Jarmila Čihánková – Výber z tvorby

V priebehu takmer polstoročia činnosti sa Jarmila Čihánková (nar. 1925) zapísala do povedomia slovenskej verejnosti ako maliarka, kresliarka, grafička, autorka priestorových objektov a od polovice 60. rokov minulého storočia zasiahla významným spôsobom aj do textilnej tvorby: netkanej tapisérie (art protis a jej technologických odvodenín) a klasicky tkanej tapisérie. Do jej tvorivého profilu treba zahrnúť aj pedagogickú činnosť na ŠUP v Bratislave a Katedre scénografie VŠMU v Bratislave.
Výstava Jarmily Čihánkovej v Galérii Jána Koniarka v Trnave umožňuje po dlhšej dobe predstaviť viaceré aj menej známe polohy tvorby tejto autorky žijúcej v trnavskom regióne (kresba, maľba, grafika, textilná dekoratívna tvorba) vo výbere kurátorky Ľuby Belohradskej. Diela výtvarníčky, ktorá sa spolupodieľala na založení slovenskej sekcie Klubu konkretistov a prispela k rozšíreniu geometrického výtvarného jazyka do textilnej tvorby, sú vystavené v origináloch a vďaka Občianskemu združeniu And Gallery aj prostredníctvom tlačí z diapozitívov a fotografií dnes už neexistujúcich diel. Prínos tvorby Jarmily Čihánkovej doteraz nebol v celoslovenskom výtvarnom kontexte dostatočne zhodnotený. Súčasná výstava organizovaná v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, a. s. prináša prvý reprezentatívny Výber z tvorby Jarmily Čihánkovej.

Jarmila Čihánková sa v 50. rokoch minulého storočia venovala karikatúre, politickej kresbe i voľnej grafike. Na prelome 50. a 60. rokov sa do popredia jej tvorivých záujmov dostala maľba (Skupina 4 – Oľga Bartošíková, Jarmila Čihánková, Tamara Klimová, Viera Kraicová). Jarmila Čihánková patrí k protagonistom neokonštruktívnych tendencií v slovenskej výtvarnej tvorbe, ktoré sa utvárali pred polovicou 60. rokov – je jedným zo zakladateľských členov Klubu konkretistov na Slovensku a svoje geometrickoreduktívne cítenie aplikovala tvorivým spôsobom aj v textilnom umení – art protisoch. Vrcholný úspech dosiahla svojou desaťdielnou Veľkou stavebnicou (prostredím – „environmentom“) vystavenou na 5. medzinárodnom bienále tapisérie vo švajčiarskom Lausanne v roku 1971. Striedanie jednoduchých geometrických tvarov, zmysel pre rytmus kompozície a živá farebnosť jej obrazov a textilných diel naznačujú, že autorka sa v nich inšpirovala bohatou ornamentikou ľudového výtvarného prejavu.

Kurátorka výstavy – Ľuba Belohradská
Organizátori – Galéria Jána Koniarka v Trnave, Slovenská sporiteľňa, a. s.
Miesto – Galéria Jána Koniarka, Kopplov kaštieľ, Zelený kríček 3, Trnava
Trvanie výstavy 1. júl 2005 – 28. august 2005

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prerušený obraz

Zámerom výstavy Prerušený obraz je sústrediť umelecké diela inšpirované televíznou obrazovkou, prípadne televíznym obrazom – jeho sliepňaním, zrnením, „aurou“, jeho všadeprítomnosťou, náhražkovosťou, jeho schopnosťou kontaktu so svetom či jeho nivelizačnou mocou…
Výstava predstavuje staršie i súčasné „televízne“ diela od pätnástich autoriek a autorov, inštalované neraz v neočakávaných, „ahistorických“ súvislostiach.

IN-FORMÁCIA. Zbierky bez hraníc IV

Galéria Jana Koniarka v Trnave v spolupráci s FRAC du Grand Est pripravila výstavu súčasného vizuálneho umenia s názvom IN-FORMÁCIA/IN-FORMATION vo všetkých výstavných priestoroch galérie (Synagóga – Centrum súčasného umenia, Kopplov kaštieľ, Stála expozícia sochárskej tvorby Jána Koniarka).

This is my place

Projekt „This is my place“ reflektuje aktuálne podoby výtvarného umenia najmladšej generácie slovenských autorov. Kurátor Pavel Urban zo Štátnej galérie v Banskej Bystrici ponúkol výstavné miesto (This is my place) jedenástim umelcom (Marko Blažo, Martin Derner, Jana Farmanová Š., Dorota Kenderová, Marek Kianička, Marianna Mlynárčiková, Rastislav Podoba, Maroš Rovňák, Nóra Ružičková, Dorota Sadovská, Veronika Šramatyová).