aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Zateplenie drevenej chaty

  • Zateplenie drevenej chaty

    Posted by peterman32 on 26. marca 2012 at 22:00

    Pekne zdravím,

    Potrebovali by sme poradiť ako zatepliť a či vôbec zatepliť drevenú chatu do ktorej sa plánujeme natrvalo nasťahovať , ktorá má hrúbku vonkajšej stenu 12 cm ( 8 cm drevo, 2 cm izolacia , 2 cm obloženie – tatransky profil ) . Viete mi poradiť ako to zatepliť a čím, aby to nebolo príliš drahé na realizáciu, a nezobralo to príliš veľa z vnútorných stien ? Chceli by sme zachovať vzhľad dreveného domu. 

    Ďakujem za odpoved

    Peter

    harp odpovedal 2 years, 6 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    29. marca 2012 at 11:28

    V prvom rade si neposkytol dostatocne informacie.

    Ake drevo, ako kladene, vlakna kolmo, alebo napriec.

    Aka izolacia? Je s foliami?

    Ked som si domyslal vychadza to takto:

    Pocital som s makym drevom a isoverom.

    Uz na prvy pohlad to vyzeralo biedne a vypocet to len potvrdil.

    RN =  0.83 m2K/W

    Ja som pri rekonstrukcii uvazoval o hodnote 3,3, vysla mi okolo 4,3 a tusim hodnota pre novostavby je niekd eokolo 5. Takze si viac ako 5 nasobne pod hodnotou pre novostavby.

  • kropius

    Member
    30. marca 2012 at 15:32

    Dobrý deň, pokúsim sa trochu osvetliť Vám niektoré fakty.

    V prvom rade tento dom nie je vhodný na trvalé bývanie. Neposkytne potrebný komfort. Vzhľadom na požiadavku zachovania vzhľadu je nutné zateplenie zvnútra. Minimálna hrúbka, ktorá by splnila normu pre rekonštrukciu, je 70mm minerálnej vlny. Samozrejme odstránenie starej izolácie a všetkých vrstiev až na “obvodové drevo” a montáž nosnej konštrukcie (drevený alebo kovový rošt) a novej izolácie so všetkými vrstvami (fóliami) a s úpravou interiéru (sadrokartón). Pri izolácii zvnútra sa nikdy nepodarí odstrániť tepelné mosty a čím bude izolácia lepšia, tým budú výraznejšie. Tento fakt v spojení s drevostavbou a ešte k tomu nahryznutou zubom času je smrteľnou kombináciou. Za pár rokov začne hniť. Okrem tohoto je nutné odizolovať vykurovanú časť od nevykurovanej (myslím murovaný suterén).

    Neviem čo považujete za nie drahé, ale v tomto prípade bude treba mnoho práce a tá je drahá. Tak isto izolácia strechy okolo 16cm je biedna a nie som si istý, či tam je priestor na viac (odhadujem podľa obrázka). Aby sme nezabudli na výplne otvorov, bude treba nové okná a dvere.  

    Filozofia tejto stavby je “LACNÁ VÍKENDOVÁ CHATA”. Snažiť sa z nej urobiť trvalé bývanie znamená zbytočne vyplytvané peniaze a energiu. Teplota v interiéri sa nebude dať regulovať (teda bude, ale s hysteréziou aj 5°C) kvôli nízkej tepelnej kapacite použitých materiálov a vysokej tepelnej strate. Kúriť budete na vyššie tepoty (cca 25°C) kvôli rýchlemu poklesu teploty počas vysokej tarify (za 2 hoďky tam bude 20°C možno aj menej). Kedže nemáte komín, tak kúriť budete asi elektricky priamo ohrevom. Počítam 3000 € ročne za kúrenie. Paráda.
    Lacnejšie Vás vyjde zbúrať a postaviť nový montovaný z OSB a s dreveným obkladom, ako to robia napr.  na Orave. 

  • peterman32

    Member
    31. marca 2012 at 0:50

    Dakujem za odpoved, este by som doplnil informacie  : 

    1. Spodna cast je izolovana sklenou vatou

    2. Co sa tyka okien, tie sme neplanovali menit, su to 2 vrstvove starsie okna  – v takomto pripade ma vobec zmysel izolovat  ? 

    3. Kurenie planujeme bud kachlovu pec na drevo + dokurovanie pomocou prieduchov alebo teplovodnych radiatorov, alebo kotol na drevo s akumulacnym zasobnikom 1000-1200 litrov a vnorenym zasobnikom TUV, samozrejma musime posavit komin

    Celkovo nemame financie na to, aby sme investovali 30k do novostavby ( alebo viac)  chceli by sme toto spravit aj za cenu zvysenych nakladov na kurenie ( mame dost dreva a aj cast lesa ) , pripadne to spravit tak, aby to nebolo ako vravite “smrtelna pasca” a zacalo drevo hnit.

    Rad by som sa preto spytal : 

    POKIAL BY SME VOBEC NEIZOLOVALI

    1. Pri takomto zlozeni materialov, ake tam su, mozeme ocakavat ze pocas zimi bude rosny bod niekde v konstrukcii a bude to tam hnit, alebo sa to odpari von ? 

    2. V pripade ze okna nebudu izolovat tak ako moderne eurookna, tak mozeme ocakavat ich rosenie, alebo vlhkost vojde do konstrukcie ? 

    3. Pokial by sme dobre odvetrali problematicke miestnosti ( kupelna, kuchyna ) , budu nam vlhnut v zime steny v izbach ? 

    POKIAL BY SME IZOLOVALI CELU STAVBU ZVONKA

    1. Je mozne zaizolovat takyto dom zvonka, aby tam neboli ziadne tepelne mosty ? 

    2. Oplati sa izolovat dom zvonka, pokial sa nevymenia okna ? Nevzniklo by tym len viacej problemov ? 

    Prepacte ak vam moje otazky pripadaju detinske, este sa v problematike neorientujem. 

    Peter

  • harp

    Member
    31. marca 2012 at 11:03
  • harp

    Member
    31. marca 2012 at 11:10
  • Duridk

    Member
    20. septembra 2021 at 23:21

    Pozdravujem .prosím vás poradte mi ako by som mal postupovat pri zatepleni drevenice z vnutra. Dakujem

  • harp

    Member
    22. septembra 2021 at 9:02

    Dobry den,

    dakujem za zaslanie fotografii. Skusali ste si dat niekomu vyratat ci potrebujete zvnutra zateplovat celu konstrukciu, alebo iba tu nestasnu podmurovku?

    Zateplenie zvnutra ma svoj evyznamne rizika na vsetkych stavbach. pri dreveniciach obzvlast. Najednoduchsie a najbezpecnejsie je z vnutra primurovat vyborny izolant s tepelnou kapacitou. Napriklad Multipor. Ci podobne.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť