Galéria Jozefa Kollára – Výber z tvorby Jaroslava Augustu

(výstava predĺžená do 15. októbra)
Dňa 10. júla sme opätovne pre širokú verejnosť, domácich i zahraničných návštevníkov sprístupnili komorné dielo akademického maliara Jaroslava Augustu vo výstavných priestoroch banskoštiavnickej galérie na Námestí Sv. Trojice.Umelec patrí k trojici najvýznamnejších maliarov v prvej polovici 20. storočia, ktorí žili a tvorili v našom meste popri E. Gwerkovi a J. Kollárovi. Pôvodom z Čiech (4.9.1878 Humpolec – 28.2.1970 B. Štiavnica), ako 42 ročný prichádza do nášho mesta, v súvislosti s pedagogickým pôsobením (ako profesor kreslenia) na Evanjelickom učiteľskom ústave a Reálnom gymnáziu A. Kmeťa, kde pôsobil do roku 1948.

V dejinách slovenského výtvarného umenia má však nezastupiteľné miesto ako organizátor prvých maliarskych kolónií v Detve (1901-1907) ako aj Važci (1911-1914), ako aj spoluzakladateľskou iniciatívou na Grupe uhorsko-slovenských maliarov v Žiline, spolu s G. Mallým a E. Pacovským. Stal sa reprezentantom národopisného žánru (pod vplyvom francúzskych impresionistov) so sociálne-kritickým podtextom na začiatku minulého storočia. Očaril ho slovenský rázovitý kraj, nádherná príroda, slovenské ľudové kroje a piesne. Tejto tematike zasvätil celý svoj profesionálny život. Sám bol absolventom AVU v Prahe (1897-1900) ako aj v Mníchove (1901-1906). Umelecky i ľudsky mu bol blízky Joža Úprka z južnej Moravy i jeho brat sochár František.
J. Augusta maľoval v Detve, Honte, Krupine, Žibritove, Dačovom lome ale i na Liptove. Po formálnej stránke nadviazal na francúzskych plenéristov a impresionistov. Od začiatku sa popri maľbe venoval aj kresbe a najmä akvarelu. Namaľoval do stovky obrazov a do dvesto akvarelov. Vystavoval v Detve, Luhačoviciach, Žiline, Humpolci a naposledy v Bratislave v r. 1954 a v B. Štiavnici v rokoch 1954,1978, 1988.

Banskoštiavnické pôsobenie znamenalo vyriešenie existenčných problémov a možnosť tematických návratov do detvianskeho a važeckého motivického okruhu. Motívov z B. Štiavnice sa zachovalo menej, maľoval najmä mesto a jeho dominanty (Nový zámok, Piarska brána). Štiavničania si naňho pamätajú ako na vysokého, noblesného starého pána žijúceho v barokovej kúrii nad Klopačkou, uzavretého pred vonkajším svetom. Po zásluhe, v r. 1961 získal za celoživotné maliarske a organizačné úsilie titul Zaslúžilý umelec a v spolupráci s Dr. M. Várossom mu vyšla kniha spomienok.

V rámci výstavného programu banskoštiavnickej galérie mu boli venované dve miestnosti stálej expozície v roku 1989.
Na obnovenej prezentácii, ktorá potrvá do 30. septembra predstavujeme výber 25 olejomalieb, 8 akvarelov a 2 kresby. Pre návštevníkov zo zahraničia je Augustova tvorba kontaktom so slovenským ľudovým umením spred 100 rokov. Diela pochádzajú z majetku Slovenskej národnej galérie v Bratislave, deponátu Mestského úradu v B. Štiavnici a Slovenského banského múzea. Mimoriadne príťažlivé sú najmä brilantne prepracované akvarelové figurálne štúdie, ktoré ani po 100 rokoch nestratili kúzlo sviežosti, vynikajúcej kresby a farebnej harmónie.

Mgr. Mária Čelková

Galéria J. Kollára

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výber z tvorby Jaroslava Augustu

SBM, Banska Štiavnica – Galéria Jozefa Kollára, Otvorené: Pondelok – nedeľa 9.00 – 17.00 – (do 30. septembra). Dňa 10. júla sme opätovne pre širokú verejnosť, domácich i zahraničných návštevníkov sprístupnili komorné dielo akademického maliara Jaroslava Augustu vo výstavných priestoroch banskoštiavnickej galérie na Námestí Sv. Trojice.

Anton Djuračka (1904 – 1971)

Považská galéria umenia v Žiline usporiada monografickú výstavu akad. mal. Antonovi Djuračkovi, pri príležitosti jeho 100. výročia narodenia.
Vernisáž výstavy
sa uskutoční dňa 26. februára 2004 o 17,00 hod. vo výstavných priestoroch na 1. poschodí a potrvá do 7. 4. 2004.

Štiavnica > Je dobré mať kamarátov

Výstava v Banskej Štiavnici- Je dobré mať kamarátov je príbehom Banskej Štiavnice a jej striebornej histórie. 23. septembra 2005 sprístupnili v SBM-Galérii J.Kollára v Banskej Štiavnici výstavu trojice umelcov : Braňa Jánoša, banskoštiavnického rodáka, dnes žijúceho vo Vyšnom Kubíne, v oblasti maľby, Igora Čierneho z Bratislavy v oblasti kovanej plastiky a Ondreja Ďuriana z Kremnice, v oblasti strieborného šperku.

Českí maliari a Slovensko do vzniku ČSR

Margaréta Horváthová, Múzeum Karpatských Nemcov, Bratislava
Téma českého výtvarného umenia a jeho predstaviteľov vo vzťahu k Slovensku by pokryla priestor jednej monotematickej konferencie. Môj príspevok v žiadnom prípade nemôže saturovať šírku tejto problematiky, takže môže byť pochopený ako návod na uskutočnenie budúcej odbornej diskusie.

Na pomedzí maľby a grafiky

Druhú polovicu kultúrneho leta otvorí Galéria NOVA na Baštovej 2 v Bratislave výstavou obrazov Vojtecha Kolenčíka, ktorá potrvá od 2. augusta do 5. septembra 2004. Vojtech Kolenčík patrí k tým absolventom grafickej špeciálky Albína Brunovského, ktorých tvorba priniesla v priebehu osemdesiatych rokov minulého storočia nové výtvarné myslenie v grafike. Známe sú najmä jeho zadrôtované, akoby umlčané tváre i figúry, ktoré v dobe svojho vzniku jednoznačne vypovedali o obmedzovaní slobody tvorby i myslenia. Jeho diela boli preto v období socialistického realizmu „ideologicky“ odmietané.