Zateplenie bytu ZVNÚTRA

82 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Zateplenie bytu ZVNÚTRA

Chcela by som poprosiť o radu:

Pred dvomi rokmi sme s manželom kúpili byt. Ide o starší blok a hoci bol byt pekne a vkusne prerobený, dodatočne sme museli ešte zatesnili okná. A tu nastal problém, jedne roh v kuchyni je "vysunutý", t.zn. nemá priameho "chrániaceho" suseda. A práve v zimnom období , keď varím, napriek odsávaniu, sa kondenzuje para a uvedný múr mokne. Potom je len otázka niekoľkých dní a začne plesnivieť. Vystriekávanie Brefom je len dočasné, pleseň sa po niekoľkých týždňoch vracia. O chlórovom smrade ani nehovorím.

V bloku je situácia aká je, sú tu rodiny, ktoré zatepľovať zvonku nechcú, resp. asi z finančných dôvodov nemôžu.

Vedel by mi niekto poradiť či a ako zatepliť zvnútra? Má s tým niekto osobnú skúsenosť?

__________________

Admin

Obrázok používateľa harp
Offline

V Ekocentre ArTUR - Hrubý Šur, prebieha príprava unikátneho experimentu s vnútorným zateplením. Do zateplenia ako aj na omietku fasády a interiéru sú umiestnene čidlá teploty a vlhkosti. Tieto budu zalistovať dlhodobú funkčnosť zateplenia. Zaujímave je, že stena je zateplená rôznymi materiálmi. Korok, rákos, drevovlaknitá doska či vápenno-konopná malta. Tešíme sa na výsledky, nech budu akékoľvek.

 

Viac na: http://www.obnova.eu/tag/hruby-sur

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

korok_zateplenie_hurby_sur.jpg korok_zateplenie_hurby_sur.jpg
Obrázok používateľa J
J (bez overenia)

Týmto by som chcel zareagovať na Váš, nie ojedinelý problém s tvorbou plesní na ochladzovaných povrchoch. So záujmom som si prečítal rôzne názory na ich vznik a skúsenosti s ich odstraňovaním pomocou rôznych, masívnou reklamou propagovaných prípravkov. Problematikou odstraňovania plesní pomocou prípravkov na báze aktívneho striebra s obchodným názvom BIOSTAT sa zaoberáme od roku 1996 a dodávame do rôznych priemyselných odvetví. Prípravky BIOSTAT boli úspešne použité aj pri riešení zaplesnených priestorov po záplavách na Morave v r. 1997, ako aj v Čechách v r. 2002. Bežne sa s vysokou úspešnosťou používajú pri likvidácii plesní v bežných obytných priestoroch. V maloobchodnej sieti sa predávajú pod názvom BIOSTAT Profi (prísada do farieb, ktorá Vám umožní vyrobiť si protiplesňovú farbu s výdržnosťou rádovo niekoľko rokov - bežne je to cca 5 rokov) a BIOSTAT Asanex (protiplesňový spray určený na akútnu likvidáciu nárastu plesní s dlhodobou stabilizáciou oštreného povrchu proti ich opätovnému nárastu). Pokiaľ máte záujem dozvedieť sa o týchto prípravkoch niečo viac, informácie nájdete na našej webovej stránke www.ansil.sk, prípadne Vaše konkrétne otázky môžete zaslať priamo na adresu ansil@ansil.sk ktoré Vám radi zodpovieme.

Obrázok používateľa J
Tomboy (bez overenia)

O zateplovani z vnutornej strany v tomto pripade by som moc nehoril, moc to situaciu neporiesi...
V rohu je vzdy teplota najnizsia preto sa plesne tvoria najme tam... Ak teplota klesne pod kriticku hranicu 14,7 (hovorim o rohovej teplote, povrchovej) co sa vam v normalnom vykurovanom objekte pretoze ochladzovanie rou je vzdy najvacsie je to vlatne zivna poda pre plesen
Preto by som sa pozastavil nad moznostou umiestnit do rohu vykurovacie droty, rohoz alebo otopnu trubku tymto zvysite teplotu rohu ak tam uz aj nieco je budete to vysusovat a zabranovat novemu vzniku... Pochopitelne ale stale plati spominana mudra veta o vetrani a odvetravani vyparov a vodnych par...

Obrázok používateľa J
Any (bez overenia)

Väčšina príspevkov rieši odstránenie plesní. Súhlasím s názorom, že pleseň je len výsledok. Ďalej je potrebné dodať, že pokiaľ neodstránite stav prostredia, v ktorom má pleseň a mikroorganizmy prostredie vzniku, nič sa nerieši. V predmetnom rohu kuchyne dochádza na interiérovej strane steny ku kondenzácií a to najmä preto, že stena nie je dostatočne hrubá, alebo nemá skladbu vrstiev, ktoré by krivku tepelného prestupu nečinili takou prudkou a na konci ktorej by nebola na povrchu kondenzácia. A tak ma napadá otázka: ako dlho ste v byte? Bolo to i pred tým? Nezmenili ste miesto, polohu zdroja tepla v kuchyni - sporák? Otázka - prečo plesnie len jeden roh? Je potrebné si akýkoľvek problém dobre rozanalyzovať, než sa rozhodnete pristúpiť k akému koľvek riešeniu. Podľa mňa došlo k presunu sporáku a je problém. Prípadne odstraňovali ste pleseň v čase, keď ešte neboli uzavreté spóry. Navrhujem: V tej časti kuchyne, resp. steny vytiahnuť "na stenu" priečku, postačovala by i z tenších priečkoviek postavených na kant (4-5cm). V historických objektoch, pri tenkých štítových múroch to perfektne funguje. Zatepľuje to a nebol zaznemenaný (zatiaľ) žiaden problém s plesňami.

Obrázok používateľa J
RAKI (bez overenia)

Ja mám podobný problém. V tehlovom byte, v ktorom bývali ešte moji rodičia, vždy v zimnom obdobý plesniveli steny a na okná -ešte staré, drevené, sa vždy rosili. Keď som sa do bytu presťahoval ja s rodinou, situácia sa vôbec nezmenila. Myslel som si, že problém bol v systéme / varenie, vetranie, pranie/. Keďže sa stav nezmenil, vymenil som okná za plastové. Teraz sa okná rosia len na úplne spodnej časti, ale steny plesnivejú i naďalej. Kúpil som si merač vlhkosti. V lete je relatívna vlhkosť cca 50%, v zime pod 80% neklesne. Tento týždeň idem pozrieť na prenosný odvlhčovač. Neviem, či mi to pomôže a je pravda, že aj tak problém neriešim, riešim len následok, ale som z toho zúfalí.

Obrázok používateľa J
Marek Orsa (bez overenia)

Chcem zateplit byt zvnutra 5cm polystyrenom+prislusenstvo. Ako mam zateplovat steny s oknom a radiatorom? Alebo ich mam vynechat? Alebo ponutut radiatory?
Poradite?

Obrázok používateľa J
Marek Orsa (bez overenia)

Chcem zateplit byt zvnutra 5cm polystyrenom+prislusenstvo. Ako mam zateplovat steny s oknom a radiatorom? Alebo ich mam vynechat? Alebo posunut radiatory do miestnosti aby sa pod nimi vytvoril priestor?
Poradite?

Obrázok používateľa J
Mirek (bez overenia)

To je velice špatný nápad, raději bych zkusil omítku s perlitem , nebo jinou tepelně izolační.Pod polystyrenem se velice rychle vytvoří plísně a snižuje se tepelná akumulace izolované stěny,může se porušit tepelná rovnováha místnosti,tep.izolace na vnitřní straně způsobuje silné podchlazení obvodové stěny v zimním období, těch výhrad je daleko víc.Náklady nejsou adekvátní výsledku.

Obrázok používateľa J
tomboy (bez overenia)

napisal som prispevok ako drak a zatial ma odpojilo od netu a ked som dal poslat error a prispevok v tahu sakra... Mno nic zajtra sa ho pokusim napisat znovu dneska uz sa mi nechceeee... T.
to: marek aky objekt ste sa rozhodli zateplit z vnutornej strany,??

Obrázok používateľa J
tomboy (bez overenia)

to marek: ak ste sa skutocne rozhodli zateplit byt resp. nejaky objekt z vnutornej strany je dolezite aby ste v celej ploche splnili pozadovane vlastnosti... Takze aj v ploche pod radiatorom musite dodrzat rovnaku hrubku izolacie. V okoli okien je postup rovnaky ako pri vonkajsom zatepleni. V ploche pod radiatorom je tiez mozne pouzit reflexnu foliu ako finalnu vrstvu (v ploche nebude omietka alebo aj pod omietku) ktora bude teplo "odrazat" od steny a smerovat viacej do priestoru a teplo z vykurovacich telies vyzarovane zo zadnej strany nebude spotrebovane len na tep. ztraty v ploche za radiatorom...
Zateplovat ale izolacnym materialom a hrubke 5 cm je neefektivne ked zateplujem zateplujem poriadne doporucujem preto 8-10 cm izolacnej hmoty...

