Zateplenie bytu ZVNÚTRA

82 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Zateplenie bytu ZVNÚTRA

Chcela by som poprosiť o radu:

Pred dvomi rokmi sme s manželom kúpili byt. Ide o starší blok a hoci bol byt pekne a vkusne prerobený, dodatočne sme museli ešte zatesnili okná. A tu nastal problém, jedne roh v kuchyni je "vysunutý", t.zn. nemá priameho "chrániaceho" suseda. A práve v zimnom období , keď varím, napriek odsávaniu, sa kondenzuje para a uvedný múr mokne. Potom je len otázka niekoľkých dní a začne plesnivieť. Vystriekávanie Brefom je len dočasné, pleseň sa po niekoľkých týždňoch vracia. O chlórovom smrade ani nehovorím.

V bloku je situácia aká je, sú tu rodiny, ktoré zatepľovať zvonku nechcú, resp. asi z finančných dôvodov nemôžu.

Vedel by mi niekto poradiť či a ako zatepliť zvnútra? Má s tým niekto osobnú skúsenosť?

__________________

Admin

Obrázok používateľa harp
Offline

V Ekocentre ArTUR - Hrubý Šur, prebieha príprava unikátneho experimentu s vnútorným zateplením. Do zateplenia ako aj na omietku fasády a interiéru sú umiestnene čidlá teploty a vlhkosti. Tieto budu zalistovať dlhodobú funkčnosť zateplenia. Zaujímave je, že stena je zateplená rôznymi materiálmi. Korok, rákos, drevovlaknitá doska či vápenno-konopná malta. Tešíme sa na výsledky, nech budu akékoľvek.

 

Viac na: http://www.obnova.eu/tag/hruby-sur

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

korok_zateplenie_hurby_sur.jpg korok_zateplenie_hurby_sur.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

Nezda sa mi ze by ste v tomto pripade riesili pricinu. ZAmeriavate sa skor na dosledky. Nehovorim ze zateplenie zvnutra by nepomohlo. Prinajmensom by zmenilo poziciu rosneho bodu. Obavam sa vsak ze by roh plesnivel aj tak a to za vrstvou zateplenia.

Dalo by sa to zateplit aj inak. Ztlct omietku a nahodit novu s pridanim polystyrenu.

Pomoct by vam podla mojho nazoru mohlo, pravidelne vetranie vkombinacii s vhodne zvolenym digestorom.

Obrázok používateľa harp
Offline

Inga a theo, ano je to filter: Takze zakaznici chvalia te metodu. Aby som to prelozil.

Obrázok používateľa harp
Offline

theo: to je jedine obmedzenie zo strany Obnova.sk, inak su diskusie minimalne moderovane.

Obrázok používateľa harp
Offline

Ca sa tyk tvojej odpovede palo, nemusi to byt tak. Plienam, machom a lisajnikom staci naozaj malo k zivotu. Niekedy sa ti pliesen uchiti aj na kamen. Ak tam ma vlhko a svetlo a aj nejake ziviny. Je pravda ze ak ma k dispozici organicky material, je pre nu jednoduchsie rast.

V omietke mozu byt stopove prvky tuku, alebo moze byt cela miesana s glejom. Moznosti je nespocetne vela.

Obrázok používateľa harp
Offline

prislo emailom: (MAros Pechy)

toto je pravda
fakt neviem v septembri cakame s manzelkou 2. prirastok do rodiny a ja by
som chcel mat byt v poriadku . v prvom rade si kupime digestor. moja predstava je : osekat omietku az do tehly a zateplit steny 2cm polyst. a na balkone to urobim z von ale asi hrubsim musim sekat omietku aj na balkone a do tehly ? maros

Obrázok používateľa harp
Offline

davajte si pozor na vymenu "starych" drevenych okien za nove plastove okna - ak v starom dome/byte neboli pliesne, po vymene okien za plastove sa mozu objavit - stare drevene stale prefukovalo a tym sa vetral aj priestor - nove plastove priestor nepriedysne uzatvorili a pliesen je na svete.

