Zaujimavé a/alebo nové knihy

14 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Zaujimavé a/alebo nové knihy

Knihkupectvo Artforum a vydavatelstvo Kalligram vas pozyvaju na prezentaciu knihy Jan Bakos: Intelektual & Pamiatka Knihu predstavia Ladislav Kovac a Oliver Bakos. Prezentacia sa uskutocni v stredu 21. aprila o 19. hodine v knihkupectve ARTFORUM na Kozej 20 v Bratislave. Budeme radi, ked pridete.Knihkupectvo Artforum
a
vydavatelstvo Kalligram

vas pozyvaju na prezentaciu knihy

Jan Bakos:
Intelektual & Pamiatka

Knihu predstavia Ladislav Kovac a Oliver Bakos.

Prezentacia sa uskutocni
v stredu
21. aprila
o 19. hodine
v knihkupectve ARTFORUM
na Kozej 20
v Bratislave.

Budeme radi, ked pridete.

__________________

Admin

Fotografia v diskusiach - antiK
Obrázok používateľa antiK
Offline

Vychádza najzáhadnejšia kniha všetkých čias Voynichov rukopis

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa antiK
Offline

Vychádza publikácia Keltské osídlenie Slovenska – Mladšia doba laténska

čítajte viac...

Obrázok používateľa aquabelle
Offline

koho zaujíma vývoj interéru a nábytku, unikátna kniha podla mna. odporúčam.

http://www.grada.cz/nabytkove-umeni_700/kniha/katalog/

Obrázok používateľa Jusuf
Offline

Encyklopédia ľudovej kultúry on-line :

http://www.ludovakultura.sk/

 

Článok http://www.sme.sk/c/6451436/ludova-kultura-prenika-na-web-preklada-slova-strateneho-jazyka.html

 

Ide síce o internetovú encyklopédiu, ale nevedel som , kde inde mám túto informáciu vložiť.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Legendárny typograf, designer, grafik a hudobník František Štorm publikoval svoje Eseje o typografii pôvodne ako seriál pre časopis Revolver Revui. Kniha prináša slovom i obrazom sumu poznatkov a skúseností zo sveta typografickej tvorby. Štorm sa s istotou a ľahkosťou pohybuje skrz históriu a súčasnosť, teóriu a prax svojej profesie. Bohato ilustrovaná kniha písaná svižným jazykom neposlúži len ako prameň pre každého koho zaujíma písmo a design. Obsahuje aj presahy do iných sfér ako napríklad volná a úžitková grafika, black metal,  filozofia. V závere knihy čitateľ nájde namiesto použitej literatúry zoznam niektorých fontov štúdia Storm.

František Štorm, Eseje o typografii František Štorm, Eseje o typografii Obľúbená grafická technika je pre Štorma drevoryt Obľúbená grafická technika je pre Štorma drevoryt Kniha obsahuje množsto fontov Kniha obsahuje množsto fontov ...a fontov ...a fontov
Obrázok používateľa creature
Offline

Zaujímavé knihy čo sa týka nedavnej histórie su napr.:

 

NAPRIEK TOTALITE od kritičky a historičky umenia Zuzany Bartošovej mapujúce neoficiálnu slovenskú výtvarnú scénu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia.

 

SKUTOČNÝ ČLOVEK od Štefana Chrappu (inak spevák metalovej kapely ČAD) popisujúca život saleziána Karola Nižňanského. Lepsie info na:

http://inforum.artforum.sk/odporucame/kopance-od-piussi/43803b/stefan-ch...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Vychádza vzácny rukopis Jonáša Záborského.

BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Na slovenský knižný trh prichádza vzácny rukopis rozsiahleho diela Jonáša Záborského Dejiny kráľovstva uhorského od počiatkov do časov Žigmundových, ktorý v Národnom múzeu v Prahe čakal na vydanie 137 rokov.
Jonáš Záborský svoje Dejiny dokončil v roku 1875 a po násilnom zatvorení Matice slovenskej v tom istom roku poslal svoje rukopisy do Prahy, kde ich uložili do Matice českej. O rok neskôr zomrel. Všetky Záborského rukopisy okrem jedného sa neskôr vrátili na Slovensko. Práve po ňom začal v roku 2002 pátrať Timotej Kubiš, ktorý Dejiny objavil v Prahe. Osem mesiacov text prepisoval do elektronickej podoby, mnohé zle čitateľné a vyblednuté pasáže overoval. Dnes aj vďaka nemu po 137 rokoch vychádza toto vzácne dielo. Ide o doslovný prepis Záborského rukopisu Dejín, ktorý umožňuje dielo zažiť tak, ako ho autor napísal. Kniha vychádza v roku 2012 symbolicky pri príležitosti 200. výročia Záborského narodenia.
Jonáš Záborský (1812 - 1876) bol slovenským básnikom, prozaikom, dramatikom, historikom, novinárom, kňazom a teológom. Pôsobil ako kaplán v Pozdišovciach, Liptovskom Mikuláši, ale aj ako farár v Rankovciach. Po požiari jeho fary i kostola prestúpil k rímskokatolíckej cirkvi a v roku 1843 bol znovu vysvätený za katolíckeho kňaza. Dostal sa do sporu s Ľudovítom Štúrom pre kodifikáciou spisovnej slovenčiny, jeho národný program považoval za nerealistický. V roku 1848 ho uväznili za prechovávanie Žiadosti slovenského národa, v roku 1850 získal miesto profesora gréčtiny na právnickej fakulte v Košiciach a tiež pôsobil ako redaktor vládnych Slovenských novín vo Viedni. Po konfliktoch s bachovskou cenzúrou sa v roku 1853 stal farárom v Župčanoch. Napokon prijal novú podobu slovenčiny a venoval sa najmä literárnej činnosti.
K jeho tvorbe patria klasicistické básnické skladby Žehry, satirické prózy Panslavistický farár, Faustiáda, Chruňo a Mandragora, Frndolína, didaktická humoreska Dva dni v Chujave, historické poviedky Buld či Svätoplukova zrada a niekoľko drám.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Dante Alighieri a jeho Božská komédia sa stávajú predmetom cenzúry. Vraj kniha šíri nenávisť voči židom, muslimom a homosexuálom, tvrdia moralisti z OSN.

čítajte viac...

Už len čakám kedy nejaký hlupák, moralista označí diela Sokrata a Platóna za propagáciu homosexuality a nestriedmeho života.

Vivat Symposion!

Dante Alighieri - La Divina Commedia Dante Alighieri - La Divina Commedia
Obrázok používateľa antiK
Offline

Autora tejto novej knihy netreba predstavovať. Dávno ho nepoznajú iba študenti z prednášok estetiky. Ďaleko za ním zostávajú všetci plagiatori, ktorí sa mu snažia podobať. Jeho všeobecný prehľad a literárny talent ho posunul medzi klasikov. Stačí teda napísať, že vychádza nová kniha "Pražský hřbitov", ktorej autorom je Umberto Eco.

See video

 

 

Obrázok používateľa tatar
Offline

Samozrejme je to zaujímavá kniha, mám ju čosi vyše mesiac. Treba ale povedať, že ide o výber realizácií ateliéru pána Girsu. Tie projekty a následné realizácie sú naozaj, ja tvrdím, že geniálne, samozrejme aj ich realizácia.

Nejde sa tu do detailov, čo sa v takejto publikácii ani nedá, snáď mi chýbajú iba fotky spred realizácie, nedá sa porovnávať pred realizáciou a po.

Keď si porovnám tieto výsledky, s výsledkami u nás, to sa ani nedá, češi sú kdesi inde, nám stačí aj taká prezentácia Vígľaša, neviem ale slová památka a pamiatka majú zrejme iný význam.

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

ba1.jpg ba1.jpg ba2.jpg ba2.jpg ba3.jpg ba3.jpg ba4.jpg ba4.jpg ba5.jpg ba5.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

Dávam do pozornosti všetkým, čo sa zaujímajú o obnovu architektonického dedičstva...

Václav Girsa, Miloslav Hanzl "Typologie obnovy"

Obrázok používateľa antiK
Offline

 "Rozprava o dobrovolném otroctví", ktorej autorom je Étiene de la Boétie je v podstate reakciou na Machiavellilo "Vladára". Aj keď dlielo vzniklo v polovici 16. storočia, vyznačuje sa univerzálnou nadčasovosťou. O to viac poteší, že do našej jazykovej oblasti prichádza práve teraz. Práve v dobe, keď mediálny "netvor" denne ubezpečuje celé šíre stádo, že ide v prvom rade o človeka, jeho slobodu a pohodlný život, pričom v pozadí týchto ušľachtilých kecov ide práve o zotročenie ľudského ducha. Postrehy premýšľajúceho človeka, staré skoro pol tisícročia sú vlastne dnes aktuálnejšie, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Étiene de la Boétie Étiene de la Boétie
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Monografia, ktorú máme pred sebou, je nielen výpravná. Ide o komplexný pohľad na architekta a jeho tvorbu, opatrený zoznamom diel, biografickými údajmi, poznámkovým aparátom. Fotografie a nákresy najlepšie "opíšu", kto vlastne Jurkovič bol, sú podčiarknuté textom, kde sa aj laik dozvie, že nebol "iba" architekt. Že sa aktívne zapájal do spoločensko-kultúrneho aj politického diania v krajine, v ktorej žil, napriek tomu, že žil v komplikovanej politickej situácii - v období rakúsko-uhorskej monarchie, Československej republiky, druhej svetovej vojny... A v roku 1946, v povojnovej Československej republike sa stal prvým národným umelcom, oceneným za architektúru.

http://kultura.pravda.sk/kniha-tyzdna-dusan-samuel-jurkovic-basnik-archi...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.