Obrázok používateľa J
K (bez overenia)

Snažila jsem se prolouskat všemi už uvedenými radami, tak doufám, že se nebudu opakovat. Nejlepší z uvedených rad mi připadá přizdění příčky vnitřně. Připlácnout na zeď ještě polystyren a pod. zvnitřku je zoufalost, plíseň může růst pod tím. Osobně mám zkušenost s klasickým vybílením vápnem. Chce to odstranit malby až na omítku a pak vymalovat vápnem. Je to klasický dezinfekční prostředek zdí, takže hlavně používejte hlavu, zkušenosti předků a nepodléhejte tomu, že se něco někde nastříká a už je vyřešeno (je to stejný princip jako všechny ty brufeny na různý problémy těla, jenom se přilívá oleje do ohně).
Hodně úspěchu!

Obrázok používateľa J
Robo (bez overenia)

Náhodou som narazil na Váš problém. Obávam sa však , že niet inej cesty ako tento Váš roh kuchyne zatepliť zvonku. Musíte dostať tzv. rosný bod von zo steny do izolačného materiálu a prestane to vlhnúť a plesnieť. To je jednoducho stavebná fyzika a na tú ešte žiadne zázraky , aj keď z česka, neplatia. A za druhé odtesniť utesnené okná - ponechať prirodzené štrbinové vetranie - aj keď sú to tepelné straty, ale vo Vašom prípade menšie zlo. Mal som podobný problém v RD zo severnej strany vlhla jedna vysunutá izba od spodu a po zateplení 10cm EPS je to bez problémov 3-tí rok.

Obrázok používateľa J
zuzana (bez overenia)

som velmi rada, že som tu narazila na takuto diskusiu, Aj my mame doma preoblem s plesňami, kupili sme starší byt, ktory bol vyprataný absolútne, ošrabali sme steny , na ktorym neboli ani znamky plesni a vymalovali sme si na novo, samozrejme vymenili stare drevené oknáa , ktoré podfukovali za plasotvé a toť náš problém je tu, v dvoch vysunutých izbách náz začali plesniciet rohy, postriekala som to savom na plesne, plesne, krasne ustupili, ale zhruba za pol roka je tu nas strary problem zase.plesne sa obajvili aj druhej izbe, v spalni , kde mame rooldoor skrinu, pričom jedna jej bočna stena je priam nalepena na stenu, ktorej roh je napadnutý plesnou, v skini nemame zadnu stenu a tak je to viditelne, snazila som sa co najviac nastriekat poza bok skrtine, ale po precitaní uz diskutujucich prispievatelov, myslim ze to efekt mat nebude. co mi poradite, ako sa toho zbavit, mam vyhodit tu skrinu, co nebude najjednoduchsie, mozno uz nebude použitelná,alebo ako proti tym plesniam bojovat.bytovku budeme zvonka zateplovat an jar 8 cm polystyrenom ,pomôže to??? izby v ktorych plesniveju rohy sú vysunuté , na plesnujucej stene je okno aj radiator....
dakujem za akekolvek rady, uz som zufala, mam dve male deti..akurat je to v detskej izbe a v spalni, kde tieto deticky spavaju...
dakujem zuzana

Obrázok používateľa J
palo (bez overenia)

Zuzana, neberte to v zlom, nechcem bagatelizovat vas problem, ale viem od detskej lekarky, ze podla jej skusenosti maju deti zo starych, vlhkych, mozno aj trochu plesnivych domov menej problemov s dychacimi cestami a alergiami ako deti z cistych suchych panelakov. (A podla nedavno vysielaneho seriozneho dokumentarneho filmu, vyskum mnichovskej univerzity ukazal, ze deti, ktore ziju od malicka v kontakte s hospodarskymi zvieratami na farme, vobec alergie nepoznaju. A cim skor, tym lepsie.)

Obrázok používateľa J
zuzana (bez overenia)

dakujem, to moja sestra ma strasi ze plesne su karcinogenne...ale dakujem za povzbudenie...ale stale neciem ako sa toho zbavit.....

Obrázok používateľa J
Robo (bez overenia)

Ahoj, prepáč že ptravujem ale zaujíma ma, kde a aký merač vlhkosti si kúpil a čo to asi stojí. Ďakujem Robo.

Obrázok používateľa J
Dolcino (bez overenia)

Je to presne tak ako odporuca tu na tejto diskusii autor Any Existuju rozne protiplesnove prisady ,ale pokial sa neodstrani pricina vzniku plesni, tak vzdy to bude len provizorne riesenie. Zateplenie je najradikalnejsi zasah proti plesniam v spojeni z namontovanim digestora a nepouzivanim mikrovlnnej rury,ktora taktiez prispieva k tvorbe plesni v studenom byte.Ku zaujimavym poznatkom dosli v Nemecku po zjednoteni Nemecka bola statisticky v Zapadnom Berline horsia situacia co sa tyka respyracnych ochoreni. Ludia tu zili v zateplenych vykurenych bytoch. Vo Vychodnom Berline naopak zateplovanie a plastove okna este neboli,ale ludia boli zdravsi.Po zjednoteni sa stav vyrovnal smerom k horsiemu. Zistilo sa, ze v podmienkach tepleho, utesneneho a primerane vlhkeho prostredia sa nemusi darit plesniam ,ale dari sa velmi dobre roztocom.Preto je tam velmi dolezite vetranie. Pliesni je viacej druhov. A budu rast aj na umelej hmote,pretoze vypary z pripravy jedal,prach, vlhkost a spory sa na tom usadia a dalej rastu, produkuju nove spory.