Mudro. Plastove okna su trendom kt. prehrmi dalej na vychod a nam tu zostane mnozstvo znehodnotenych bytov. Taktiez je to s klasickym zateplovanim. O kombinacii tychto dvoch ani nehovoriac.

Obrázok používateľa tomboy
Offline

davajte si pozor na vymenu "starych" drevenych okien za nove plastove okna - ak v starom dome/byte neboli pliesne, po vymene okien za plastove sa mozu objavit - stare drevene stale prefukovalo a tym sa vetral aj priestor - nove plastove priestor nepriedysne uzatvorili a pliesen je na svete.

Mudro. Plastove okna su trendom kt. prehrmi dalej na vychod a nam tu zostane mnozstvo znehodnotenych bytov. Taktiez je to s klasickym zateplovanim. O kombinacii tychto dvoch ani nehovoriac.
nemyslim si ze "trend plastovych okien" by bol ako taky zly alebo len trendy...
aj zbran na obranu ak s nou nevies narabat ti viacej ublizi ako pomoze...
to iste plati o plastovych oknach - ak sa bavime o kvalitnych oknach, rovnako sa to vsak da povedat aj o drevenych oknach....
casto krat sa vychadza z predpokladu ze plastove okna uzasne tesnia - co je sice pravda, ale najme preto sa vyrabaju okna s mikroventilaciou... ak nie je dolezite si zistit udaj o sparovej prievzdusnosti (cesky vyraz je sparova pruvzdusnost - ten slovensky som snad spravne odvodil) jeho hodnota prijatelna a doporucovana pre nove okna je 0,00019 m3/s.Pa.m )součinitel spárové průvzdušnosti oken a dveří dle ČSN 73 0540) - vyjadruje kolko m3 vzduchu prejde za sekundu za rozdielu tlaku 1 Pa cez sparu dlzky 1 m.
pri splneni tychto predpokladov a pri dodrzani minimalnych hygienickych davok vzduchu do miestnosti (pre obytene miesnosti plati n=0,5 h-1 - to znamena ze polovica objemu miesntosti by sa za hodinu mala vymenit) by k plesniam nemalo dochadzat (pochopitelne za predpokladu, ze nam neplesnivel barak uz predtym alebo ze sa plesen objavila v kritickych detailoch kde povrchova teplota klesa pod cca 14 stupnov - tam treba pouzovat o zatepleni tychto detailov).
ohen je dobry sluha zly pan, to iste sa da povedat o plastovych oknach...
nevyjadroval som s k estetickej hodnote tychto okien - to je myslim debata do ineho prispevku.

Obrázok používateľa tomboy
Offline

pre doplnenie ak zateplite a vymenite okna a nebudete vetrat vytvarate prostredie vnuterneho mikroklimatu - podobnemu alebo velmi sa priblizujuce sa skleniku (teplo a vhlko) - zivna poda pre plesne...

Obrázok používateľa tomboy
Offline

mozu vlhnut steny kvoli tomum ze mam zatesnene okna)
k samotnému vhlnutie nedochádza z dovôdu uztesnenia okien...
len keď ste okná utesnilu došlo k obmedzeniu prúdenia vzduchu v prostrediu a tým aj odvodu vzdušnej vlhkosti...
vlhkosť sa len zvýšila v miestach s najnižšou teplotou začala kondenzovať, kde náasledne môžu vzniknúť plesne...

Obrázok používateľa demo
Offline

Plesnenie stien v panelákoch je problém ktorý trápi a trápiť bude veľa ľudí.
Je ťažko špecifikovať nejúčinnejšiu metódu ktorá by tento problém odstránila ...
Niekolko metód tu už odznelo nuž ktorú z nich i vybrať....

Problémom panelových domov v dnešnej dobe je to že ich vek sa v niektorých prípadoch prehupol do druhej polovice ich životnosti a to znamená že aj ten jajodolnejší panel nahryzol zub času čo znamená že pôsobenín času sa v paneloch objavilo a objavuje vela faktorov ktorý ovplyvnujú a ohrozujú komfort bývania v panelových domoch.
Jedným z takíchto faktorov je aj zvetrávanie obvodových stien panelových domov čo so sebou prináša aj to že to vzniká množstvo mikropuklín ktoré spôsobujú to že sa panel začína správať ako špongia a to zákonite spôsobuje problém menom pleseň...takéto pukliny vedú vodu dokonca aj desiatky metrov po paneloch kým sa to niekde nezačne prejavovať zpravidla je to v rohoch bytov ich vlhnutím a konečne plesnením...

