Gdančania i dnes uctievajú tradície

Obnova.sk Fotografia

Od polovice 15. storočia bolo hanzové mesto Gdansk na území dnešného Poľska jedným z najdôležitejších a najsilnejších stredísk remesla a obchodu v severovýchodnej Európe. Gdansk sa nachádza na severe krajiny, na mieste, kde rieka Visla ústi do Baltického mora. Najväčší rozkvet zažilo mesto v období od 16. do polovice 17. storočia. V rámci Hanzy rozvíjali najmä obchodné vzťahy s nemeckými mestami, Gdansk však hospodársky prosperoval aj po páde vlády križiakov a po nástupe poľskej vlády.

Obnova.sk FotografiaObyvatelia Gdanska však neboli len obchodníci, ale aj pôžitkári. Radi si, napríklad, oddýchli pri pohári dobrého piva či vodky.

Symbolom a patrónom prístavného mesta Gdansk je Neptún – boh mora. Znamená to tiež, že Gdančania veľa cestovali, po celej Európe – a morskou cestou. Nečudo, že Neptún s trojzubcom sa nachádza na najčestnejšom mieste mesta, v tom najcentrovanejšom centre Gdanska.

Obnova.sk Fotografia

Neptúnova fontána nie je však len holdom patrónovi mesta, zaujímavá je aj inak, ako hovorí Tomáš z Gdanského turistického strediska: „Na boku fontány sa nachádza kohútik. Bol vybudovaný preto, lebo v 17. a 18. storočí tiekla z tohto kohútika vodka. Originálna gdanská vodka – Goldwasser.

Obnova.sk Fotografia

Jej recept bol tajný a vynašli ho v dome, ktorý stojí na Širokej ulici, v dome Pod Lososom. Až do konca druhej svetovej vojny tiekla teda z fontány vodka. Charakteristické pre túto vodku bolo, že bola pomerne sladká a že obsahovala kúsky pravého zlata. Čo si myslíte, tečie aj dnes z kohútika vodka? Treba sa len presvedčiť, stačí sa, napríklad, pozrieť na okolitých holubov, ako sa správajú.“

Mne sa zdalo, že holuby sa správajú celkom normálne, nevyzerali byť pod vplyvom alkoholu – z toho som usúdila, že dnes z onoho kohútika tečie už len obyčajná voda a legenda o tečúcej vodke z fontány zostáva už len legendou. Vodka ako taká však pretrvala dodnes, lenže sa vyrába v Nemecku, ale dodnes sa do nej vkladajú kúsočky zlata – „Najskutočnejšie zlato, aké môže byť,“ dodáva Tomáš.

Obnova.sk Fotografia

Hneď za Neptúnovou fontánou sa nachádza takzvaný Artušov dvor. Bol miestom stretnutí patriciátu – tak ako v iných hanzových mestách – bohatí obchodníci tam mohli pri okrúhlom stole besedovať, baviť sa, vypiť si pivo či vodku.

„Tento alkohol sa skladoval v pivniciach pod domom, aby sa mohol rýchlo vyniesť do tzv. Artušovej sály o rozlohe 140 štvorcových metrov, kde zasadali bohatí gdanskí patricijovia. Gdančania pili však predovšetkým pivo – a to gdanské pivo, takzvané jopejské.“

Ono pivo bolo úplne iné, ako poznáme pivo dnes. Bolo oveľa hustejšie a korenistejšie. A testovalo sa tiež špeciálnym spôsobom, ako hovorí turistický sprievodca Tomáš: „Ako sa dalo zistiť, či je pivo naozaj dobré alebo zlé? Pivo sa vylievalo na lavice – bolo to tmavé pivo, husté, korenisté, ktoré svojou konzistenciou pripomínalo skôr smolu. No a na rozliate pivo si sadli traja urastení, vysokí a ťažkí chlapi. Sedeli na ňom vyše päť minút – a keď potom vstali a tekutina sa vzniesla spolu s nimi, presnejšie, s ich zadnými časťami tela – znamenalo to, že pivo je dobré, že ho možno piť a baviť sa až do bieleho rána.“

Bohatí mešťania z Gdanska však nemohli využívať služby Artušovho dvora len tak, pre nič za nič, ako sa vraví, pre pekné modré Artušove oči. Jednoducho – zaužívaný bol akýsi klubový systém, tvrdí Tomáš: „Tu, v Artušovom dvore, museli najprv zaplatiť istú sumu, isté paušálne členské alebo daň – nazvime to už akokoľvek – a až potom mohli využívať služby dvora, rozprávať sa, piť i jesť zadarmo celý rok. Ale ak niekto cudzí v priebehu roka chcel Artušov dvor navštíviť a chcel len vojsť a len sa pozrieť, čo sa v sále deje, kto tam práve sedí, musel zaplatiť takú istú ročnú platbu – či už šlo o poľského kráľa alebo o akéhokoľvek iného významného šľachtica, ktorý Gdansk navštívil. Napriek tomu, že dovnútra sa dostal len jediný raz.“

Tak teraz neviem, či bohatým patricijom z Gdanska dodávalo odvahu práve to husté pivo alebo skôr vidina zárobku v podobe kráľovského členského. Pripomína mi to počiatok tradície tzv. klubov VIP či klubov údajnej smotánky. V každom prípade – Gdančania naozaj dokázali, že pri pive sú si všetci rovní – pokiaľ šlo o platenie, nebolo rozdielu medzi kráľom a biznismanom.

Zuzana Kohútková, 08. 09. 2003

Zdroj: http://www.slovakradio.sk/radiozine/page.php?id=1275

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská dunajská slávnosť v rakúskom zámku Schloss Orth

Tradičné ľudové remeslá, kultúra či slovenské kulinárske špeciality boli v nedeľu 5. septembra 2010 súčasťou Slovenskej dunajskej slávnosti v rakúskom zámku Schloss Orth. Podujatie bolo vyvrcholením tzv. Slovenského roka v Národnom parku Donau-Auen v dedinke Orth an der Donau. Návštevníkom sa predstavili napríklad Podunajské Biskupice, Devín, Devínska Nová Ves či mesto Stupava. Zhliadnuť bolo možné také remeslá ako paličkovanie, umelecké drotárstvo, hrnčiarstvo a kováčstvo, vyšívanie, sviečkarstvo, tvorbu z dreva či šperky z prírodných materiálov. Popri hudbe, speve a tanca bolo možné ochutnať napríklad kapustnicu, kotlíkový guláš, syry či pagáče, ale aj ríbezľové víno a slovenské pivo. Popri sprievodnom programe nechýbali ani aktivity pre deti, ktoré si mohli vyskúšať výrobu predmetov z drôtu, modelovanie z hliny, výrobu sviečok, pletenie rybárskych sietí či objaviť kúzlo papiera, pripravené boli aj rôzne vedomostné hry na zámockom ostrove. Súčasťou podujatia bola výstava Danubius fluvius o živote na slovenskom Dunaji.

Pivo slúžilo aj na výrobu atramentu

Viete si predstavi? život bez písma? Bez písma by sme nemali žiadne dokumenty, žiadne príbehy, žiadne básne. Bez písma by sme možno nemali ani kultúru. Pascal povedal, ?Vedie? dobre písa? znamená správne myslie?.? Ale ak chceme nie?o napísa?, musíme použi? písacie potreby.