Dni majstrov ÚĽUV privítajú vyše 250 remeselníkov

Obrázok k článku (nocka.sk)

Viac ako 250 remeselníkov a stovky ľudových umelcov privedú do Bratislavy od 2. do 4. septembra 2011 Dni majstrov ÚĽUV. Festivalom ožije pešia zóna Starého Mesta. Heslom 21. ročníka je slogan vyKroj sa z davu. “Hlavným posolstvom je priniesť širokej, nielen folkloristickej verejnosti krásu tanca, krásu spevu, krásu slovenského ľudového kroja, ale tiež poukázať, že sú možné aj ďalšie posuny, štylizácie,” povedal na tlačovej konferencii dramaturg festivalu Pavol Pitoňák.

Festival v piatok otvorí program Chorea Slovaka v podaní SĽUK-u. Sobota aj nedeľa budú po celý deň patriť ukážkam remesiel ako hrnčiarstvo, rezbárstvo, drotárstvo, odlievanie zvonov či výroba lán alebo čižiem. “Na ktorékoľvek remeslo si spomeniete, nájdete ho tam,” hovorí generálny riaditeľ ÚĽUV Milan Beljak. Niektoré si budú môcť návštevníci osobne vyskúšať. Bratislavské Hviezdoslavovo námestie bude symbolicky rozdelené do troch častí – východ, stred a západ Slovenska – podľa pôvodu remeselníkov. Atmosféru každej z nich dotvorí autentický spev, nárečie i kroj. Tohtoročnou novinkou Dní majstrov ÚĽUV sú remeselníci reprezentujúci zahraničných Slovákov.

Primaciálne námestie sa počas festivalu premení na Čipkované Slovensko. Približne 80 čipkárok z celej krajiny vo veku od 10 do 70 rokov tu bude predvádzať výrobu rozličných druhov čipiek. “Slovensko je známou čipkárskou krajinou, podľa literatúry sa tu vyskytuje 17 špecifických oblastí, každá má svoju vlastnú čipku, farebnosť, vzory, spôsob pletenia, svojrázne paličky a podobne,” vysvetlila riaditeľka Školy remesiel ÚĽUV Oľga Fratričová. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť s jedinečnou čipkou stroj, ktorá sa vyskytuje len na Slovensku. Namiesto tradičných štyroch paličiek ju robia piatimi.

Na svoje si prídu celé rodiny. Deti sa budú môcť povoziť na kolotoči s ručným pohonom, pohojdať sa alebo zúčastniť na Škole remesiel na nádvorí Primaciálneho paláca. Tam budú mať možnosť spolu s rodičmi vyskúšať si rôzne remeselné techniky ako prácu s drevom, drôtom, prútím alebo hlinou. Deťom bude venovaná aj verejná zbierka Remeslo pre rómske deti v spolupráci so združením Divé maky. Novinkou je i Gastronomický dvor, ktorý ponúkne špeciality tradičnej slovenskej kuchyne.

Na Hlavnom námestí sa počas soboty i nedele predstavia viac ako dve desiatky najlepších hudobných a tanečných súborov s autentickým aj experimentálnym spracovaním folklóru. Mozaiku programu vytvoria SĽUK, Muzička, Technik, Trnky, Ifjú Szivek, Vienok, Prvosienka, Magdalénka, Čunovský kŕdeľ, Divadlo Clipperton, autentické folklórne skupiny, ale aj modernejšie formy spracovania ľudového folklóru ako Všetečníci, Pacora, Partia, Credance a Lakatoš a REV. Pre tancachtivých bude k dispozícii škola tanca. Festival slávnostne ukončí v nedeľu večer Lúčnica s predstavením Mladosť a krása.

Tento rok lákajú Dni majstrov ÚĽUV návštevníkov na nápadité reklamné vizuály. Zobrazujú súčasných ľudí, ktorí do svojho odevu zakomponovali tradičné krojové prvky. Pri slogane vyKroj sa z davu stavili organizátori na hru so slovom kroj, motto má viacero významov. “Vykrojiť sa z davu dnešného uponáhľaného času, keď sa všetci ženieme, ponáhľame za peniazmi, aj za všetkým možným, to znamená, aby sa ľudia zastavili, zamysleli sa,” povedal Pitoňák. Organizátori tiež heslom chceli inšpirovať verejnosť, aby sa ľudia zamysleli nad tým, čo im prinášajú tradície a prijali ich za vlastné.

Súčasťou celého programu bude aj Folkkorzo, na ktorom bude možné len v týchto dňoch stretnúť ľudí v tradičnom kroji či krojových “súčiastkach” z celého Slovenska. Módna prehliadka autentických krojov i modelov súčasného textilného dizajnu spestrí aj sobotný program na Hlavnom námestí. „Buďte iní a vyKrojte sa z davu. Dni festivalu ponúkajú jedinečnú príležitosť ukázať odkiaľ pochádzate, či už krojom alebo doplnkom k bežnému oblečeniu,“ vyzýva Barbora Španitzová z ÚĽUV. Prehliadka má inšpirovať, ako preniesť bežne nenositeľný tradičný kroj do súčasného odievania. “Ukáže po prvé autentické kroje a po druhé modernú tvorbu dizajnérok, ktoré používajú aplikácie krojov alebo výšiviek a využívajú ju v modernom, veľmi nositeľnom oblečení,” dodala Španitzová.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.

V piatok začína najväčší remeselnícky festival na Slovensku

V piatok 9. júla 2010 sa v Kežmarku začne najväčší remeselnícky festival svojho druhu na Slovensku i v Európe. Dobýjaním mestských hradieb začne jubilejný 20. ročník podujatia Európske ľudové remeslo. Organizátori festivalu pozvali do Kežmarku 200 remeselných majstrov. Remeselníci rozložia svoje stánky na Hlavnom a Hradnom námestí. Remeselníci budú okrem predaja svojich výrobkov aj predvádzať ich výrobu. Viaceré druhy remesla si budú môcť návštevníci festivalu sami vyskúšať. Aj takýmto spôsobom budú môcť remeselníci zabodovať v súťaži o Kráľa remesla. „Kežmarok je počas druhého júlového víkendu už tradične miestom stretnutí rodín, priateľov i obchodných partnerov, keďže areál poskytuje nielen pastvu pre oči v podobe ukážok remeselnej výroby, ale i bohatý kultúrny program,“ uviedla Adriana Saturyová z organizačného štábu EĽRO.

Festival remesiel v Kežmarku

Viac ako 50 druhov remesiel a vyše 200 remeselníkov sa v dňoch 10. až 12. júla 2009 predstaví na 19. ročníku podujatia Európske ľudové remeslo. Remeselnícky areál v centre Kežmarku na Hlavnom a Hradnom námestí bude pre návštevníkov otvorený od piatka.