Obrázok používateľa J
Templ (bez overenia)

to: Palo
Na Tvém tvrzení ohledně plísní je hodně pravdy...ale nepodceňoval bych je. Některé druhy jsou velmi nepříjemné (asp. tereus aj.). Raději v získávání imunity vůči plísním radím opatrnost. Imunita poslance je asi lepší.....

Obrázok používateľa J
ridzonova anna (bez overenia)

mam tiez problem s plesnivymi stenami v byte. rozmyslala som ci to na tom namaju vplyv aj kysle dazde.

Obrázok používateľa J
palo (bez overenia)

Kysle dazde vzdy boli a budu, kym len bude vzduch obsahovat nejake plynne oxidy. Kyslym dazdom napriklad vdacime za vznik kvaplovych jaskyn.
Do verejneho povedomia "kysle dazde" prenikli vdaka kampani environmentalistov (ktori vtedy este nevedeli, ze sa tak volaju) proti exhalaciam oxidov siry, ktore priniesla priemyselna revolucia. To je dnes uz v podstate minulost.
Ale predsa: Ako ste si predstavovali vplyv kyslych dazdov na rast plesni u vas v byte?

Obrázok používateľa J
Frenky (bez overenia)

No ja som zatepľoval starý rodinný dom s plnou tehlou o hrúbke 60cm a zvnútra. Cele to je robené s 10cm minerálnou vlnou. Je ukladaná do drevených trámov pripevnených k stene na hmoždin kách (lacné riešenie a pre mňa jediné použiteľné). celé to je prekryte parozábranou a sadrokartonóm. Nie som žiaden odborník, ale taktiež „5 odborníkov = 6 názorov a tvrdení“. Po prečítaní stoviek príspevkov, vlastných skúseností a použití rozumu som došiel k týmto záverom: zateplenie zvnútra je lepšie. Nie nadarmo ho používajú nizkoenergetické a pasívne domy. Opravte ma, ak sa mýlim, ale ja som si to vyskúšal a je to tak:

1) podstatne lepšia výhrevnosť obytného priestoru. Čo mám z toho, že cez deň vykurujem steny a v noci mi steny sálajú teplo naspäť (keď spím to najmenej potrebujem). Na toto nám dávno vymysleli digitálne termostaty a ekvitermickú reguláciu. Po vypnutom kúrení sa teplo udržiava vo vzduchu (ako v mernej veličine) v oboch prípadoch rovnako dlho, avšak pri vonkajšom zateplení nám stena ostáva zohriata a po ochladení vzduchu hreje naspäť do miestnosti a teda zohrieva vzduch dlhšiu dobu. Ale tá stena si to teplo nevyrobila, to teplo sme jej dodali počas kúrenia, ktoré na to potrebovalo podstatne viac energie. A čo je ekonomickejšie ? vykurovať objem vzduchu v ktorom som, alebo objem vzduchu a konštrukcie domu ? Zohriať dom s vnútorným zateplením pri bežne navrhnutom kúrení sa dá i pod 10 minút. U vonkajšieho zateplenia to je radovo niekoľkonásobne dlhšie, pri prvotnom kúrení aj 1-2 dni.

