Ľudia a ich svety – vernisáž výstavy fotografií Alana Hyžu

“Veľakrát sa ma ľudia pýtajú, prečo fotografujem čudákov? Nuž preto, lebo aj takíto ľudia žijú medzi nami. Tým, že sa budeme tváriť, že ich nevidíme, nič nezmeníme. Často práve títo ľudia majú za sebou zaujímavé životné osudy, nevšedné príbehy, v niečom sú výnimoční. A to “niečo” musia mať vryté vo svojej tvári – vymykajú sa bežnému priemeru, tým sú fotogenickí.”
Alan Hyža v súčasnosti fotografuje pre týždenník Plus 7 dní. Rád sa zameriava na paradoxy života na Slovensku, na jeho tienisté a najviac problémové súčasti. Je držiteľom 8 cien Czech Press Photo, ktoré získal napríklad v kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí či Príroda a životné prostredie, Každodenný život. V r.1993-2000 sa zameriaval na život v krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu. Na svojich fotografiách zachytil život ľudí, ktorým sedem desaťročí sľubovali šťastnú budúcnosť a pritom sa dožili len biedy a rozčarovania.

Na projekte ktorého časť bude vystavená v priestoroch Art Café pracoval A.Hyža s publicistom Petrom Kubínyim. V roku 2000 vydali knihu Ríša zla. Ich spolupráca pokračovala dokumentovaním súčasného života v postsocialistických krajinách. Výsledkom bola publikácia Koniec, ktorá vyšla v r. 2003.

Alan Hyža sa v súčasnosti zameriava na paradoxy života na Slovensku, na jeho tienisté a najviac problémové súčasti.

Výstavu 25 čiernobielych fotografií známeho slovenského fotografa Alana Hyžu “Ľudia a ich svety” pripravila nadácia Ekopolis. Nadácia Ekopolis vyhlásila v máji 2004, prvýkrát grantový program Greenways 2004 – Cesty pre zdravší život. O granty do výšky 25 000 Sk sa mohli uchádzať občianske združenia, neziskové organizácie, poskytujúce verejno-prospešné služby alebo skupiny občanov. Do konca júna 2004, prišlo na adresu nadácie Ekopolis 46 projektov od žiadateľov z celého Slovenska.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Habari Afrika

Pri príležitosti 10. výročia koledníckej akcie Dobrá novina bola dňa 1. decembra v priestoroch Bratislavského hradu otvorená fotografická výstava Habari Africa, ktorá očami európskych fotografov predstavuje africký kontinent v celej jeho pestrosti. „Výstava spája v sebe profesionálny i laický prvok,“ vysvetľuje šéf organizačného tímu Peter Baláž.

Dunajské príbehy

Pod spoločným názvom DUNAJSKÉ PRÍBEHY pripravili SNM – Múzeum židovskej kultúry, odbor kultúry Mesta Salzburg, Židovské múzeum Viedeň a Rakúske kultúrne fórum Bratislava dve výstavy: Stefan Zweig – európsky Rakúšan a Kladovo – útek do Palestíny. Množstvo unikátneho a pôsobivého materiálu dokumentuje príbehy židovských utečencov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny pokúsili po Dunaji dostať do Palestíny. Utečencom bol aj slávny spisovateľ Stefan Zweig, ktorého život a dielo je témou druhej výstavy.

Igor Grossmann – Okno domova

Igor Grossmann (1924), rodák zo Žiliny, pôvodne magister farmácie, pôsobil dlhé roky ako lekárnik v Žiline. Od detstva ho formovali výrazné podnety z rodinného prostredia, bohatá domáca knižnica, priateľ Vincent Hložník, či učiteľ slovenčiny Dominik Tatarka. Od roku 1966 sa začal profesionálne venovať fotografii. Zachytával život na dedine, no svoj repertoár podstatne rozšíril aj na fotografiu reklamnú, priemyselnú, módnu a reportážnu.