Letavy 2005

Obnova.sk Fotografia

Jubilejný 20. ročník najväčšieho a najrozsiahlejšieho vzdelávacieho podujatia pre neprofesionálnych výtvarníkov, literátov, fotografov a divadelníkov sa začal na Krokave, pri Hnúšti v okrese Rimavská Sobota 14. augusta. Obnova.sk Fotografia

Pre viac ako 300 účastníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Nemecka a Talianska je pripravených 13 dielní ( kresba, 2 dielne maľby, grafika, batika, keramika, socha, 2 literárne dielne, digitálna fotografia, technológia výroby bábok, tvorba divadelného predstavenia, alternatívne formy herectva).
Účastníci Letáv sa stretnú s 13 lektormi

Výtvarné dielne
1: Batika Mgr. Jozef Švikruha, Trenčín
2: Grafika Mgr. art. Miroslav Knap, Tvrdošín
3: Keramika Hana Štrbová, Ostrava
4: Kresba Mgr. art. Štefan Kubovič, Bratislava
5: Maľba 1 Mgr. art. Katarína Slaninková, Bratislava
6: Maľba 2 PhDr. Iva Pančáková, Prešov
7: Socha Mgr. art. Peter Fašanok, Bratislava

Literárne dielne
8: Literárna 1 Mgr. Daniel Hevier, Bratislava
9: Literárna 2 Mgr.Timotea Vráblová, PhD., Bratislava

Digitálne dielne
10: Digitálna fotografia Doc. Ľubo Stacho, Bratislava

Divadelné dielne
11: Technológia výroby bábok Mgr. art. Roman Anderle, Bratislava
12: Tvorba divadelného predstavenia Mgr. art. Dušan Vicen, Bratislava
13: Alternatívne formy herectva Mgr. Roman Sorger, Košice

Viac ako 800 artefaktov, ktoré vzniknú za 7 dní na Letavách bude vystavených na nočnej vernisáži, ktorá sa uskutoční v piatok 19. augusta o 20: 00. 8 divadelných produkcií a happeningov bude odprezentovaných v sobotu 20. augusta od 16:00. Večerné programy sú zmesou hudobných produkcí (René Lacko band, Hrr na ne, Portikus, Experience) divadelných predstavení (Divadlo Clipperton, Improshow ) prezentácie multimediálnych projektov, digitálnych dielní z predošlých ročníkov a samotných lektorov dielní (Daniel Hevier, Ľubo Stacho).

Počas Letáv vznikne samostatný film o ich priebehu a množstvo fotografickej dokumentácie, ktorá bude voľne dostupná na stránke Letáv www.letavy.sk.

Kontaktná osoba:
Juraj Surma
0904 204 684
0905 533 624
letavy@yahoo.com

Partnerom kurzu Letavy 2005 je už druhým rokom aj portál Obnova.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesancia v SNG

Slovenská národná galéria prezentuje v rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia – po Baroku, 20. storočí a Gotike – Renesanciu. Predmetom výstavy sú diela, ktoré boli vytvorené na našom území, či objednané pre domáce prostredie v zahraničí v rozmedzí od konca 15. storočia do poslednej tretiny 17. storočia.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Odpovede

 1. Letavy 2005

  Letný umelecký tábor Letavy tento rok s 13 dielami

  BANSKÁ BYSTRICA 3. augusta (SITA) – Okolo 300 účastníkov zo Slovenka aj zahraničia očakávajú organizátori 23. ročníka letného umeleckého tábora Letavy, ktorý bude od 10. do 17. augusta v rekreačnom stredisku Krokava v okrese Rimavská Sobota. Záujemcom o umenie ponúkajú 13 tvorivých dielní pod vedením uznávaných odborníkov – osem v sekcii výtvarné umenie, tri z oblasti divadla, literárnu dielňu a dielňu digitálnej fotografie.

  Ako uviedla manažérka Letáv Regina Špitálová, vo výtvarnej sekcii otvárajú popri klasických dielňach kresby, maľby, sochy, keramiky, grafiky, ilustrácie a textilnej tvorby už po druhý raz aj dielňu umeleckého kováčstva pod vedením Romana Vykysalého. Oblasť divadla bude popri obľúbenej dielni hereckej improvizácie s lektorkou Janou Oľhovou zastúpená dvoma novinkami. Prvou je dielňa new writing-dramaticky mladí, venovaná metódam práce s deťmi a cvičeniam na stimulovanie ich kreativity pri písaní dramatických textov. Lektorkou tejto dielne bude britská dramatička Rebecca Lenkiewicz, ktorú sa podarilo získať vďaka novému spoluorganizátorovi Letáv – Divadelnému ústavu Bratislava. Druhou novinkou divadelnej sekcie je dielňa tanečného divadla, ktorú bude viesť Renáta Bubniaková.

  Súčasťou Letáv budú okrem dielní už tradične aj večerné hudobné seansy, happeningy, autorské čítania účastníkov dielní, improliga divadelných improvizácií, premietanie dokumentárnych i rôznych študentských filmov či vystúpenia hudobných skupín. „Do večerných programov sa nám podarilo zaradiť aj vystúpenie banskobystrickej alternatívnej skupiny Sto múch, ktorá získala Aurela ako objav roka, rimavskosobotskú progressmetalovú skupinu Portikus, mládežnícke skupiny z Banskej Bystrice Plastic swans a Junkless a folkovú skupinu M.E.E.L.”, informovala Špitálová. Pripomenula, že tento rok organizátori zaradili do programu aj prednášky a besedy s protidrogovým zameraním pod záštitou Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora.

  Tábor Letavy (z pôvodného názvu Letný tábor výtvarníkov) založili študenti z Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty v Banskej Bystrici Marián Lacko z Rimavskej Soboty a Ján Husár z Martina. Pokusný ročník sa uskutočnil v septembri 1985 v rekreačnej oblasti Kurinec pri Rimavskej Sobote. Pôvodný zámer usporadovať každoročný plenér bývalých študentov školy sa odvtedy zásadne zmenil na počtom účastníkov aj dielní najväčší interdisciplinárny umelecký tábor na Slovensku. Podľa Lacka sa na Letavách dosiaľ aktívne zúčastnilo okolo 5 500 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia zo zhruba 15 krajín Európy, ale aj z Angoly a USA.

  Prvých 17 rokov sa Letavy konali v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote, od 18. ročníka sú na novom mieste v Krokave, 12 kilometrov od Hnúšte, kam sa tábor presťahoval po začiatku rekonštrukcie Kurinca. Tohtoročný 23. ročník Letáv organizuje Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota v spolupráci s občianskym združením Oxymoron a Divadelným ústavom Bratislava.

  (SITA, pr;pt),200808030232

Comments are closed.