V nejednom prípade za vzniknutý problém zodpovedá aj poškodená alebo zle odizolovaná strecha. V niektorých prípadoch je po odstránení tejto závady problém odstránený.

Najčastejšie je to ale spomenutý problém s panelmi, no niekedy je to aj to,
a hlavne sa to stáva po zateplení obvodového plášta bytovky kedy si ľudia neuvedomujú že o takýto byt a bytovku sa je potrebné nadalej starať...
a to hlavne vetraním znie to možno divne ale je to práve tento problém ktorý stojí po väčšine za spomenutými komplikáciami.

Mnoho ľudí a to hlavne v zime suší prádlo v izbe pri zatvorenom okne čo spôsobuje veľkú kondenzáciu vodných pár v byte a následný problém pri opakovanom spôsobe sušenia a následnom nevyvetraní...

takýchto problémov by sme mohli menovať mnoho...

A čo sa týka zateplenia z vnútra?! taktiež možnosť no nie najštastnejšie riešenie pretože tu v tomto prípade hrozí tá skutočnosť že sa do bytu z vonku smerom do vnútra prenesie rosný bod čo tak isto spôsobuje problém s nežiadúcimi parami a teda aj plesňou...

najvhodnejšie je dobre prevedené zateplenie obvodového plášťa bytovky čo je samozrejme tak isto diskutabilná téma....

Obrázok používateľa palo
Offline

Vnútorné tepelné izolácie - výhody a nevýhody
Prečítajte si článok Jiřího Hejhálka, uverejnený v časopise Stavebnictví a interiér č. 3/2005.

Obrázok používateľa andrej_x
Offline

Chlapci pomýlili ste si fórum, na Vašom mieste by som s tým bežal na patentový úrad
nechať si to zaregistrovať skôr, než bude neskoro, určite tým spôsobíte revolúciu v stavebníctve. Želám veľa úspechov. Neprebudený, Maco Mlieč

Musím ta sklamať ale nielen Francúzi ale aj veľa iných patentových úradov to už majú v evidencii !!!
A revolúcia v stavebníctve je už dávno aj zabudnutá :-)
Stačí sa len trošku poobzerať po nových dokonca aj u nás dostupných technológiách a ne verklíkovať staré otrepane frázy ktoré aj keď niesu zrovna 100 x vyslovená lož, ale stavajú sa akousi železnou oponou, ktorú si mnohí dobre pamätáme a nič lepšie ako je doteraz známe už nikdy nemôže byť...
Preto by som poprosil všetkých neprebudených o zhovievavosť. Otvorených fór o zatepleni z exteriéru je tu hádam dosť :-)

Obrázok používateľa harp
Offline

yergush: dobry tip, len spomeniem, ze zabudovana stavebna vlhkost je iny problem ako vlhkost vznikuta uzivanim. Obe su problemom. V pripade S2 tam bolo fakt mizerne divadlo. Riesenim by boli docasne stavebne vetracie otvory, alebo nutene vetranie.

Obrázok používateľa yergush
Offline

Nesvyriesilo by sa to jednoducho z hlinenou omietkou a vapennou malbou ?
Viem ze hlina ma kyslost ktora odpudzuje plesen .. Ja s tym mam omietnutu drevenicu ale neviem ci by to pomohlo v panelaku ale v tehlovych bytoch preco nie ? (Nie som odbornik iba sa pytam )

