Krajinov arkádie

Obnova.sk Fotografia

Neoklasicizmus v maďarskom výtvarnom umení dvadsiatych rokov 20. storočia. Výber zo zbierok maľby a grafiky Maďarskej národnej galérie.Na začiatku 20. rokov 20. stor. sa začala v maďarskom maliarstve nová kapitola. István Szőnyi, popredná osobnosť mladej generácie umelcov, vracajúcich sa z I. svetovej vojny, vytvoril svojimi monumentálnymi kompozíciami aktov a autoportrétmi nový štýl. Jeho kompozície s renesančným nádychom a heroické autoportréty inšpirovali mladých k „maľbe arkádie“. Tento neoklasicistický štýl si našiel viacero stúpencov. Jadro výstavy tvoria popri dielach Szőnyiho maľby Vilmosa Aba – Nováka, Erzsébet Korb a Károlya Patkóa, niekoľkými dielami sú zastúpení aj Jenő Paizs Goebel, Ernő Bánk, Jenő Gábor, Ernő Jeges, Henrik Stefán, Jenő Tarjáni Simkovics a Lajos Nándor Varga.

Obnova.sk Fotografia

Pálffyho palác GMB, Panská 19, Bratislava
Vernisáž: štvrtok 21. októbra o 16.30h
Kurátor: András Zwickl
Výstava potrvá do 5.12.2004

Galéria mesta Bratislavy
Mirbachov palác, Františkánske námestie 11, 815 35 Bratislava, Slovak Republic, tel.: +421 2 54 43 15 56-8, fax: 54 43 26 11, e-mail: gmb@nextra.sk, www.gmb.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Gabriel ŠTRBA

Tvorivé obdobie Gabriela Štrbu zasahuje dnes už do úctyhodného piateho desaťročia. Je neprehliadnuteľnou postavou súčasného slovenského umenia – predovšetkým grafiky, kresby a ilustrácie od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Ako absolvent pražskej „Umprumky“ , špeciálky prof. K. Svolinského, priniesol na slovenskú umeleckú scénu nové výtvarné prvky a rozdielne umelecké videnie.