto z realizácie kúpeľne.

 • palo777

  člen
  14. apríla 2017 o 21:54

  Augustín, tak vďaka :)

  Inak na foto je budúca kúpelňa, pôvodne komora.

  Ešte otázka, máš nejaké skúsenosti s rákosovou strechou?

   

 • palo777

  člen
  14. apríla 2017 o 21:28

  Zdravím, Augustín.

  Keďže sa často držím známej vety: “radšej byť 5 minút za hlupáka a opýtať sa ako potom 10 rokov ľutovať” niečo mi našepkáva, že ten smajlík na konci Tvojho komentára nebol samoúčelný :). Kde je chyba v mojom kvázi projektovaní?  :D. Dík dopredu za odpoveď.

 • palo777

  člen
  13. apríla 2017 o 22:04

  Harp, pár fotiek v prílohe…

  Augustín, vďaka za komentár. Podobne to chcem riešiť. Len drevený záklop bude iba okolo spchovacieho kútu a okolo umývadla. Všade bude ovčia vlna v drevenom rošte, na to rákos a hlinená omietka. Keďže sa jedná o 100- ročnú drevenicu, výplň tvorí mach, na pár metroch nobasil( ten pôjde von a ovčia vlna to nahradí), zvonku drevenica nepotrebuje žiadne iné zásahy.

 • palo777

  člen
  4. februára 2017 o 18:47

  Vďaka za odpoveď,

  skôr som myslel, že či týmto riešením neposuniem rosný bod do drevenej pôvodnej konštrukcie. Respektíve, či by toto riešenie mohlo pracovať ako difúzne otvorená stavba. Hrúbka pôvodných tesaných trámov je od cca 25- 35 cm v konkrétnej komore. Architektov, ktorých som oslovil, som týmto dosť prekvapil, vraj s tým ešte nestretli :)…