aktivita diskusia Pamiatky Veterné parky

Tagged: 

  • harp

    Member
    13. augusta 2008 at 15:11

    Toto je tema ku ktorej sa neviem vyjadrit. Na jednej strane podporujem akekolvek realne ekologicke formy ziskavania energie. Na strane druhej mi vadia ked tieto turbiny zasahuju do panoramy krajiny. Aj ked musim povedat ze dizajnovo su to pekne kusy.

    Zaujimalo by ma ci sa niekde vo svete hodnoti aj vizalny vplyv takejto elektrarne na krajinu.

  • dzordzo

    Member
    13. augusta 2008 at 15:23

    v nemecku alebo rakusku som veternu elektraren nevidel inde ako na rovine na obrovskych lanoch poli.
    osobne som za vrtule vsetkymi desiatimi ale vrtule na cerovej, planovane na hradisti alebo senica – vinohradky su hotovym nestastim pre tento kraj ktory je pomerne husto osidleny pre taketo projekty

  • eo-ipso

    Member
    13. augusta 2008 at 21:27

    K tomuto novému “fenoménu” v krajine je množstvo rozporuplných názorov a to z rôznych hľadísk. Samotná efektívnosť je sporná, lebo realizácia je náročná, stojí tiež množstvo energie, ktorú treba niekde vziať. Údajne sa “oplatí” veterné parky (VP) stavať len vďaka tomu, že ich mohutne dotuje EÚ. Viacerí odborníci tvrdia, že ak by sa tak hojne dotovali slnečné kolektory, malo by to ekonomickejší efekt….Neviem?! No je (vraj) už výskumami potvrdené, že územia s VP okamžite opúšťa vtáctvo, aj dravce, takže sa čoskoro extrémne rozmnožujú hlodavce, čo likviduje farmárov. Prevažne sa nedodržujú dostatočné vzdialenosti od obydlí (min. vzdialenosť je predmetom sporov), pričom vibrácie tých obrovských vrtúľ (listy dlhé aj 30 m) nepriaznivo pôsobia na ľudský organizmus (fuj, už som chcel napísať: orgazmus, čo možno tiež ?!, čertvie?! ak budem mať vrtuľu pár rokov nad hlavou, podám správu….xixi..). Čo sa týka pôsobenia v slovenskej krajine, poznám iba jedno miesto, kde by mi VP nevadil, a tým miestom je už mŕtva skládka odpadu z Niklovky pri Seredi. Inak neviem?! Ak to prenikne do Liptova, pod Tatry, na Spiš, tak potom zbohom priaznivý “vizuál” Slovenska. Ani ten reklamný “smog”, ktorý teraz šarapatí najmä vedľa ciest, si veľmi “neškrtne”…… :(

  • mp

    Member
    15. augusta 2008 at 17:43

    Problém vrtulí je, že nevyrábějí proud, když nefouká vítr, a že ho vyrábějí moc, když hodně fouká. S kapacitou větrného parku se nedá v energetice moc počítat, pořád musí být někde roztopený kotel, aby dodal energii, když přestane foukat vítr.
    Vodní turbíny se dají spustit velmi rychle, a když nejedou, je možno napouštět nádrž. Ovšem vrtule i přehrady krajinu nenávratně změní.

  • harp

    Member
    15. augusta 2008 at 17:48

    Omylom nam vznikli dve temy rovankeho nazvu. Tu je prva:
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11839

    a prispevky z nej

    Eo Ipso
    Zaslal: So 03. Mar. 2007 21:08

    Kto v posledných mesiacoch dovidel za Dunaj, cestoval do Viedne alebo aspoň na Schwechat, mohol vidieť tú hrôzu v krajine, tj. skupiny veterných stožiarových elektrární, nazývaných “veterné parky”. Mnohí môžu namietať, že estetika krajiny musí bokom, ak chceme vyrábať čistú energiu, no nejde ani tak o estetiku. V niektorých krajinách (Holandsko, Nemecko) už odborníci bijú na poplach, no vôbec nie “estéti” a krajinári, no pôdohospodári a lesníci. Okrem hluku, ktorý spôsobujú obrovské vrtule priemeru často cez 30 m, šíriace sa vibrácie kompletne odplašia vtákov, najmä dravcov, následkom čoho sa rozšíria hlodavce do enormných rozmerov. Vedci tiež zistili závažné vplyvy týchto vibrácií na obyvateľstvo. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s týmto problémom vysporiada Slovensko. Treba tiež dodať, že efektívnosť tohto programu je sporná, nakoľko “ekonomiku” veterných elektrární umelo drží “v kurze” podpora Európskej komisie.

