zastresenie stareho zmiesaneho mura

3 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Mima3
Offline
zastresenie stareho zmiesaneho mura

Chceli by sme zastresit stary zmiesany {tehla palena, nepalena, kamene} mur, hruby cca 50 cm a omietnut (cim taky zmiesany?), aby sme ho zachovali. Mur je spolocny so susedom, oddeluje nase pozemky. Zatial som na mure spravovala par dier hlinou (z hlinenych tehal) a vyplnala kuskami palenych tehal. Na zastresenie by sme radi pouzili stare palene skridle, ktore nam ostali a su dobre. Vieme, ze mur musime cca 50cm znizit {je to zadna stena povodnych hospodarskych budov}. Ale ako postupovat hore, na mure?  

Murar, ktory mur videl, nam radil zelezobetonovy veniec ...  ale najradsej by ten mur ale zhodil a postavit "betonovu skladacku", a tu zalial dalsim betonom, tak neviem, ci dat na jeho slova ... :)   Sme zo Zahoria, je tu pripadne niekto, kto by pomohol? Vdaka vopred :)  

Cez vikend mur nafotim a pridam obrazky. 

zastresenie stareho zmiesaneho mura
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Porsena to dobre napísal, škoda, že si sem nezavesila nejaké to foto. Pre predstavu, ako by to vyzeralo s betónovou čiapkou. (Myslím, že Ti bude jasné ako nie)

murik.jpg murik.jpg
Obrázok používateľa Porsena
Offline

Čo je pôvodným pojivom toho múru? Predpokladám, že hlina. ŽB veniec je zbytočnosť, teda ka to nemá nejaké statické problémy  pozdĺžnom smere. Ak je sticky v pohode, je zbytočne ho búrať a stavať nový, teda k nepotrebujete pevnú betónovú hradbu (ktorá by dostatočne odolávala obliehaniu :D ).

Záleží na Vás, pre čo tam ten múr chcete zachovať.

Keby som bol na Vašom mieste, nemal by som problém so staršími konštrukciami a nepotreboval by som vyhadzovať peniaze, postupoval by som nasledovne: znížiť, vyrovnať korunu muriva domurovaním do roviny, osadiť latovanie na uloženie škridiel s dostatočným presahom na oboch stranách múra. Videl som velakrát aj plotové múry postavené len z nepálených tehál, ak bboli dobre zastrešené, vydržali celé desaťročia.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.