Kaštieľ v Holíči: Pomôže Otto von Habsburg?

(ag), 2. 9. 2003
Hoci barokovo-klasicistický kaštieľ s opevnením je dodnes najvýznamnejšou stavebnou pamiatkou Holíča, pohľad naň je žalostný. Ešte pred 200 rokmi bol tento gotický stredoveký vodný hrad, neskôr renesančná protiturecká pevnosť s hviezdicovým opevnením, reprezentačným letným sídlom cisárskej rodiny Habsburgovcov. Keď kaštieľ ako symbol rakúsko-uhorskej monarchie znárodnili, obyvatelia mesta a úradníci ho vyrabovali, hodnoty si poodnášali domov, ostatné vyplienili a zničili. Najcennejšie predmety sa nenávratne stratili.Spoločná akciovka
V roku 1991 získalo túto národnú kultúrnu pamiatku od štátu do vlastníctva mesto. Päť rokov sa pokúšali jeho predstavitelia niečo s jej neutešeným stavom urobiť. Až v roku 1997 sa im podarilo nájsť potenciálneho investora, ktorý mal peniaze a záujem spolu s mestom pustiť sa do rekonštrukcie kaštieľa. Mesto vložilo do spoločnosti nehnuteľný majetok aj s pozemkami a potenciálny investor Wywar Invest, a. s., odkúpil od zadĺženej akciovej spoločnosti 90 percent akcií. Počiatočná eufória sa skončila po voľbách v roku 1998. Zrazu nebolo peňazí a mesto predalo aj zvyšných 10 percent.
„Terajší majitelia do rekonštrukcie nechcú investovať, oslovili sme niekoľko podnikateľov a uvažujeme o tom, že by sme získali aj úvery. Je to však otvorená otázka, pretože mesto je na tom ekonomicky slabo. Zdedili sme ho zadĺžené a chudobné. Mesto podpísalo s terajšími majiteľmi dohodu, že si kaštieľ prenajmeme za 1 Sk. Budeme sa starať o údržbu, udržiavať okolie. Zároveň však kaštieľ využijeme na propagáciu Holíča, pretože ho navštevujú turisti z celej Európy a sú uchvátení jeho architektúrou. Z expozície holíčskej manufaktúry, ktorú sme zriadili v roku 1991, sa chystáme urobiť múzeum. Kaštieľ už teraz žije kultúrou. V kaplnke s vynikajúcou akustikou sú koncerty vážnej hudby, na nádvorí vystúpenia country a folklórnych skupín. Návštevnosť je dobrá, ľudí láka aj prehliadka kaštieľa, ktorý bol dlho zatvorený, ” hovorí zástupca primátora Vladimír Petrovič.

Pomoc od šľachty
Dnes mestské zastupiteľstvo rokuje s terajšími majiteľmi kaštieľa, aby mesto Holíč získalo aspoň 30-percentný podiel od Wywar Investu. Samospráva má váhu pri získavaní grantov z Európskej únie, ak predloží dobré projekty. Existujú rôzne spôsoby, ako by sa holíčskemu kaštieľu dalo pomôcť. Treba však najmä menežovať, zháňať peniaze.
Na obnovu tejto kultúrnej pamiatky pred rokmi vypracovali štúdiu, ktorú schválili aj pamiatkari. Výpočet na rekonštrukciu kaštieľa je 472 miliónov Sk. Po jej dokončení by sa z Holíčskeho zámku mohlo stať Kongresové centrum Štefana Františka Lotrinského. „Oslovili sme Otta von Habsburg a udelili mu čestné občianstvo mesta. Mal možnosť vidieť Holíčsky zámok i stav, v akom sa nachádza. Holíč bude v roku 2005 oslavovať 800. výročie prvej písomnej zmienky. Myslíme si, že tento rozhľadený Európan by nám možno mohol pomôcť v kontaktoch na silné podnikateľské skupiny alebo európske štruktúry. Veď kongresových centier je veľa, ale takých, ktoré majú aj svoju históriu, nie. Je pravda, že sme tu mali už desiatky záujemcov o kaštieľ, ale keď ho videli, odišli. Nemali záujem utopiť pol miliardy Sk v niečom, čo má dlhodobú návratnosť. Boli aj takí – napríklad boháči zo Spojených štátov, ktorí si mysleli, že kaštieľ kúpia za výšku svojho dôchodku.”

Zdroj: http://www.hnonline.sk/index.php?p=k00000_detail&article[id]=21467795

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.