2) rosný bod a „dýchanie“ stien. Všetci tvrdia zatepľujte z vonku, aby bol rosný bod vo vonkajšej časti konštrukcie a že stena musí dýchať. Poďme na to opačne: prečo má byť rosný bod vonku a prečo musí stena dýchať? aby pary prechádzajúce stenou neostávali v stene a tam nekondenzovali (nemenili sa na vodu). Na to, aby para kondenzovala však treba splniť 2 základné podmienky. Vhodná teplota (smerom nadol) a vhodná vlhkosť vzduchu (smerom nahor). A ako zabrániť kondenzácii ? buď zohriatím steny na dostatočnú teplotu (vonkajšie zateplenie), alebo jej proste nedodáme paru. A ako jej nedodať paru ? zabránime tomu, aby stena dýchala z vnútornej strany, kde para vzniká (dýchanie organizmov, varenie, sušenie prádla...) a odtiaľ sa vďaka vyššiemu tlaku tlačí cez všetky paropriepustné materiály, tepelné mosty... smerom von. Celá veda spočíva v tom, že dom zvnútra utesníme parozábranou tak isto, ako sa to robí z rovnakého dôvodu pri zatepľovaní podkrovia. A vtedy sa para nedostane do steny, nemá tam čo kondenozvať a vlhnúť, proste sa tam nemá čo rosiť. A v neposlednom rade tá stena nebude ani plesnivieť, pretože i keď je teplota podstatne nižšia ako 14,7C kde začína jej tvorba (dúfam že som to číslo udal dobre, lebo už som sa stretol aj z číslom 12,6 tak fakt neviem), tak má suché prostredie, aj keď toto nechcem úplne tvrdiť, nato som úplny začiatočník... Ale viem, že akákoľvek pleseň za takýmto zateplením je vďaka parozábrane mimo prostredia v ktorom sme a murivu je to tak jedno. Je to skôr psychická vec. Je to to isté ako rozmýšľať nad tým, že pár centimetrov od nás pod podlahou sú milióny mravcov, a rôznych červíkov, chrobákov... kým ich nemáme po podlahe, tak to nikomu neprekáža. Len pre zaujímavosť a porovanie: pri 21oC vnútry a vlhkosti vdzuchu 70%, je dificit teploty asi 6oC (pri 50% -11oC, pri 20% -24oC...), teda para začne kondenozvať pri teplote okolo 21-6=15oC (ale túto teplotu mi máme už dávno za parozábranou, takže tam tá vlhkosť zďaleka nie je a už ani tá pôvodná teplota...

3) murivo (stenu) musíme zohrievať, nesmie zamŕzať. Podľa mňa je toto také tvrdenie, ako tvrdiť, že auto musíme dávať v zime do garáže, lebo vonku mu bude zima... aj keď je murivo za zateplením a bude zmrznute, tak mu to vôbec neprekáža, je to prírodný materiál. To by muselo vadiť aj napríklad omietke, ktorá je zvonku a je vlastne z toho istého materiálu. Iné je, ak by bolo celé mokré a mrznúca voda rozťahuje svoj objem a teda by stena mohla začať práskať, ale to je o trocha niečom inom a taktiež sa tomu zamedziť tým, že zabránime pôvodu tejto vody (parozábrana zvnútra, hydroizoláciou...)

4) Problémy: realizácia zateplenia zvnútra si vyžaduje precízne prepracovanie aj malých detailov. Stena sa nevysuší prekrytím parozábranou zo dňa na deň. Ak chceme pleseň maximálne zničiť, treba odstrániť všetky organické nátery a naniesť prípravky proti plesni. Taktiež sa mi veľmi overilo natierať steny vápnom. A to som pleseň ani moc neodstraňoval. Proste som to natrel a keď uschla, pleseň zmizla aj napriek vlhkému prostrediu. Parozábranu treba poctivo prekrývať podľa značiek na nej, nešetriť ňou a taktiež dodatočne prekrytia prelepovať vhodnou páskou. Keď som niečo z lenivosti nevhodne prekryl, tak potom som iba žasol, ako si para tadiaľ pretlačila cestu a začala na stene za minerálnou vlnou kondenzovať (som to zo zvedavosti na začiatku kontroloval...). Najkrajšie to bol vidieť na miestach, kde sa zateplená časť ešte dotýkala z nezateplenou časťou. Tak ako sa para tlačila cez špáry von a zároveň prechádzala vedľa nezateplenej časti, tak sa vytvorili dokonalé podmienky pre pleseň a tak som mal krásne značky svojich chýb. Taktiež čokoľvek zvnútra zateplíme, treba to okamžite prekrývať parozábranou, žiadne zajtra, pozajtra. Na druhý deň som iba krútil hlavou, ako rýchlo mi para pod vlnou na stene skondenzovala. A po dokončení sa to schlo podstatne pomalšie (cca asi mesiac).

Záver: nebojte sa zateplenia zvnútra. Stenu 100% prekryte parozábranou, ale pozor !!! nikdy nie pod zateplením, to by bola priam katastrofa (bazén s plávajúcim zateplením) Vždy stena, zateplenie, parozábrana a povrchová úprava (napr. sádrokarton) a nikdy nie opačne !!! spoje prekrývajte dôkladne, nešetrite. Môžete častejšie vetrať (i dlhšie), dom sa rýchlo zohreje bez nejakých strát. Ak sa Vám rosia okná, treba pod ne umiestniť radiátory, zabezpečia cirkuláciu vdzuchu. A ak je možnosť, výmenu vzduchu zabezpečte rekuperátorom. A taktiež ak sa dá, ja som dodatočne pre istotu nechal v určitých miestach v stene odvetrávacie otvory čím som za minerálnou vlnou zabezpečil perfektné odvetrávanie a dosť to pomohlo i k vysušeniu steny. A ešte som zabudol spomenúť, v kombinácii s podlahovým kúrením a solárnymi panelmi sa vonkajšie zateplenie cenovo ani zďaleka nemôže priblížiť tomu vnútornému. A každá korunka je dobrá. Osobne si aj tak myslím, že najideálnejšie je to skombinovať pol na pol, ale to som ešte neskúšal.

