Vytvorené odpovede v diskusiách

Page 1 of 2
 • lubokubicka

  člen
  14. marca 2013 o 21:47

  Idetifikuj jednotlivé materialy dekoru a tmel a výsledok ťa usmerní do oblasti pôvodu.Zdá sa že máš cit prfe tieto veci.

 • lubokubicka

  člen
  13. marca 2013 o 23:06

  Mám dojem že je to biskvitový porcelán,ten tiež pripomína mramor a opracovával sa aj mechanicky tak isto ako kostný porcelán.Zaujímavý je nielen dekor ale aj material jednotlivých komponentov.Nieje tam aj perleť?

  http://www.keramikamili.cz/txt/okeramice.doc

 • lubokubicka

  člen
  5. marca 2013 o 11:25

  Je isté že jeto kamenina?V Anglicku jedno obdobie bol vyrábaný tzv. kostný porcelán.Aj škvrny v glazúre sú  špecifické,akoby podtečené.

 • lubokubicka

  člen
  5. februára 2013 o 19:11

  Je to klasický prípad brusného kameňa svojpomocnej výroby.Kvalita kameňa,aká bola po ruke,otvor tam kde sa podaril a zbytok svedčí o tom že prinášal aj osoh.

 • lubokubicka

  člen
  11. septembra 2012 o 20:05

  Vlči -tlčik ono to skoro tak vyzeralo asj keď sa ten hrad staval.Nič neurýchľujte,hlavne sa učte.

 • lubokubicka

  člen
  23. augusta 2012 o 17:26

  Tento výrobok nepotreboval zváranie,kelti už ho ovládali,postačuje vyhňa a kladivo.

  Ver kováčovi,akto chceš vidieť……..

 • lubokubicka

  člen
  20. augusta 2012 o 7:27

  Môj tip.Podľa konštrukcie a rozmerov,chytač, lapač ,spona,držiak,klipsňa,na uchytenie mäkkých a klzkých materialov v kožiarstve,veterinárstve alebo aj v iných činnostiach pri materiáloch podobného charakteru.

  Teší sa na ďalšie tipy.

 • lubokubicka

  člen
  31. júla 2012 o 9:47

  U nás na východe bijeme ,buchame(krátko),mlacime(mlátime) s mlatkom.

  mlatek-šarišania

  mlatok-zemplínčania

  mlatok,molotok-rusíni

  tiež aj hámrik-nespomínam si kde

 • lubokubicka

  člen
  18. júla 2012 o 22:40

  Asi som to málo zdôraznil,jedným kto sa tomu s etnografického hľadiska venoval je PhDr Igor Krištek Csc.Neviem ako v súčasnosti ale ešte nedávno bol predsedom Muzeálnej sloveskej spoločnosti.Jeho tel.kontakt nájdete bez problémov.Oslovte ho a nájdete poklad.

 • lubokubicka

  člen
  16. júla 2012 o 9:44

  Odpovedˇ pre Sahsa.Kopytný struh alebo struh je najfrekventovanejšie pomenovanie na území Slovenska.Rozšíreniu používania profesných názvov remeselných nástrjov pomohlo vzdelávanie v odboroch kováč-podkováč.Lokálné označenia sa vytrácajú zároveň s ích nositeľmi.

  Je príjemné zistenie že  niekto venuje svoj záujem vyschynajúcim prameňom.Studňa s ktorej sa napiješ,sú práce pána Igora Krišteka,v zborníkoch SNM vidieť že dedinské čierné remeslo mu prirástlo k srdcu.Ľutujem že sme sa nestretli ale raz určite,v kováčskom nebi lebo aj ja som kováč.

     Ozaj, vieš ako funguje kováčské nebo?

  Sedí sa,v jednej ruke fajka,v druhej pijáčik s dobrou slivoicou a kritizujesa-nebeský richtár,niedobré železo,kamenisté uhlie…..Možno to ani nieje nebo,je tam poriadne teplo a šéf je bývalý kolega.

 • lubokubicka

  člen
  12. júla 2012 o 18:50

  Pekný kopytný struh,niekde len struh.Súdiac podľa spracovania a tvaru je starší ako ten na Sahsom uverejnenej reprodukcii.Odporúčam navštíviť klasického podkováča a vidieť tento nástroj pri použití.

 • lubokubicka

  člen
  28. mája 2012 o 20:06

  Aj ja by som priloižil ruku k dielu ale už tam vidím železo?Kým žijem..

 • lubokubicka

  člen
  12. mája 2012 o 17:42

  U nás je to tak.Aj církev sa správa ako firma.Z tohto kláštora ju zaujíma len pozemok v lukratívnej lokalite.Do kultúrnej pamiatky je nutné investovať,pozemok také niečo nepotrebuje,jeho hodnota stúpa časom.Možnože s novým zemepánom čakajú na vyškrtnutie ruín zo zoznamu kultúrných pamiatok.Obchody sú vtedy dobré ak sa len reštituuje a kupci sa vždy nájdu.Vlastne aj oni sú len ľudia.

 • lubokubicka

  člen
  12. mája 2012 o 16:22

  V podstate všetci radia dobre.Z vlastnej skúsenosti môžem povedať,ak sa ti podarí šamotové tvarovky čo najviac okopírovať t.j.aby škáry boli čo najužšie,urobil si všetko pre ích životnosť.Každé ohnisko sa musí raz za čas prestavať.Dôležitý je aj stav kovových prvkov ohniska,neoplatí sa to podceniť.Verím v Tvoj úspech.

 • lubokubicka

  člen
  16. marca 2012 o 5:15

  Zaujímalo by ma konkrétne technické riešenie a eliminácia zápachu pri skladovaní a opätovnom použití odp.vody.Za odpovedˇ dˇakujem.

Page 1 of 2