Fero Fenič – fotograf

V utorok 12. apríla 2005 o 18:00 hod. sa v Českom centre (Hviezdoslavovo nám. 8) uskutoční vernisáž výstavy fotografií s názvom Ragtime 1980 za osobnej účasti ich autora, režiséra, scenáristu, vedúceho televíznych projektov, riaditeľa dokumentárneho štúdia a filmového festivalu Fera Feniča. Fotografie zachytávajú nakrúcanie Miloša Formana v New Yorku spred 25 rokov, keď pracoval na filme Ragtime podľa rovnomennej literárnej predlohy E. Doctorowa. Ide o kolekciu štrnástich veľkoformátových fotografií, ktoré sprevádzali českú časť Febiofestu a od budúceho týždňa budú sprievodným podujatím jeho slovenskej časti.
„Je to úplná náhoda. Pred 25 rokmi som sa šťastnou zhodou okolností ocitol v New Yorku, kde som zistil, že Miloš Forman práve natáča svoj film Ragtime. Podarilo sa mi naňho nakontaktovať a on ma pozval na nakrúcanie exteriérov v newyorských uličkách. Aj keď to nie je zvyčajné, dovolila mi produkcia filmu fotiť, pretože som hovoril neznámym jazykom režiséra, a tak ma považovali za jeho blízkeho človeka. Mal som obyčajný foťák – Flexaret, ktorý som dostal, ako svoj prvý, v štrnástich rokoch… Druhý deň Miloš Forman zistil, že o niekoľko ulíc ďalej natáča Francois Truffaut, tak som potom bol na natáčaní aj u neho… Vystavené fotografie ležali celé roky v jednej škatuli a nikdy ich nikto až doteraz nevidel, pretože som nepovažoval za vhodné ich zverejniť. Je to v podstate len reportáž jednej komplikovanej scény. Ale priatelia ma nakoniec presvedčili, že ide o svedectvo doby, ktoré by nemalo v tej škatuli ostať navždy,“ povedal o svojej výstave Fero Fenič.

Výstava potrvá do 06. mája 2005.

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesancia v SNG

Slovenská národná galéria prezentuje v rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia – po Baroku, 20. storočí a Gotike – Renesanciu. Predmetom výstavy sú diela, ktoré boli vytvorené na našom území, či objednané pre domáce prostredie v zahraničí v rozmedzí od konca 15. storočia do poslednej tretiny 17. storočia.

Etnofilm Čadca 2000

Jedanástym ročníkom prehliadky filmov a videozáznamov o ľudovej kultúre a človeku Etnofilm Čadca 2000 sa tento v dvojročnom cykle sa opakujúci festival preniesol do druhej desiatky svojej existencie ako medzinárodné bienále festivalu dokumentárnych filmov a videofilmov venovaný problematike ľudovej kultúry, spôsobu života ľudského spoločenstva, etnografii a sociálnej antropológii

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.