Východoslovenské múzeum Košice

2 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa palo
Offline
Východoslovenské múzeum Košice

Dokument: Návrat tanečnice (Slovenská republika 2009)

Premiéra: Streda 19.5.2010 20:10 STV-2
Repríza: Štvrtok 20.5.2010 11:15 STV-2

Polohraný dokument zo života Dr. Josefa Poláka, prvého riaditeľa Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorý na poste riaditeľa pôsobil v rokoch 1918-1938.

Ako vojak spoznal aj východ republiky. Po vzniku Československa (1918) sa stal prvým riaditeľom Východoslovenského múzea v Košiciach. Hoci prvých 7 rokov nemal ani dekrét ani riaditeľský plat, pracoval tu v rokoch 1918-38. Predmety do múzea často kupoval za veno svojej manželky. Pripravil vyše 220 výstav. Dal podnet vzniku Kronovej maliarskej školy, kde pôsobil aj svetoznámy Koloman Sokol. Bol právnik, ale celý svoj život zasvätil múzejníckej a historickej práci. Položil základy systemizácie a katalogizácie múzejných predmetov. No nevyhol sa okamžitému odchodu z Košíc v roku 1938 - pretože bol Čech, ale ani tragickému skonu v Osvienčime - pretože bol Žid. Z jeho poznatkov čerpajú múzeá dodnes.

Film vznikol v koprodukcii Slovensko-českého klubu na Slovensku a STV Štúdio Košice.

Námet: Helena Miškufová
Scenár: Helena Miškufová a Ľuba Koľová
Kamera: Ladislav Csiky
Hudba: Marian Čekovský
Réžia: Ľuba Koľová
Účinkujú: Mgr. Magda Veselská, vedúca oddelenia dokumentácie Židovského múzea Praha, PhDr. Róbert Pollák, riaditeľ Východoslovenského múzea Košice, prof. Pavol Mešťan, DrSc., riaditeľ Múzea židovskej kultúry Bratislava, PhDr. Leo Pavlát, riaditeľ Židovského múzea Praha, Serena Bajernová, Magdaléna Zádorová, Ing. Vladimír Pech, synovec Josefa Poláka.
V hraných sekvenciách účinkujú: Saša Rašilov, Jaroslava Sabolová-Sisáková, Vanda Hybnerová, Miroslav Kolbašský, Ivana Koľová, Ninka Jančošeková.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

taaak tento dokument sa mi zadarilo zhliadnut vcera vecer na STV 2... nahodou... esteze si synacik vyboxoval na vecer comp  :)  prijemny relax pri zhliadnuti dokumentu o krasnom clovekovi...

repriza dnes 17.5.2011 o 11:15 na STV 2 - hadam som niekomu vcas posunula informaciu  :)

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.