Fiľakovský hrad upravuje 30 maďarských a slovenských študentov

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Tridsať študentov dobrovoľníkov zo Slovenska a Maďarska sa tento týždeň aktívne zapojilo do jubilejného 10. ročníka medzinárodného tábora skrášľovania Fiľakovského hradu. Tak ako v minulých rokoch aj v tomto najmä odstraňujú náletovú vegetáciu, ktorej korene rozrušujú ruiny hradieb, čistia delové pozície a odvodňovacie kanály stredného hradu, prebrúsili a natreli kópiu Bebekovho dela pri hradnej bráne. Ako ďalej informoval riaditeľ Hradného múzea vo Fiľakove Attila Agócs, študenti sa zapojili aj do tretej sezóny archeologického výskumu dolného hradu, ktorý vedie archeologička múzea pod odborným dohľadom Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Keďže ide o jubilejný ročník, organizátori rozšírili tradičný program tábora o nové prvky. Po doobedňajšej práci na hrade majú účastníci popoludní tvorivé dielne, spoznávajú dejiny Fiľakova a Novohradu. V piatok bude piknik, na ktorý sú pozvaní účastníci všetkých doterajších ročníkov tábora. „Na jubilejnom pikniku sa zúčastní aj Mihály Ráday, známy redaktor programu maďarskej televízie zameraného na ochranu kultúrneho dedičstva, ktorý je zároveň predsedom združenia ochrancov kultúrneho dedičstva miest a obcí v Maďarsku,“ uviedol Agócs. Program tábora uzavrie v sobotu zájazd do Budapešti.
Medzinárodný tábor skrášľovania Fiľakovského hradu organizuje Občianske združenie Oppidum Fileck v spolupráci s Hradným múzeom vo Fiľakove. Počas desiatich ročníkov sa na ňom aktívne zúčastnilo okolo 200 slovenských a maďarských stredoškolákov a vysokoškolákov. Ako podotkol Agócs, viacerých niekdajších účastníkov ovplyvnili zážitky z tábora aj pri výbere zamestnania a preto pokračujú vo svojich štúdiách ako poslucháči archeológie, histórie či kunsthistórie. Organizovanie tábora finančne podporilo mesto Fiľakovo a Banskobystrický samosprávny kraj, vecnými darmi v podobe pečiva, minerálnej vody či pracovných rukavíc aj tri miestne firmy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Konferencia o hradoch na slovensko-maďarskom pomedzí

O hradoch od Trebišova po Čabraď na Slovensku a od Füzéru po Nógrád v Maďarsku budú diskutovať v dňoch 15.-16. apríla 2010 vo Fiľakove. Odborníci sa tu stretnú na medzinárodnej konferencii “Archeologický výskum a pamiatková obnova hradov od Hontu po Zemplín na dvoch stranách štátnych hraníc”. Podujatie, ktoré organizujú Hradné múzeum vo Fiľakove a Združenie hradov severného Maďarska, sa uskutoční na Mestskom úrade vo Fiľakove v rámci projektu “Medzinárodný rozvoj – budovanie siete: Kultúrna trať Po ceste severných hradov” podporenom Programom cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.