"kyslosť" podkladu vždy nepomôže, napr. v slamen.divadle S2 pod Rondelom v ZA miestami zaplesneli vnutorne hlinen.omietky ... vela vlhkosti v omietke pri slabo vetranom priestore

ak máš konkretny problém s panelakom, pomoc sa da naisť v knihach od Šternovej
1. Sternová, Z. a kol.: Obnova bytových domov. Hromadná bytová výstavba do roku 1970. Bratislava: Jaga group, 2001
2. Sternová, Z. a kol.: Obnova bytových domov. Hromadná bytová výstavba po roku 1970. Bratislava: Jaga group, 2002
3. Sternová, Z. a kol.: Atlas tepelných mostov. Bratislava: Jaga group, 2006
s identifikáciou panelového konštrukčného systému by ti mal pomôcť správca domu a potom si už len v knihach vyhladať vlastnosti systému či aj niektoré odporúčania na opravu (http://www.vvups.sk/informacne_p-listy.html)

alebo ti pomôže vyriešiť problem konzultacia / navrh projektanta zbehlého v tepelnej ochrane budov

vyžaduje to individuálny prístup

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Vyriešilo. Par cm hlinenej omietky dokaze perfektne regulovat vlhkost a preto zabranuje tvorbe pliesni. Samozrejme nesmie byt niekde na stene rosny bod, ale to sa snad zateplenim odstrani. Vyskusaj si to na kusku steny ci ti bude ta hlina drzat. Treba najst ten spravny pomer ilovitej hliny, piesku a vody.

Skuste napisat z coho mate stenu, strop, ci mate petonove preklady nad oknami. Alebo nejakú fotku. Mozno bude stacit vymenit okna a zateplit strop len EPS lepeny PUR penou. Mozno by stacil alen samotna hlinena omietka. Tazko povedat bez informacii.

Obrázok používateľa majkl_nl
Offline

Nesvyriesilo by sa to jednoducho z hlinenou omietkou a vapennou malbou ?
Viem ze hlina ma kyslost ktora odpudzuje plesen .. Ja s tym mam omietnutu drevenicu ale neviem ci by to pomohlo v panelaku ale v tehlovych bytoch preco nie ? (Nie som odbornik iba sa pytam )

Obrázok používateľa janci
Offline

nebranim sa novym technologiam, keď su seriozne odskusane
a nasadene v roznych oblastiach
kalciumsilikat je základ YTONGU ( plus este nieco k tomu )
ja som len chcel povedat ze mala by sa odstranovat pricina a nie reakcia
co sa stane ked sa doska napije a uz nebude moct viac absorbovat ???
ale proti gustu ziaden .....

Obrázok používateľa Ushko
Offline

Nejdem polemizovat s Jancim, lebo to nema vyznam a skutocne tato diskusia je velmi dlha ........

Nebudem nic pisat a vetrani, ventilacii, odvlhcovani, rekuperacii a ktovie kam by som sa mohol az domotat. Budem sa len drzat temy a este nieco napisem k zateplovaniu bytu zvnutra.

Kalciumsilikatove dosky su uz vyskusane na mnohych aplikaciach a statocne sluzia v priestoroch ktore mali problemy s tvorbou plesni a okrem toho pomahaju znizit tepelne straty objektu v pripade, ked to nie je mozne vonkajsim zateplenim. Material tychto dosiek je schopny pri hrubke 25mm pojat do seba az 20litrov vody na m2 bez toho, aby sa to kdekolvek prejavilo. Neprejavi sa to dokonca ani na styku dosky a povodneho muriva (panelu) pretoze material dosiek ma pH 10-12 a v takomto prostredi plesne nerastu.

Je pravda, ze dezinformacii a hluposti je dnes okolo nas dost. Je vsak okolo nas aj dost informacii, ktore uz dnes neplatia absolutne, pretoze ich platnost nove technologie trochu poopravuju, pripadne negativne ucinky eliminuju. Suhlasim so vsetkymi, ktori tvrdia, ze hlinene domy s hlinenymi podlahami a hlinou zateplenymi stropmi boli zdrave a trvalo prevetravane, ale ja tak zit uz nemam zaujem. Rovnako by sa mi nepacilo zit obklopeny malymi a kvalitnymi vetracimi jednotkami, pohlcovacmi vlhkosti a vysokopresnymi meracmi vlhkosti a v pravidelnych intervaloch podla budika vetrat byt, ked viem problem vyriesit elegantnejsie a bez naroku na dasliu obsluhu a naklady a nervy....

