Konsekrácia kláštorného kostola v Stropkove

Košický arcibiskup metropolita Mons. Alojz Tkáč navštívil 29. októbra farnosť Stropkov, kde konsekroval kláštorný kostol Najsvätejšej Trojice.
Kláštor bol postavený s kostolom pred 4 – 5 storočiami. Mali ho františkáni, dominikáni a nakoniec redemptoristi. Z rôznych dôvodov ešte pán biskup Fischer-Colbrie pred rokom 1925 odovzdal kostol farnosti. Počas socializmu bol v dezolátnom stave. V roku 1990 sa kostol dostal opätovne do správy farnosti Stropkov. Zásluhou dekana Jána Šveca-Bileho i veriacich sa v uplynulom roku začala celková rekonštrukcia kláštora a kláštorného kostola so zámerom zriadiť v tomto komplexe vzdelávacie a pastoračné centrum najmä pre mladých Rómov. V príhovore Mons. Alojz Tkáč zdôraznil význam starostlivosti o dedičstvo, ktoré nám zanechali generácie pred nami. „Keď som videl tento 500-ročný kostol, tak som apeloval, že to je história umeleckého cítenia našich predkov a v nich sa sprítomňuje naša národná identita.

zdroj: TKKBS.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.