Košice: V nedeľu bude potulka po židovských pamiatkach

Židovským pamiatkam v Košiciach bude venovaná prvá tohtoročná Potulka, ktorá sa uskutoční výnimočne iba v jeden deň – nedeľu 11. januára so začiatkom o pol deviatej. Sobota je totiž židovským sviatkom.h„Odkedy Rimania v r. 135 Židov rozohnali, žijú rozptýlení po svete a tento ich vynútený spôsob života sa volá diaspóra. Napriek roztrúsenosti ani po dvoch tisícročiach neprišli o svoje tradície a kolorit. Ako národ neasimilovali a ako náboženstvo (judaizmus) nekonvertovali. Prežili jedno z najväčších vyhladzovaní rasy – holokaust. Preto i pre ich humor, hudbu a šikovnosť ich môžeme obdivovať aj v Košiciach,“ hovorí sprievodca Potulkami Milan Kolcun. Ako dodal, kedysi bol každý piaty Košičan Žid. Po rímskych katolíkoch boli druhým najpočetnejším náboženským vyznaním v meste. Preto tu mali až päť synagóg a bolo tu niekoľko prúdov – neológovia, ortodoxní, chasidi a status quo. Lokalita medzi Krmanovou a Zvonárskou ulicou má aj v súčasnosti najviac židovských prvkov v meste. Je tam najstaršia zachovaná synagóga, hneď vedľa je modlitebňa, ktorá sa využíva i teraz, pravdepodobne najstarší židovský rituálny kúpeľ na Slovensku – mikve, kóšer reštaurácia, byt rabína. „Málokedy sa dá dostať do synagógy či do mikve. Potulky však odhalia aj tajomstvá ukryté za múrmi,“ hovorí Kolcun.

Ako konštatoval, Košice za vojny pripadli Maďarsku, ktoré na rozdiel od Slovenska riešilo židovskú otázku neskôr, a tak Židom osud pridal ešte rok života. Aj tak na jar 1944 odišlo z košickej železničnej stanice päť transportov a 137 ďalších tadiaľ prešlo. V jednom z nich bol aj Elie Wiesel – budúci svetoznámy spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny. Späť do Košíc sa z koncentrákov vrátilo len asi 500 Židov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Košice ako ich vidíme

V rámci Dňa mesta Košice pripravilo Krajské osvetové stredisko v Košiciach pre priaznivcov výtvarného umenia lahôdku v podobe tematickej výstavy umelcov z metropoly východu Košice ako ich vidíme. Už v nedeľu 01. mája o 15:00 hod.