Obrázok používateľa janci
Offline

uf da to zabrat, precitat si takto dlhu diskusiu, ale najtazsie na tom
je citat tie neoverené ,, reci ,, a prekrutene informacie
ale ono ozaj palti, že ,, 100 x vyslovená lož, sa stáva pravdou ,.....
uz na vyske nas profesor upozornoval ze s dezinformaciami a hlupostami sa dnes stretavame na kazdom kroku - TV, radio a vidim ze dnes asi najviac na internete -ved preco nie, kazdy si moze napisat co chce
Veľmi dobre opísal problematiku bytoviek DEMO 05.01.2008 a to je fakt.
takže stručne :
- teplo sa odovzdáva chladu , t.j. najchladnejšie miesto ( tep.most) = najvacsia tepelna strata
- styk tepla a chladu = kondenzácia
- teplejsi vzduch absorbuje viac vlhkosti, teplo stupa hore - preto vacsinou plesniveju rohy pod stropom ( najvacsia vlhkost + najvacsi tep.most )
- za cloveku priaznivu sa označuje RH okolo 45 % všetko pod 30 a nad 60 je zdraviu skodlive bez ohladu na to ci su plesne alebo nie
- pozor vacsina bezne dostupnych a lacnych vlhkomerov ma presnost merania +- 15 % stretol som sa už aj z 20 %

1. zateplenia z interieru áno ale pri 100 % parozábrane a to je ozaj problém - stačí potreba zavesiť 1 obraz
A) ďalši problém, kedže pred parozábranou je väčšinou ,, málo hmoty, ktorá by mohla vlhkosť v dome regulovať je tu potreba kvalitnej RIADENEJ ventilacie (ziaden digestor a podobné nápady !!!! )
precitaj si koľko gramov vody sa uvoľní pri prani, varení, pestovaní kvetín, akvárií a nehovoriac a o sušení prádla v interieri, uz len samotný človek stratí pri dýchaní veľmi veľa
B) ďaľší problém strácaš prirodzenú akumuláciu tepla, t.j necháš na chvíľu otvorené dvere alebo okno a teplo je fuč, lebo bolo obsiahnuté iba vo vzduchu - potrebuješ kvalitnú reguláciu aby sa neprievalo nárazovo
a to čo sa nakumuluje do stropu, tak v prípade bytoviek je plus pre tvojho suseda
2. porovnávať NED ktorých obvodová stena sa skladá skoro z 80 % izolacie so zateplením s interieru je ...

3. EPS zalievacie tvárnice nie su žiadna novinka, je to v podstate ,,vylepšený ,, system VELOX - t.j. izolácia-beton-izolácia-vnútorná omietka
Perfektné riešenie pre obvodovú stenu, tenká statická časť, ktorá je vonkajšiou izoláciu chránena proti premrzaniu a vnutornou sa zamedzuje zbytočnemu ohrevu a stretu tepla a chladu - samozrejme ale RIADENE VETRANIE JE UZ POVINNA VYBAVA

Bohužial stále plati a bude platiť
- najucinejsie a najefktivnejsie zateplenie je z exterieru
- pouzivat riadenie vetranie ( sú aj malé jednotky pre byty alebo aj izby a pozor digestor ktorý nefykuju pary von odstraní iba pach ale nie vodnú paru !!! )
- používať odstranovače vlhkosti na inkriminovaných miestach alebo v miestach kde sa nehýbe vzduch ( veľké vstavané skrine, obývacie steny a pod. ) niekedy stačí aj ten pasívny - CERESIT tabletky niekedy je treba siahnut po elektronických - BUDETE PREKVAPENÝ KOLKO VODY Z TADE VYLEJETE
- ako posledne riešenie by so, volil zateplenie z vnútra, tym ale v ziadnom pripade netrvdim ze to nie je mozne alebo ze by to nemohlo fungovat ale v tomto pripade ozajplati, ze to co je u mna OK nemusi byt u suseda

