Záhorská galéria Jána Mudrocha

1 post / nové (0)
Obrázok používateľa uskalienka
Offline
Záhorská galéria Jána Mudrocha

Záhorskú galériu pomenovali po Jánovi Mudrochovi

SENICA 15. novembra (SITA) - Záhorská galéria v Senici je od dnešného dňa pomenovaná po maliarovi Jánovi Mudrochovi. Jeden z najvýznamnejších slovenských umelcov sa narodil v roku 1909 v Sotine, ktorá je už súčasťou Senice. O premenovaní na Záhorskú galériu Jána Mudrocha rozhodli poslanci Trnavského samosprávneho kraja ešte v septembri, slávnostný akt sa konal dnes.

Záhorská galéria Jána Mudrocha spravuje v zbierkovom fonde 63 jeho diel, venuje sa výskumu a interpretácii jeho tvorby a pravidelne predstavuje jeho dielo návštevníkom tohto kultúrneho stánku. Galéria patrí medzi inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Krajský parlament v ostatných rokoch pomenováva stredné školy a kultúrne inštitúcie po významných osobnostiach, ktoré sú s nimi spojené.

Ján Mudroch študoval na súkromnej škole Gustáva Mallého v Bratislave, na Umelecko-priemyselnej škole a na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Po skončení štúdií vyučoval na Škole umeleckých remesiel v Bratislave, v rokoch 1939-41 aj na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave. Bol prvým rektorom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Zomrel v roku 1968 v Bratislave. 

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Umiestnenie

Senica
Slovensko
48° 41' 0.9384" N, 17° 22' 7.932" E
Fotografia v diskusiach - uskalienka

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.