Obrázok používateľa J
lubo (bez overenia)

Super článok ...maximálne presvedčivý....Ale--Môj problém spočíva v zateplení S-strany tehlovej bytovky (45cm múry) Odhlasovať si na schôdzi zateplenie domu je u nás nemožné a mne rohy veselo vlhnú. Ale k veci . chcem sa spýtať napr.na použitie drev.obkladu tatr.profil namiesto sadrokartonu a tiež či nebude problém ak plánujem zatepliť len jednu izbu na S/Z strane (a len 2 problémové múry) a izbu na S/V strane zatiaľ nie-z vlhnutím stien sú v nej podstatne menšie problémy. na S/Z strane máme okrem rohu problém aj s velkm vlhnutím rohov nad oknom (nové plastové).Je to v poriadku? Nie je to chyba pri montáži okna napr.nedostatočné vyplnenie PU penov ? V ostatných izbách to takmer vôbec nebadať.Vetráme maximálne zodpovedne,nie je tam ani veľa kvetov ani sušiace prádlo a pod....A ešte ..je pravda že kondenzácia začína pri 66%. bežne máme tých 70-78%. dakujem. P.S.-tou vatou je myslený bežný NOBASIL?

Obrázok používateľa J
Frenky (bez overenia)

Ja som konkrétne použil materíál URSA. Teraz to vychádza nejak 60Sk / m2 pri 5cm hrúbke... Nechem aby som vyzeral ako niekto kto sa tomu venuje profesionálne, preto by som nerad dával rady. Mám úplne inú prácu, v oblasti výpočtovej techniky a internetových sietí. Ale nik mi nedal presvedčivu odpoveď, ani nevyvrátil tak som sa na všetkých vykašľal a začal študovať články a bezhlavo konať. Proste som iba popísal ako to dopadlo a čo sa dialo, keď som urobil to tak a to inak. kamarát ma postavený už 5 rokov nový EKOdom a je zateplený výhradne z vnútra 30-40cm + k tomu argónom plnené okná a nemá jediný problém. Pracuje 16 rokov v rakúsku, celé to obkukal tam a mne s tým pomáhal, resp. mi dosť poradil. Len pre zaujímavosť, za túto sezónu zaplatil za kúrenie a TUV spolu 18000 Sk a to má obytnú plochu 260m2 a 2,70m vysoké stropy. Na kopec vecí som prišiel aj sám a dostal sa aj k programom pre konkrétne výpočty. Napríklad program pre výpočet tepelného odporu konštrukcie, kde je uvedená teplota za každým materiálom v stene, čo je treba na určenie kondenzácie a aj rosného bodu: www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=68&h=38 . Mám aj graf pre určenie kondenzácie pri určitej teplote a vlhkosti, ale nemám naň odkaz (tam som pochopil, pri akej teplote a kondenzácii vždy prší).... Ohladne dreveného obkladu. Ja som ho dával dolu, mi za nim kondenzovala voda a plesnivelo to. Ale to bola stena nezateplená, teda samotné drevo zateplovalo viac ako celá ta stena a robilo to preto. Ale ako konečná úprava je drevo asi naj materiál a ak je to zatelené a je za tým parozábraná, tak je skoro jedno čo tam bude na povrchu. Amíci vecia dobre, prečo stavajú všetky rodinné domy drevené... betónový základ, trámová kostra, zvonku drevo, znútra drevo, medzi to URSA. Perfektné zateplenie, výborne odvetrávanie, prírodný materiál. Raz za 10 rokov nanovo natrieť (ako eurookná) a občas dezinsekcia (čo nie je na škodu u hociakej stavby).