A ešte 1 vec prečo sa oplatí vetrať a tou je obsah O2 a CO2, nielen pre zníženie vlhkosti,

Obrázok používateľa Ushko
Offline

Riesenie na plesnivejuce steny a zateplovanie z interieru - www.sanuj.sk

Obrázok používateľa RobertM
Offline

Veľa ľudí rieši problém s plesnivými stenami: http://www.klasici.sk/node/264

Obrázok používateľa andrej_x
Offline

1) podstatne lepšia výhrevnosť obytného priestoru. Čo mám z toho, že cez deň vykurujem steny a v noci mi steny sálajú teplo naspäť (keď spím to najmenej potrebujem)...

2) rosný bod a „dýchanie“ stien. Všetci tvrdia zatepľujte z vonku, aby bol rosný bod vo vonkajšej časti konštrukcie a že stena musí dýchať...

3) murivo (stenu) musíme zohrievať, nesmie zamŕzať. Podľa mňa je toto také tvrdenie, ako tvrdiť, že auto musíme dávať v zime do garáže, lebo vonku mu bude zima...

Už som prešiel veľa diskusných fór a všade nachádzam to isté, však to poznáte... Prečo sa potom v poslednom čase dostávajú do popredia nízko energetické domy? Keď podľa odborníkov už postavený dom treba zatepľovať len z vonku? Keby mal nejaký „odborník“ námietky na skladbu steny nízko energetického domu a už pár rokov postaveného klasického domu, tak nech si pozrie nové technológie výstavby nízko energetických domov, kde sa dokonca používa aj kombinácia EPS betón EPS.
Preto by som chcel dať za pravdu Frenkymu. Konečne normálny príspevok ktorý nie je zaťažený fámou o zatepľovaní z vnútra.
Je síce fakt že keď už si vytvoríme kvázi nízko energetický dom z bytu alebo starého domu teba v prvom rade myslieť na to že srdcom nízko energetického domu je výmenník tepla!!! Dá sa síce amatersky nahradiť vetraním napríklad aj cez mikro vetranie a spojením s digestorom, ale nastáva tu problém že zase mrháme z teplom! Čiže ak vážne chce človek šetriť na teple, je si asi lepšie prepočítať či po zateplení sa neopláca investovať ešte aj do rekuperácie. Viac je aj na www.pasivnydom.sk ale je aj veľa iných stránok na internete o nízko energetických domoch a ako zbytočne nemrhať energiu na vykurovanie stien.
Osobne som zatepľoval zvnútra, ale len jednu stenu z vonkajšieho severného rohu paneláku. Samozrejme som musel zrušiť tepelne mosty v rohoch kde som použil termo omietku. Po dvoch rokoch kedy som pravidelne meral vlhkosť tromi jednoduchými čidlami zabudovanými medzi panel a zateplenie, som spravil skúšobný rez v naj exponovanejšom rohu a po vlhkosti ani plesni žiadna stopa. V podstate mám teraz skladbu steny pôvodný panel (brizolit – betón - polystyrén – železobetón – omietka) + Hofatex – omietka zo sieťkou - stierka. Je to podobné ako stena nízko energetického liateho domu z betónu ktorý sa leje medzi dva polystyrénové bloky www.medmax.info až na to že z vonkajšej strany u nás je ešte jeden betón a brizolit. Ešte si dovolím jednu poznámku. Keď už tak zatepľovať chalupu z vonku, tak potom aby sme mohli využívať stenu z vnútra ako zásobáreň tepla, potom by dotyčný musel podrezať celú chalupu a vložiť tam nie ako sa to robieva hydro izoláciu ale tepelnú izoláciu! Čo pri váhe steny na úzky pás nie je možné. Teda zatiaľ, lebo technológia ide stále dopredu. Teda našťastie :-) tak prečo sa odvolávať stále na staré praktiky.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

1) podstatne lepšia výhrevnosť obytného priestoru. Čo mám z toho, že cez deň vykurujem steny a v noci mi steny sálajú teplo naspäť (keď spím to najmenej potrebujem)...

