vonkajšie špáry na drevenici

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
vonkajšie špáry na drevenici

prosím Vás poradte mi ako mám postupovať pri vyplnení špár medzi hranolmi na drevenici,teraz tam je pôvodný mach,ale dosť ho chýba.Videl som hlavne pri nových dreveniciach že to vypľňaju neakým lanom.
ďakujem Laura

__________________

Admin

Obrázok používateľa Osim
Osim (bez overenia)

Aj mňa táto téma zaujíma. Konkrétne či sa mach dáva čerstvý, či sa mieša a hlinou(niekde sa to tak zdá), či sa namotá na lištu a tak zatlačí, či je správne najprv sa pokúsiť nadvihnúť trámy a začať upchávať od spodnej medzery a postupovať hore. Sám som to skúšal, dával som čerstvý, ale ten sa po vyschnutí scvrkol. Suchý sa zasa drobil. Navlhčený sa trhal a výsledok nestál za veľa.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

No myslim, ze to nie je lano, ale ovcia vlna. S tou skusenosti nemam, ale pokial viem ma dobre izolacne vlastnosti, ale je dost draha.
Ja osobne by som nevahal a pouzil mach (lucny s dlhymi vlaknami) a potom natiahol zdnuka hlineny kozuch na rabic, alebo klinky v sparach
Uz som to raz spominal, v takto zaizolovanej drevenici som prezil nejednu zimu a mikdy som nemal problem s tepelnou pohodou, aj ked bolo vonku minus 25

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa Osim
sabatier_ (bez overenia)

Ono zaizolovat sa da kadecim, ja som dva zimne mesiace pred par rokmi stravil v dost zufalo vyzerajucej zrubovej chajde, ktora mala medzi tramami nabitu hlinu s plevami a vnutri nebola problemom trenirkova teplota pri -15˚vonku.
Ja som videl pred nedavnom jednoduche riesenie vhodne pri rekonstrukciach ktore robia bezni ludia, najma na dreveniciach kde su medzery medzi tramami kryte z oboch stran doskami a medzi nimi bol mach...ak je so starym machom problem (vlhkost, hmyz atd.) a clovek nema cas a schopnosti zhanat novy, dobre posluzi makka mineralna vata, napriklad nobasil ktory sa natlaci namiesto povodneho machu...ked som to videl u znameho dost som sa zhrozil ze co to stvara, ale ma to uz tak par rokov a osvedcilo sa to...izolacne vlastnosti dobre, netaha to vlhko a ani nijak neposkodzuje tramy, a kedze je to z oboch stran obite doskam a zvnutra omietnute, nie je toto z pamiatkarskeho hladiska barbarstvo vidno...
Co sa tyka lan, niekde v starsich diskusiach o tom ktosi pisal. na novych dreveniciach kanadskeho typu kt. sa tu rozmahaju sa to vraj riesi lanami pletenymi z drevenych vlakien. vraj to je vyhodne preto lebo to ma vlastnosti rovnake ako okolite drevo.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.