Kultúrne akcie a lístky na ne sprostredkuje štátny portál

Na vytvorenie internetového portálu štátnych kultúrnych inštitúcií a ich podujatí vypísalo ministerstvo kultúry verejnú súťaž v hodnote 22 miliónov korún bez DPH
Nový spôsob prezentácie činnosti štátnych kultúrnych inštitúcií a možnosť rezervácie a nákupu vstupeniek na ich podujatia je cieľom internetového portálu, ktorý chce Ministerstvo kultúry (MK) SR spustiť v tomto roku. Na naprogramovanie softvéru a poradenstvo potrebné na spustenie portálu vypísalo ministerstvo 6. februára verejnú súťaž. Z podmienok zverejnených tento týždeň vo vestníku verejného obstarávania vyplýva, že firma, ktorá súťaž v predpokladanej hodnote 22 miliónov korún bez DPH vyhrá, by mala vytvoriť internetový prezentačný, rezervačný a predajný systém. Okrem prezentácie kultúrnych podujatí by mal okrem iného zabezpečiť centrálnu evidenciu predajnosti podujatí v rezorte kultúry a v jeho organizáciách, možnosť detailného vyhľadávania, on-line rezervácie, platby a vytlačenie lístka, ale aj elektronické využitie kultúrnych poukazov. Napríklad záujemca o návštevu divadelného predstavenia by si cez internet z ľubovoľného miesta mohol nájsť nielen konkrétne predstavenie a termín, ktorý mu vyhovuje, ale si o ňom aj niečo prečítať, rezervovať miesto alebo priamo zaplatiť za lístok a vytlačiť si ho.

Projekt je súčasťou plnenia stratégie informatizácie kultúry a podľa informácií Sone Čermákovej Uličnej z tlačového referátu MK SR je úzko spojený s prípravou rezortu kultúry na prechod na euro. Zo začiatku by mal poskytnúť pohodlný prehľad diania v kultúrnych organizáciách, ktoré zriaďuje MK SR. Patrí medzi ne napríklad väčšina galérií a múzeí a štátne divadlá. Ministerstvo nevylučuje, že časom sa databáza rozšíri aj o neštátne kultúrne inštitúcie. Niektoré kultúrne inštitúcie rezortu kultúry už o podobnom riešení propagácie ich činnosti uvažovali. “Komplexné internetové riešenia však prinášajú vyššiu kvalitu služieb pre zákazníka – teda občana,” tvrdí Uličná.

Hlavným cieľom MK SR v projekte internetového portálu prezentácie kultúrnych inštitúcií a ich podujatí je zlepšenie služieb platených z daní. “Možnosti zhodnotenia tejto investície budeme vyhodnocovať po vybudovaní a nasadení systému, v prípade záujmu ďalších subjektov o vstup do tohto systému, nie však na úkor občana,” dodala pre agentúru SITA Soňa Čermáková Uličná z tlačového referátu MK SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Žiadajú novelizovať zákon o Martine

MARTIN – Zákon o Martine ako centre národnej kultúry Slovákov, ktorý prijala Národná rada v roku 1994, nespĺňa svoj účel a treba ho novelizovať. Rada národnej kultúry, ktorá je poradným orgánom mestského zastupiteľstva v Martine, spolu s mestom vypracovala návrh novelizácie zákona, ktorý by v praxi napĺňal jeho myšlienku – prebudovanie mesta na centrum národnej kultúry.

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.