Ja si myslím, že ak vlhnú rohy steny, tak tie okná sú veľmi dobre utesnené a tak sa para tlačí cez tepelné mosty a rohy bývajú na tom vždy najhoršie, pretože sa tam stretajú až 3 steny, ktoré na seba slabo doliehajú. to je asi aj dôvod, prečo väčšinou tam začína aj pleseň. Je tam najchladnejšie a navlhšie. Neviem, niekde som čítal, že zatepľovať iba severnú stranu nemá moc veľký význam. Že buď všetko, alebo nič. Ale určite to závisí aj od tipu domu (bytu), počtu vonkajších stien... Prekvapený som ostal z takých vecí, napríklad že 40cm plnej tehly (pôvodné staré tehly) má taký istý tepelný odpor, ako 2cm polystyrénu. Asi skôr by som vykúril stan. Podľa toho čo som čítal, tak súčinitel tepelnej vodivosti takejto tehly je 0,8 a to za predpokladu, že je suchá. Mokrá ma ešte horší. Pre porovnanie, polystyrén a sádrokartón ma cca 0,04 a URSA 0,045. Dá sa to porovnať že ako drží teplo bežné oblečenie ak je suché a ako keď zmokneme. A to isté sa deje aj zo stenou a preto cez ňu nesmie prechádať para, ktorá tam skondenzuje. A ak už prejde, musí mať zabezpečené odvetrávanie. Zlým príkladom je polystyrénové zateplenie z vonku. samozrejme bežný lacný polystyrén so slabou paropriepustnosťou, ktorým sa vo veľkom zatepĺuje. sú aj špeciálne upravované. Avšak práve túto vlastnosť chcem najnovšie využiť v ešte jednom pokuse. Podstatne menej finančný i pracný a malo by to spĺňať svoj účel, ale na úkor tvrdosti steny. Zateplím miestnosť zvnútra tvrdeným polystyrénom a miesto parozábrany (nedá sa nalepiť a ani na ňu sa nedá lepiť) použijem proste obyčajný lodný lak z drogérie. Veď asi nie nadarmo sa drevené (i železné) lode lakujú. Alebo i drevený obklad, ... A na to proste nalepím dekoračný obklad. Ešte neviem čo presne, uvažujem nad kamenným obkladom, alebo aj nad dekoračným polystyrénom, aj keď ten by som nerad nechal priamo v interiery, bez povrchovej úpravy to dosť dlho páchne, ale s dekoračným ešte skúsenosti nemám. Keď som videl aký je sádrokartón krehký (odkolený roh, prebiehali mi cezeň skrutky...) a aký ťažký nemotorný, tak skúsim aj niečo nové. Ide o moju pracovňu a ak to nebude dobré, aspoň si budem mať kam špendlíkovať poznámky, hehe. Len tak narýchlo som to rátal a vide ma to i s povrchovou úpravou asi na polovicu ceny toho, čo som už urobil a to je dosť. Navyše vŕtať do steny hmoždenky, pripevňovať tam trámy, vkladať zateplenie, pripevňovať parozábranu, nato skrutkovať sádrokartón a ešte povrchová úprava, tak myslím že s tým polystyrénom to zvládnem za 5x kratší čas. A ešte som zabudol óóbrovskú výhodu zateplenia zvnútra. Skúste to z vonku, keď je taký čas ako dnes. 20cm snehu, mrzne, fúka. A aj stavebniny sú cenovo ústretovejší v zime, ako cez sezónu.

Obrázok používateľa J
lubo (bez overenia)

Fíha teda toto je ešte lepší článok. Dakujem...a určite aj za ostatných tiežlaikov ktorý len stále a všade počúvajú ako je spuer zvonku a ako sa to nemôže zvnútra.
---Ten nápad z lodným lakom vyzerá tiež celkom dobre,najmä v mojom prípade,ked nechcem zatepliť celú stenu ale len časť (tá nezateplená časť steny by určite s kraja tej zateplenej spravila pod lakom určite menej škody ako keby malo chladiť a kondenzovať podpod vatu.
A možno pôjdem ešte do väčšieho extrému a zateplí kvôli jednoduchosti len S-stranu a S/Z nechám tak....,viem,viem,určite ste sa zhrozil,ale práve na toto by som chcel vedieť Váš názor....,i................nak že sa nemá zateplovať samostatne len S-strana som počul tiež. ..
---Ozaj,po zoškrabaní vrstiev malovky to treba natreť vápnom a protiplesňovým náterom,ale čo z toho treba skôr?...a na to teda ešte zo dve vrstvy lodného laku...a na to už nacapiť hocičo. -správne???
----viem chcem ísť na to viacmenej fušerácky-jednu stenu ano a druhú nie ale lepšie ako nič.... práve na toto by som chcel a určite nie sám poznať Vašu odpoved. Dakujem

P.S. a klobúk dolu nad cenou tepla na vykurovanú plochu.. Ja dám okolo 26000 za 75m2- (3 izb.) a to v tých 2 rohových je viac ako 20 stupnov len pri dobrej zhode náhod...slnko a sucho.

