INRI – tabuľka z Ježišovho kríža je autentická?

20000838 KIPA/ TK KBS – 20. 6. 2000 – Drevenú tabuľku z Ježišovho kríža s nápisom INRI uchovávanú ako relikviu v rímskom kostole Santa Croce in Gerusalemme (Svätý kríž v Jeruzaleme) považuje nemecký historik Peter Carsten Thiede za pravú. Na drevenej tabuľke s hmotnosťou 687 gramov, 25,4 cm krát 14 cm veľkej a 2,6 cm hrubej sú vyrezané tri riadky. Prvý riadok zrejme hebrejsky a potom riadky po grécky a latinsky. Pre toto poradie je podľa názoru Petra Thiedeho sfalšovanie nepravdepodobné.Ak by sa zozbierali všetky kúsky dreva, ktoré sa v kostoloch celého sveta uchovávajú ako časti svätého kríža, musel by sa na to vyrúbať celý les. Preto sú aj oprávnené pochybnosti o pravosti tabuľky, ktorú Rimania pribili na Ježišov kríž, aby oznámili dôvod popravy. Ježišovo tvrdenie, že je židovský kráľ, bolo z hľadiska rímskej štátnej moci rebéliou.

Peter Thiede vo svojej výskumnej práci, ktorá má byť zverejnená na jeseň v Nemecku, zastáva tézu, že o pravosti drevenej tabuľky v Ríme možno sotva pochybovať, hoci Vatikán nepripustil žiadne vedecké výskumy na určenie dreva.

Vedec preskúmal poradie jazykov hebrejského, gréckeho a latinského. V evanjeliách sa spomína tabuľka na kríži – titulus – s vinou odsúdeného zvyčajná u Rimanov, ale poradie jazykov nie je konzistentné. Thiede prišiel k záveru, že hebrejčina musela byť prvým jazykom, pretože Rimania chceli predovšetkým varovať Židov pred údajným zločinom Ježiša.

Sfalšovanie relikvie alebo jej neskoršie zhotovenie Thiede vylučuje kvôli nezvyčajnej chybe pravdepodobne židovského pisára. Prvý riadok vyryl po hebrejsky ako obvykle sprava doľava. Avšak aj ďalšie riadky po grécky a latinsky sú tiež napísané sprava doľava. Ďalej Thiede konštatuje, že tabuľka bola zhotovená z orechového dreva rozšíreného vo Svätej zemi.

Historik síce uvádza, že pravosť kúskov dreva z Ježišovho kríža nebude možné nikdy dokázať, pravosť tabuľky na kríži však možno filologickými a inými metódami s veľkou istotou preveriť, pretože ako hovorí: „Ktorý stredoveký falšovateľ by prišiel na myšlienku písať grécky a latinský nápis na kríži nesprávnym smerom, ako hebrejčinu sprava doľava?”

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2000/tlac-2000-06-20-d.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ukrižovanie

– Aké druhy krížov sa používali?
Rôzne. Najčastejšie bol používaný kríž v tvare +, takzvaný latinský kríž. Svätého Ondreja napríklad ukrižovali na kríži v tvare X, kríž svätého Antona má tvar T.

Jeruzalem: Objavili dôkaz o Šalamúnovom chráme?

KP / TK KBS, marec 2003 – Tabuľka z pieskovca z juhu Jordánska alebo z oblasti Mŕtveho mora obsahuje desať riadkov textu v prvej osobe. Kráľ Joas, ktorý v 9. storočí pred Kristom 40 rokov vládol v Jeruzaleme, sa v nápise chváli za renovovanie jeruzalemského chrámu. Táto scéna je podrobne popísaná v Starom zákone v 12. kapitole 2. Knihy kráľov. Text nápisu je podľa objaviteľov sčasti totožný so slovami biblického opisu.

Turínske plátno

Turínske plátno – la Santa Sindone – je ľanová plachta s rozmermi 4,36×1,1 m, do ktorej podľa tradície Jozef Arimatejský a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža. Na plachte je odtlačok tváre a tela muža s ranami po bičovaní a na rukách a nohách s ranami po ukrižovaní. Jeho pravosť je predmetom intenzívneho skúmania.

Falošná senzácia

Koncom roka 1999 prešla zahraničnými médiami správa o senzačnom objave najstaršieho zlomku listu sv. Pavla Židom. Mladý grécky bádateľ Amphilochios Papathomas ho údajne objavil počas práce v zbierke papyrusových rukopisov viedenskej Národnej knižnice.

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.

Bavorsko: Objavili najstarší kríž s korpusom na svete

Nemecko: Ľudia v bavorskej dedinke Enghausen boli vlastne vždy dosť spokojní so svojím krížom s ukrižovaným Kristom v ich malom dedinskom kostolíku. Nuž takého krásneho románskeho Krista naozaj nemá v hornom Bavorsku každý. Pravdaže bol už trocha zašlý a zaprášený počas stáročí, veď v malom filiálnom kostolíku sv. Kríža sa slúži už iba niekoľko omší v roku. Kríž však dali zreštaurovať a tým sa tento kríž stal takmer cez noc senzáciou v oblasti dejín umenia. Ukázalo sa totiž, že údajne románsky kríž je pravdepodobne najstarším krížom s ukrižovaným Kristom v životnej veľkosti na svete.