Gotická svätyňa v Koši stále čaká na reštaurovanie

Koncom minulého roku sa v poddolovanej obci Koš pri Prievidzi uskutočnil ojedinelý prenos. Gotickú svätyňu kostola oddelili od neskôr pristavanej časti Kostola sv. Ondreja a po miestnych komunikáciách ju preniesli do novej časti obce.Svätyňa, ktorá pochádza zo 14. storočia, momentálne čaká na reštaurovanie. Ako nás informoval Miroslav Sura zo Štátneho reštaurátorského ateliéru – oblastného reštaurátorského ateliéru v Banskej Bystrici, tempo a rozsah reštaurátorských prác bude v podstatnej miere závisieť od výšky financií, ktoré sa im na vzácnu pamiatku podarí získať. V krátkom čase by už však chceli rozbehnúť terénne úpravy a vypracovať projekt na ďalšie reštaurovanie. Kaplnku dočasne zabezpečili pred nepriaznivými vplyvmi počasia hlavne z časti, kde ju oddelili od kostola a kde bola otvorená.

Na Slovensku sa takýto presun uskutočnil po prvý raz. V Čechách sa podobným spôsobom podarilo premiestniť Katedrálu sv. Barbory v Moste, tu sa však prenos realizoval po koľajniciach. Realizačný tím dlho pracoval na zložitom projekte, prenos sa nakoniec podarilo úspešne realizovať. Zvyšnú časť kostola, pod ktorým sú bohaté zásoby uhlia, začiatkom roka zbúrali. Kaplnka sv. Ondreja sa dnes nachádza v novej časti obce v blízkosti rímskokatolíckeho kostola. Nie je tu sama. V bezprostrednej blízkosti sa nachádza aj jej verná napodobenina. Tú postavili v čase, keď sa uvažovalo o tom, že kvôli banskej ťažbe zrúcajú spolu s kostolom aj vzácnu gotickú kaplnku. Odborníci to však považovali za nenahraditeľnú škodu, a tak padlo rozhodnutie zachrániť aspoň najvzácnejšiu časť kostola.

KVETA FAJČÍKOVÁ


Publikované na: www.sme.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Obnova chrámu sv. Jakuba v Levoči

Obnova gotického chrámu sv. Jakuba v Levoči bola v minulom roku najväčšou investičnou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. V minulom roku ukončili reštaurátori obnovu sakristie a začali pracovať na exteriéri a interiéri svätyne kostola. V roku 2010 vykonali reštaurátori na chráme sv. Jakuba práce v hodnote takmer milión eur. Obnova svätyne chrámu sv. Jakuba potrvá podľa vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru Ivana Tkáča do roku 2012. Náklady na obnovu tejto časti kostola odhaduje Tkáč na 1,2 milióna eur. Po dokončení obnovy svätyne zostane reštaurátorom obnoviť už len južnú stranu a časť veže kostola. Ešte do Veľkej noci by sa mali do interiéru kostola vrátiť aj zreštaurované náhrobné epitafy z krstnej kaplnky.

Na spišskonovoveskú kostolnú vežu treba 9 miliónov

LEVOČA 10. januára 2001 (SITA) – Komplexné zreštaurovanie severného operáku (oporný múr) a balustrády na kostole sv. Jakuba v Levoči v hodnote 8,2 mil. Sk bolo v roku 2000 najvýznamnejšou akciou Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Okrem toho, levočskí reštaurátori pokračovali v obnove nástenných malieb v kostole v Červenom Kláštore. Komplexná injektáž klenby a fixácia kamenných rebier v lodi kostola si vyžiadali takmer 0,7 mil. Sk. V Spišskej Novej Vsi sa reštaurátori zamerali na komplexný reštaurátorský prieskum a záchranné práce na fasáde Provinčného domu.

Levočskí reštaurátori predstavujú svoju tvorbu

LEVOČA 24. mája (SITA) – V objekte historickej Radnice v Levoči sprístupnili dnes výstavu Reštaurátorská tvorba 1995-2000 Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči. Je to už tretia výstava, ktorou levočskí reštaurátori prezentuje svoju tvorbu. Počas tohto obdobia realizovali takmer sto akcií od reštaurovania obrazov po kompletnú obnovu pôvodných nástenných malieb a rekonštrukčné práce na drevených oltároch a kostoloch. Na výstave je inštalovaná predovšetkým fotografická dokumentácia a textové informácie k jednotlivým akciám reštaurátorov. Dotvárajú ju trojrozmerné exponáty, originály, ktoré reštaurovali pracovníci ORA v Levoči.