Kultúru tento rok čaká posilnenie grantov a informatizácia

Rekonštrukcie viacerých sídiel kultúrnych inštitúcií, vyhlásenie nositeľa Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, ale aj posilnenie grantového systému a informatizácia kultúry sú niektoré z plánov Ministerstva kultúry (MK) SR na tento rok.

Ako v rozhovore pre agentúru SITA povedal minister kultúry Marek Maďarič, po minuloročnom otvorení nového Slovenského národného divadla plánujú rekonštrukcie bratislavských sídiel Slovenskej filharmónie, Slovenskej národnej galérie a Štátnej opery v Banskej Bystrici. Po odkúpení od bratislavského magistrátu by sa mala obnoviť aj Zigrayova kúria, v ktorej má svoje expozície jedna z pobočiek Slovenského národného múzea – Múzeum židovskej kultúry. Tento rok sa bude pokračovať v rekonštrukcii Štátnej filharmónie v Košiciach. Podľa Maďariča ide o dlhodobo pripravované významné projekty rekonštrukcií historicky významných a sídelných objektov organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR. “Okrem týchto objektov pripravujeme aj rekonštrukciu menších objektov či už historického a kultúrneho významu alebo aj administratívnych objektov, ako napríklad objekty Slovenskej národnej knižnice v Martine, Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktorých rekonštrukcia je financovaná zo štrukturálnych fondov,” uviedol.


Nielen z kultúrneho hľadiska bude významnou udalosťou roka 2008 septembrové vyhlásenie slovenského mesta, ktoré v roku 2013 ponesie titul Európske hlavné mesto kultúry spolu s vybraným francúzskym mestom.
Výhodou tohto titulu, ktorý má už v Európe i celom svete renomé, podľa Maďariča je, že “pomáha mesto, jeho región a v konečnom dôsledku i celú krajinu zviditeľniť predovšetkým v medzinárodnom kontexte, pritiahnuť naň pozornosť medzinárodnej kultúrnej verejnosti a rozprúdiť či oživiť cestovný ruch.” Víťazné mesto čakajú do roku 2013 prípravy, ktoré predpokladajú dobudovanie a zlepšenie infraštruktúry, investície do viacerých sfér lokálneho priemyslu a občianskej vybavenosti i výrazné oživenie kultúrneho a spoločenského života v meste. “Rok 2013 bude pre dané mesto príležitosťou predstaviť svoju históriu i špecifiká a zároveň sa prezentovať ako moderné sídlo, ktoré patrí do dnešnej Európy a má jej čo ponúknuť. Tento efekt by však nemal byť len jednoročnou záležitosťou. Pokrok, ktorý mesto dosiahne v prípravách na titul i v čase, keď bude jeho nositeľom, by sa mal stať základom trvalo udržateľného rozvoja sídla i regiónu – čo sa naplnilo vo väčšine prípadov zahraničných miest, ktoré už túto skúsenosť majú,” zdôraznil minister.


Rezort kultúry získal pre tento rok 5,1 miliardy korún zo štátneho rozpočtu, o vyše miliardu viac ako mal v roku 2007. Zo zvýšených zdrojov chce predovšetkým podporiť Grantový systém MK SR a informatizáciu kultúry. Prostriedky by mali ísť aj na prepojenie na globálne informatizačné projekty, v ktorých by sa malo využívať aj financovanie zo štrukturálnych fondov, štátneho rozpočtu, rozpočtov samosprávnych krajov, miest a obcí. Zvýšiť by sa mali aj rozpočty organizácií, ktoré zriaďuje MK SR.


Tento rok by MK SR malo vedieť, koľko úradníkov môže prepustiť. Odpoveď dostane z profesionálneho auditu, ktorý sa v celom rezorte začal vlani. Až z jeho údajov bude jasné, či rezort kultúry môže znížiť počet zamestnancov o 20 percent. Prepúšťanie sa však určite nebude týkať hlavných činností rezortu. Minister Maďarič v tejto súvislosti pripomenul, že uznesenie vlády hovorí o 20-percentnom prepúšťaní s prihliadnutím na individuálne potreby jednotlivých

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Žiadajú novelizovať zákon o Martine

MARTIN – Zákon o Martine ako centre národnej kultúry Slovákov, ktorý prijala Národná rada v roku 1994, nespĺňa svoj účel a treba ho novelizovať. Rada národnej kultúry, ktorá je poradným orgánom mestského zastupiteľstva v Martine, spolu s mestom vypracovala návrh novelizácie zákona, ktorý by v praxi napĺňal jeho myšlienku – prebudovanie mesta na centrum národnej kultúry.