Obrázok používateľa J
Frenky (bez overenia)

no ja si myslím, že nezatepliť niektorú stenu neni extrém, ale proste tou stenou bude unikať veškeré teplo, tak to bude mať za tie peniaze iba minimálny účinok.

no ten protiplesňoví náter - ja som to kombinovať neskúšal. buď protiplesňový prípravok, alebo vápno.

lak: pozor !!!, parozábrana nesmie ísť pod zateplenie. tá musí ísť až na zateplenie. teda stará stena>>>náter>>>zateplenie>>>parozábrana>>>povrchová úprava. Ak dáte parozábranu pod zateplenie, tak tam tá para bude kondenzovať. je to ďaleko horšie, ako keby tam nebolo nič. Alebo aj inak. pri bežnej teplote (aj vlhkosti) v izbe okolo 20C je rosný bod pri teplote okolo15C-16C (fakt iba orientačne povedané). táto teplota je za zateplením a teda tam už nesmie byť žiadna para, ktorá by kondenzovala. preto som chcel vyskúšať natrieť polystyrén lakom (už priamo z inerieru), lebo keď tam dám parozábranu, nemám ju ako prichytiť a taktiež na ňu nemám ako pripevniť povrchovú vrstvu. jedine všetko poprylepovať (duvilax...). Ale už sa mi dostalo aj ohlasu, že to nebude dobrý nápad, lebo ten polystyrén časom jemne zmení tvar a povrch popráska. tak ešte uvažujem čo s tým.

Ja som za minulý rok zaplatil 65000 Sk za plochu 150m2, starý rodinný dom. tak uvidíme čo teraz.

Obrázok používateľa J
Stivi (bez overenia)

Únik tepla cez zateplenú stenu sa zníží, únik tepla cez nezateplené steny sa nezmení.
Straty tepla závisia od rozdielu teplôt dnu-vonku a od tepelnoizolačných vlastností steny

Obrázok používateľa J
Miro (bez overenia)

Mám tiež ten problém s vlhnutím S/Z stien od spodu a vytváraním plesni v 8-bytovke.
Rozhodnutý som zatepliť ich z vnútra.
Čo sa stane, ak sa zateplí aj z vonka?
Má stým už niekto skúsenosť? Dík

Obrázok používateľa J
Jozef (bez overenia)

Nedal bys sa problém plesnivenia steny vyriešiť použitím sklotextilnej tapety nakoľko je paropriepustná a protiplesňová?

Obrázok používateľa J
inca (bez overenia)

no to by aj mňa veľmi zaujímalo s tou tapetou, pretože v detskej izbe máme takisto problém s plesňou, bývame v novopostavenej bytovke s plastovými oknami a je zateplená zvonka, kamarátka - stavebná inžinierka skonštatovala, že sa jedná o tepelný most, náš byt je totižto krajný na koncovejs tene paneláku, závadu sme reklamovali, stavebník prisľúbil, že v jarných mesiacoch zaizolujú základy a vyčistia drenážne trubky, s uvedenou stenou majú problémy skoro všetky byty a pivnece na tejto strane...

keďže do jari stena v detsjek izbe bude asi stále vlhnúť a plesnivieť a dcéra nemá kde inde spať, tak rozmýšľame o tapetách, je to asi momentálne jediné riešenie...

poradíte???

Obrázok používateľa J
Laco (bez overenia)

Ahoj Frenky, prečítal som si tvoje články a súhlasím so všetkým ,čo je tam uvedené. Venujem sa tejto problematike už asi jeden rok a na základe skúsenosti, ktoré som získal som sa rozhodol postaviť svoj rod. dom pomocou novej technológie , ktorá sa používa najviac vo Francúzku. Jedná sa o stavebný systém AGLO, kde sa obvodové múry a vnútorné priečky murujú z vibrolisovaných tenkostenných škrupinových betonových tvárnic a zatepľujú sa izolačným sendvičom o hrúbke 17 cm /15 cm polystyren, parozábrana a 1,25 cm sadrokarton/. Obvodové murivo ma hrúbku 20 cm.Tepelný odpor takejto steny má hodnotu R = 5, čím sa dosiahne až 60 - 70 % úspora tepla. Už pri stavbe domu som vnútorné priečky oddeľoval od vonkajšieho múru 10 cm vrsvou polystyrénu, čím sa nevytvárajú tepelné mosty.Ak má niekto záujem o spomínanú technológiu, viac sa dočíta na mojej www stránke : www.laden.sk, kde je aj postup výstavby rod. domu na fotografiach vo V Lomnici v podskupine referencie.Pri dodržaní všetkých techn. posupov pri stavbe sa tento spôsob určite už čoskoro aj u nás uchytí. Mňa už dávno presvedčil a venujem sa tomu profesionalne.Energie budú už iba drahšie a pritom cena obvodového múru aj zo zateplením z vnútra izol. sendvičom ma vyšla iba 900 sk/ m2. Skúste to porovnať s ostatnými materialmi. Ing. Uhlár

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.