2) rosný bod a „dýchanie“ stien. Všetci tvrdia zatepľujte z vonku, aby bol rosný bod vo vonkajšej časti konštrukcie a že stena musí dýchať...

3) murivo (stenu) musíme zohrievať, nesmie zamŕzať. Podľa mňa je toto také tvrdenie, ako tvrdiť, že auto musíme dávať v zime do garáže, lebo vonku mu bude zima...

Už som prešiel veľa diskusných fór a všade nachádzam to isté, však to poznáte... .

Veľmi sa mi páči tento príspevok, konečne niekto, kto rozmýšľa a koná a neverklíkuje len to čo niekde počul.
Najväčšia absurditu, akú som zatiaľ videl, bolo vonkajšie zateplenie malej kúrie z polky 18. stor., ktorá má meter až 1,1 metra hrubé steny z lomového kameňa. Samozrejme, že im to nepomohlo :D.
Pôvodne však zateplili iba časť s obytným podlažím. Objekt, prízemný, je totiž situovaný v miernom svahu a tak sa pivničné podlažie sa od ulice javí ako prízemie. Túto spodnú časť uličnej úrovne nezateplili, a podľa "odborníka" od distribútora zateplovacieho systému bol tot dôvod, prečo majú stále studené steny :). Nuž tak teda zateplili aj pivnicu :D.
Čo viac dodať.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

andrej_x Napísal:
Frenky Napísal:

1) podstatne lepšia výhrevnosť obytného priestoru. Čo mám z toho, že cez deň vykurujem steny a v noci mi steny sálajú teplo naspäť (keď spím to najmenej potrebujem)...

2) rosný bod a „dýchanie“ stien. Všetci tvrdia zatepľujte z vonku, aby bol rosný bod vo vonkajšej časti konštrukcie a že stena musí dýchať...

3) murivo (stenu) musíme zohrievať, nesmie zamŕzať. Podľa mňa je toto také tvrdenie, ako tvrdiť, že auto musíme dávať v zime do garáže, lebo vonku mu bude zima...

Už som prešiel veľa diskusných fór a všade nachádzam to isté, však to poznáte... .

Veľmi sa mi páči tento príspevok, konečne niekto, kto rozmýšľa a koná a neverklíkuje len to čo niekde počul.

Chlapci pomýlili ste si fórum, na Vašom mieste by som s tým bežal na patentový úrad
nechať si to zaregistrovať skôr, než bude neskoro, určite tým spôsobíte revolúciu v stavebníctve. Želám veľa úspechov. Neprebudený, Maco Mlieč

Obrázok používateľa shamman
Offline

Nazdar Ludia

No neni som moc dobry čo sa týka stavieb som stolar ale kamarat ma stavebnú firmu a pozna moj dom ktory je sroku 1920 a s palenej tehli. On mi povedal že zateplovanie domu s jednej strany u nas tradične so severnej je blbost s dovodu že ked zateplovat tak s každej aby sa nezmenil bod vlkosti a že radsej sa mam upriamit na tradične sposoby oprav domu.

Čo Vy nato

Obrázok používateľa ado
ado
Offline

Zateplím miestnosť zvnútra tvrdeným polystyrénom a miesto parozábrany (nedá sa nalepiť a ani na ňu sa nedá lepiť) použijem proste obyčajný lodný lak z drogérie. Veď asi nie nadarmo sa drevené (i železné) lode lakujú.

Ahoj. Frenky, chcem sa spýtať. Je a lebo nieje tvrdený polystyrén zdraviu škodlivý?

Ja mám na všetkých obvodových stenách sadrokartón. A ako zateplenie medzi stenou a sadrokartónom tvrdený polystyrén. Len mám obavy, keď sa v zime kúry, či sa ten polystyrén neodparuje do interiéru.

Ďakujem všetkým za radu.

Obrázok používateľa iva74
Offline

chcela by som sa opytat,co s bytom tehlovym z roku 51,polmetrove obvodove mury,palena tehla,nova strecha rova,plastove okna,digestor,vnutorne zateplenie stena-lista-nobasil-sadrokarton... a plesen.ak by mi mohol niekto poradit,ako to odstranit.myslela som,ze zateplime pvalu pod strechou nobasilom a kupime krb.ale ako odstranit tu plesen.

