zámok / hrad Pezinok

1 post / nové (0)
Obrázok používateľa palo
Offline
zámok / hrad Pezinok

Zámocký park budú revitalizovať

10. augusta 2008 (SITA) - Zámocký park v Pezinku budú revitalizovať. Agentúre SITA to potvrdil asistent mestského projektového manažéra Marek Šlacer. V tejto mestskej kultúrnej pamiatke plánujú podľa neho upraviť rybník a brehy, ošetriť stromy, opraviť chodníky, verejné osvetlenie, rozšíriť detské ihrisko o ďalšie hracie prvky, osadiť mobiliár a umiestniť by sem mali aj jeden altánok. Ako ďalej uviedol, na revitalizáciu parku sa pokúsia získať prostriedky z Európskej únie v rámci operačného programu Bratislavský kraj. Žiadosti o nenávratný finančný príspevok môžu podľa neho predkladať do 22. októbra, park by následne obnovili v priebehu budúceho roka. Náklady na revitalizáciu sa podľa Šlacera odhadujú na tri milióny korún (99 600 €). V prípade, ak sa mestu nepodarí získať peniaze z eurofondov, zrevitalizujú park iba čiastočne z vlastných zdrojov.

V parku s rozlohou šesť hektárov by mali upraviť rybník a spevniť jeho brehy, ktoré sú podľa Šlacera po celom obvode narušené tu žujúcimi divokými kačkami. "Brehy jazera budú stabilizované kamennými blokmi ukladanými nasucho. Prístup k vode na brehu bude navrhnutý mólom nad hladinou vody z drevenej palubovky organického tvaru, ktorý bude kopírovať líniu brehu v najviac exponovanom mieste prístupu k jazeru," spresnil. Okolo jazera tiež plánujú vysadiť zelené porasty. Na základe zdravotného stavu stromov niektoré stromy ošetria, niektoré dreviny vyrúbu, počítajú aj s výsadbou ďalších. Na detskom ihrisku doplnia prvky pre hry a športové aktivity, pričom by malo slúžiť predovšetkým deťom v predškolskom veku. "S týmto zameraním budú vyberané aj jednotlivé zariadenia detského ihriska. Rozšírené bude napríklad o konštrukciu lanovej dráhy umiestnenej medzi stromami," uviedol. Na ploche oploteného detského ihriska plánujú umiestniť aj jeden altánok. Osadiť by mali aj nový mobiliár, pitnú fontánu či verejné osvetlenie, ktoré budú materiálovo, farebne a typovo zjednotené. Na chodníkoch v parku dosypú štrk a starú vstupnú bránu do Zámockého parku vymenia za novú, ktorú chcú v časti pre peších rozšíriť. V priestore vstupnej brány by mali osadiť aj novú informačnú tabuľu.

Predchodcom dnešného Zámockého parku bola záhrada rozprestierajúca sa za hradnými priekopami, v ktorej sa nachádzalo 100 včelích úľov. Samotný park založil roku 1844 gróf František Pálffy. Ten dal pri rozsiahlej prestavbe hradu zrušiť staré valy a zasypať priekopy. Záhradu premenili na anglický park, v ktorom vysadili vzácne stromy a vybudovali široké chodníky. V súčasnosti je areál parku verejným mestským parkom, vybudovaný v anglickom štýle a zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. "Ako biocentrum je dôležitým mestotvorným historickým prvkom, s mimoriadnou hygienickou ochranou a estetickou funkciou," doplnil Šlacer. Park slúži na krátkodobú rekreáciu, rekreačný šport a oddych od deti až po ľudí v pokročilom veku.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.