zlatníctvo ako slobodné povolanie

9 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa karasisi
Offline
zlatníctvo ako slobodné povolanie

Nemá tu prosím niekto skúsenosť ako fungovať - a hlavne papierovo naštartovať výrobu šperkov z drahých kovov bez živnosti, cez slobodné povolanie? Ďakujem

zlatníctvo ako slobodné povolanie
Obrázok používateľa karasisi
Offline

jaj, pekne dakujem za odpovede a kvizovu otazku smiley, myslel som ze mi pride dake upozornenie ak niekto bude odpovedat a tak som teraz milo prekvapeny kolko tu toho je, myslel som ze tu nic nenajdem.

este raz vdaka

inak, medzitým som uz dostal odpoved z puncového úradu, vlastne tak ako pise Sasha

Obrázok používateľa MarTas
Offline

aj tak ci tak, proste autor ci podnikatel musi nahlasit praci drahymi kovy na PU.

Co se tyce omezeni vyroby poctu ks, tak to v CR je - na duvod si presne nevzpomenu.....

Mozno jsem to preslechl... :-)

 

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Pre MarTas aspoň v skratke

Na účely puncového zákona sa rozumie výrobcom podnikateľ, ktorého predmet podnikania zahŕňa výrobu tovaru, ... výrobu alebo spracovanie klenotníckych zliatin, ,,, ktorý niektorú z uvedených činností vykonáva na základe iného oprávnenia než oprávnenia prevádzkovať živnosť ... alebo osoba, ktorej činnosť spočíva v realizácii výsledkov vlastnej duševnej činnosti chránenej osobitným predpisom (Autorský zákon).

§ 31 PZ Výrobcovia a obchodníci sú povinní do 15 dní odo dňa zápisu do živnostenského registra alebo obchodného registra puncovému úradu písomne oznámiť predmet podnikania, sídlo a miesto podnikania, adresy prevádzkarní, ak sú zriadené, a adresu pre písomný styk, ak je odlišná od sídla alebo miesta podnikania.

Neviem o tom, že výrobca autorského šperku na Slovensku by bol nejako obmedzovaný pokiaľ ide o počet vyrobených kusov. Link na aktuálnu slovenskú legislatívu nájdeš TU

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa MarTas
Offline

Zdravim,

krome povinnosti na uradech, ktere popsal Sasha, si jeste dovolim jednu pripominku - puncovni urad. Nevim, jak to u vas sousedu, ale v CR je povinnost se registrovat na puncovnim urade bez ohledu na zivnost nebo jen autor. U autorstvi je bohuzel omezene mnozstvi sperku a nevim, kolik PU stanovuje.

Krome toho prideli Vam znacku (autorskou) a pak je treba mit punc.raznice dle ryzosti materialu, jeste cejchovanou vahu. Tady je uz je vetsi investice (cejch.vaha neni zrovna levna)..

To Pipo: Sice Vas dotaz neni smerovan ke mne, ale presto si dovolim:

privesek je slozen z nekolika komponentu (cca 25 ks), je tam hlavne ryta prace.

Ale je to prace casove narocna a levne by to nebylo.....

MF

Obrázok používateľa pipo
Offline

Asomtam, nevedel som, ze aj ty Brutus, zlatnicis. A po comze to vyrabas?

Rovnako dakujem za zaujimavu, na obnova.sk vsak beznu, odpoved tebe karasisi.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

https://www.pinterest.com/marzipanage/dressing-the-hungarian-aristocracy/

Austria-Hungarian Renaissance Revival "Saint George" pendant, silver, partly gilded, engraved and colored with enamels. 12 almandine garnets, 15 turquoises and 7 natural pearls, circa 18

Obrázok používateľa pipo
Offline

Pekne remeslo a mohol by si sa pochvalit niecim z tvorby. Nech vidime co si u teba budeme moct s obnovackou zlavou kupit :o) :o)

Zlatnictvo nie je len take hocijake remeslo a preto kvizova otazka. Vedel by si vyrobit taky privesok ako je na obrazku - vedel by si urcit obdobie vzniku tejto predlohy a kolko by si za to pytal.

Sv. Juraj Sv. Juraj
Obrázok používateľa Sasha
Offline

Aspoň v skratke.

Podnikateľom podľa Obchodný zákonníka (Zákon č. 513/1991 Zb.) je aj osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov. Príslušník slobodného povolania sa nepovažuje za SZČO (samostatne zárobkovo činnú osobu - živnostníka), preto sa neregistruje na živnostenskom úrade, ale na Štatistickom úrade do štatistického registra. (§ 2 odseku 2 písm. c) Obchodného zákonníka)
Činnosti, ktoré nie je možné považovať za živnosť vymenúva zákon o živnostenskom podnikaní. Živnosťou nie je využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti ich autormi (spisovatelia, autori vynálezov, hudobníci, dramatickí umelci, výtvarní umelci atď.). (§ 3 zákona č.455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní)
Chceš predávať šperky, ktoré sú Tvojim dielom. Je to možné v rámci slobodného povolania a spísania umeleckej zmluvy. Ak však chceš predávať veľa šperkov a mnohým odberateľom, musel by si umeleckú zmluvu spísať s každým z nich. Pri umeleckej zmluve Tvoj vzťah s odberateľom vzniká na základe zmluvy a objednávky.
Taktiež sa môže stať, že budeš chcieť rozšíriť svoje podnikanie aj o predaj šperkov iných výrobcov. V takom prípade je potrebné zriadiť si živnosť a s autormi ktorých šperky budetš predávať spíšeš zmluvy o dielo.

Slobodné povolanie nie je jednoznačne definované žiadnym právnym predpisom SR, ale spomína sa v Zákone č.136/2010 Z. z. o službách na vnútornom trhu a Zákone č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti.

Postup pri zakladaní slobodného povolania:
1/ Na založenie slobodného povolania je potrebné mať splnené osobitné podmienky slobodného povolania podľa konkrétneho zákona – vzdelanie, prax, odborná skúška, atď.
2/ Registrácia na Štatistickom úrade SR (Pozor, nie na živnostenskom úrade!) – v závislosti od prihlasovaného povolania môžu vyžadovať doklady o splnení osobitných podmienok.
3/ Registrácia na Daňovom úrade SR – kvôli prideleniu daňového identifikačného čísla (DIČ). Každý príslušník slobodného povolania je povinný registrovať sa u miestne príslušného správcu dane do 30 dní.
4/ Prihlásenie do zdravotnej poisťovne –  ide o nahlásenie zmeny kategórie platiteľa poistenia. Príslušník slobodného povolania je povinný splniť si do 8 dní od pridelenia IČO oznamovaciu povinnosť a oznámiť zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa.
5/ Prihlásenie do sociálnej poisťovne – ak fyzická osoba v minulosti ešte nevykonávala slobodné povolanie, ani živnosť, nie je potrebné ísť do Sociálnej poisťovne nahlásiť začiatok podnikania. Sociálne poistenie je v prvom roku podnikania len dobrovoľné, v ďalších rokoch závisí od dosiahnutých príjmov z podnikania.

Aj keď slobodné povolanie nie je živnosť podlieha legislatíve
    zákon č. 580/2004 Z. z o zdravotnom poistení,
    zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov,
    zákon č. 461/2003 Z. z o sociálnom poistení,
    zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.