Obrázok používateľa janko
Offline

Neviem či by sa podarilo vytvoriť naterom suvislu difuznu vrstvu, ide o nerovnosť povrchu, špáry, napojenia k oknám. Náter zostarne, popraská. Možno keby sa ten polystyrén daval v dvoch vrstvach a medzi tie 2 dosky dať dačo. A ten náter nemusí byť lacný.

Ale skor ak tam nemá byť poriadna fólia tak ten polystyrén lepiť lepidlom celoplošne a do lepidla dať dáku protipliesňovú látku. Ono tá vonkajšia stena aj tak nemá nejaké parametre tepelnoizolačné, a podstatné je aby potom bola omietka difuzne otvorená.

Alebo použiť miesto polystyrenu keramický tepelnoizolačný náter napr. Thermal - Tec .

Polystyrtén je ropný produkt ktorý prechádza patričným výrobným cyklom kde sa určite používa velmi vela chemikálií, ktorých množstvo keďže sa domnievajú že je malé sa vôbec nesleduje. Ale najvia škodlivýn na váhu tam budú prímesy ktoré presné zloženie výrobca koli obchodnému tajomstvu často ani neuvedie. Môže to byť napr. hexabrómocyklododekán (HBCD) ako retardant horenia. Výrobcovia polystyrénu sa zubami nechtami byju o to že tato latka nie je škodlivá. S tým že sa používa všade inde do látok alebo automobilového priemyslu. To že v novom aute bolí večšina ludí hlava zo smradu to je iba nemeratelný nevedecký pojem. A dôvod použitia je hlavne cenový, bude to lacna chemikalia možno akoodpadový vedlajší produkt z vyroby niečoho ineho.

Citujem:

Hexabromocyklododekan (HBCD či HBCDD) cyklická organická sloučenina bromu.
Používá se jako bromovaný zpomalovač hoření, zejména v polystyrenových pěnách, které se užívají jako obalový nebo izolační materiál.
HBCDD je prezistentní, bioakumulativní a toxická látka. Diskutuje se jeho škodlivost pro životní prostředí, neboť byl prokázán ve vzorcích půdy a sedimentu, ale i ve tkáních ryb, ptáků, savců a vodních organismů
28. října 2008 Evropská agentura pro chemické látky zveřejnila oficiální kandidátský seznam nebezpečných chemikálií, které budou podléhat autorizaci v rámci směrnice REACH. Seznam zahrnuje i HBCDD

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hexabromcyklododekan
http://www.tsus.sk/
http://www.epssr.sk/docs/Penovy%20polystyren%20z%20pohladu%20jeho%20upla...
http://www.epssr.sk/index.php?id=6 -dole su word subory a posledne dva hovoria o škodlivosti

Ale chémie je dnes všade vela. Skôr by som položil otázku a kde nie je? A nesleduje sa to a vlastne asi ani nedá či to neobsahuje nejakú škodlivinu. Jak sa to vyrába a primiešava sa tam dačo tak to môže zreagovať aj do inej chemikalie.

Z požiarneho hladiska bol s použitím problém svojho času že na výškové budovy sa to nedalo dať ale možno sa to už prelomilo a spravily si atesty. A možno sa to nejako obchádza.

Do akej miery sa zamedzila škodlivosť polystyrénu obalením sadrokart je otázne. Určite to pomohlo. Keby tam bola folia ak oparozabrana... ale aj ta folia može mať primesy. Si treba pozreť že nové veci smrdia sa to uvolnuje vo večšej koncentracii. Ak sa teda dá tak použiť hlinené omietky na steny dodatočne. Íl dokáže naviazať tieto škodliviny zo vzduchu. Napr na rákos alebo použiť iba hlinený náter či stierku.

S tou plesnou to j eštandardny problem s vyššou vlhkosťou ked su tesne okná a chladne povrchy obvodových konštrukcií v miestach tepelnych mostov. Treba tieto dve veci eliminovať a može sa pleseň odstraniť a už by sa nemala obnoviť.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.