Jana Kiselová – Siteková

Titulny obrazok blogu uzivatela: Galeria u anjela

Hľadanie Raja by mohol byť názov výstavy Jany Kiselovej Sitekovej v Galérii u anjela v Kežmarku. Táto výstava je realizovaná pri príležitosti okrúhleho životného jubilea autorky. Potrvá od 18.05.2012 do 16.07.2012.
Výnimočná osobnosť slovenskej ilustrácie pre deti, dvojnásobná držiteľka ceny BIB ,bola jej udelená viacnásobne cena za najkrajšiu knihu Slovenska, nositeľka ceny Ľudovíta Fullu a mnohých ďaľších prestížných domácich aj zahraničných ocenení.
Nezabudnuteľné ilustrácie Andersenovej Palculienky s veľkým úspechom vystavovala v japonských galériách a rovnako kultovou sa stala kniha M.Rúfusa  Anjelíčku, môj strážničku.
Výstava je poďakovaním za jej dlhoročnú prácu pre detského diváka, za krehkosť a lásku v srdci ,ktorú svojou tvorbou rozdáva nám všetkým.

Jana Kiselová – Siteková – Vyznanie:
„Už v minulosti som povedala na otázku aká by mala byť ilustrácia pre deti – úprimná, jednoduchá a zároveň bohatá, aby ju dieťa prijalo so zvedavými očami a otvoreným srdcom.O to sa snažím – raz sa to podarí viac, inokedy menej. Pre mňa príroda so všetkými nádhernými kvetmi, rastlinami, podivuhodnými zvieratami, vtáctvom, kúzelným hmyzom  znamená chrám boží . Rada sa doňho vraciam i cestou ilustrácie.
Od prvopočiatku bol osud ľudskej bytosti nerozlučne vpletený do prírody. Preto ma priťahujú príbehy práve s touto spätosťou. Lásku k prírode mi vštepili rodičia od počiatku. Obaja boli lekári, milovali umenie, knihy a  zvieratá. Tatry, ktoré sme mali ako na dlani – rezonujú vo mne dodnes. Pred rokmi sme chodili s malou Vanesou a fotografovali. Kvety, bobule, vyvrátené stromy, korene, a vo všetkom sme nachádzali podobenstvá. Uvideli sme tam škriatkov, drakov,v jednom koreni neskutočne veľkého chrobáka ako z hororu.
Okrem prírody, ktorá je prítomná takmer v každej mojej knižke, boli mi tak trochu prisúdení i anjeli. Najprv to boli anjeli v Adamovi a Eve O.Sliackeho, potom to boli anjeli trochu iní – chválenkári, ktorým černeli krídla – v Píšťalkárovi od E.J.Grocha, potom to bol anjel strážny – ochranca od pána Rúfusa, a teraz mám výstavu v Galérii u anjela. Nemala som nikdy možnosť vyberať si z viacerých knižných titulov, ale mala som to šťastie, že takmer každý titul bol príťažlivý, hodnotný a teda zaväzujúci.
Lingrenovej Zbojnícka dcéra Ronja – nádherná predloha popretkávaná prírodou, rajská záhrada v Adamovi a Eve, nádherný Puškinov Čierny šál – balady a piesne, poézia Maše Haľamovej, Kvety vľn – stará japonská lyrika – jednoduchá, nehmatateľne krehká, ale silný žážitok z nej.
Príbeh malých polárnych medvieďat v nekonečnom bielom priestore od japonskej autorky , arménske bájky, pôvabné a poučné príbehy z tajgy a tundry. Stále iné a iné svety.
Naša zem je bohatá, úžasne štedrá, možno ojedinelá. Dáva nám všetky svoje dary z ovzdušia, z povrchu i vnútra. Život sa napriek všetkému neustále zázračne obnovuje.
Vždy toho dobra je o niečo viac ako zla, a tak sa posúvame. Jeden raj sme už dávno, dávno stratili.
Sme priveľmi rozdielni, je medzi nami málo dobrej vôle, sme netolerantní, v mnohom nemúdri.
Sú tu prírodné pohromy, sú tu ľudské pohromy. Ten druhý raj je nedosiahnuteľný – ako hviezdy.
Ale asi práve preto budeme hľadať jeho alternatívy aspoň v malom.“

Samostatné výstavy:

1969 Múzeum v Spišskej Novej Vsi
1973 a 1981 Galéria C.Majerníka Bratislava
1983 Múzeum Spišská Nová Ves
1995 Ilustrácie Bibiana Bratislava
1998 Celoročná putovná výstava ilustrácií v Japonsku
2000 Výstava grafík , ilustrácií, exlibrisu v Galérií umelcov Spiša

Kolektívne výstavy:

1971,1973,1975,1977 – Súčasná slovenská grafika Banská Bystrica
1981 – Súčasná slovenská ilustrácia, SNG Bratislava
1983 – Slovenská ilustrácia, Weimar
1979,1981,1987,1991,1995,2001,2009,2011 – BIB Bratislava
1988 – Ilustrácie z detských kníh Tokio
1990 – Slovenský ilustrátori deťom – nositelia ceny Ľudovíta Fullu,Galéria mesta Bratislava
1990 – Medzinárodné bienále ilustrácií , Zlatno pero Beograd
1998 – Múzeum umenia Mikkeli Fínsko, Slovenská detská knižná ilustrácia
2010,2012 – Ocenení a vystavujúci slovenskí ilustrátori na BIB Bratislava v Tokiu a iných mestách Japonska

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!