    saecula
    Zaslal: Št. 15. Mar 2007 18:30

    Tiež ma zaráža bezprízorné nadšenie pre veterné elektrárne. Posledne ma dostala informácia
    o zámere výstavby veterného parku v obci Detvianska Huta.

    Z estetického hľadiska je to sporné. Rázovitá poľnohospodárska krajina s roztrúseným osídlením na náhornej plošine s agroturistickým potenciálom. Povedal by som, že lokalita má problém hlavne
    s marketingom. Absurdný obraz krajiny s vrtuľami by určite zaujal, ale výsledok si netrúfam ani predpokladať. Chápal by som to ako landmark, ale asi v konflikte s identitou tohto typu kultúrnej krajiny.

    Z praktického hľadiska to vidím jednoznačnejšie. Extenzívna forma zástavby neposkytuje predpoklad väčšej spotreby na mieste a distribúcia elektrickej energie predstavuje určité straty, takže zásobovanie iných lokalít znižuje efektivitu investície.
    Roztratené domy v krajine zamedzujú plošnejšiemu rozmiestneniu zariadení kvôli nutnému odstupu
    od obytných objektov. Transport takých rozmerných zariadení je tiež potencionálnym problémom. Polomery zákrut cesty ktorá prekonáva na 5 km výškový rozdiel 400m, alebo predstava helikoptéry, ktorá má dostatočný vztlak? A riziká spojené so závislosťou od štátnej podpory?

    Určite sú to riešiteľné problémy. Obec je motivovaná stabilným príjmom do kasy, ale mám z toho
    skôr pocit, že je to fatálne rozhodnutie, ktoré môže perspektívu obce obmedziť iba na výrobu
    el. energie a potom samotná obec stráca opodstatnenie. ???


    zvláštny kontext: BA Slavín a Burgenland

    /// povodna tema bude uzavreta nakolko v tejto teme sa nahromadilo viac prispevkov

  • uskalienka

    Member
    15. augusta 2008 at 23:03

    ooo, administrator aky ohladuplny… ze omylom… ziadnym omylom, ale nemoznostou a nepozornostou uskalienky… :lol:
    saa ospravedlnujem a dakujem, ze som nebola pokarhana… ja sa polepsim :wink:

    inak, tak mi treba… kedysi byvavali casy, ze som chcela “ohlupnut” a mam to TU… cim som starsia, tym menej rozumiem svetu “rozumnych” dospelych…

    vcelku ma tema zelenej elektriny chytila… uz som spominala, ze jaa environmentalistka telom i dusou… ale asi niekde inde… nie tu na nasej Zemi, ale asi niekde tam vo vesmire… zakony nekonecna mi pridu jednoduchsie, prijatelnejsie a spravodlivejsie ako svetske zakony tu vo “vyspelej” spolocnosti…

    ked som v prvom prispevku pisala o minani “ekologickej” elektriny, schvalne som pouzila uvodzovky… vnutorne nie som stotoznena s tym, ze veterne parky su ekologicky zdroj v sirsom kontexte…
    a sledujem, ze nie som sama :wink:

    mno aj tak… zacala som surfovat po nete… ze co na to napr. greenpeace… maaa teda dosti sokli ich jednoznacnym… neprotestujucim postojom…

    Stanovisko Greenpeace k aktuálnej diskusii o veternej energii a budovaniu veterných parkov na území SR.
    Bratislava, Slovensko — Aký je názor organizácie Greenpeace na budovanie veterných elektrární? Organizácia Greenpeace vníma rozumný rozvoj veterných eletrární ako jednoznačne pozitívny krok. Vietor bol človekom využívaný od nepamäti. Táto forma získavania energie je mimoriadne zaujímavá aj dnes, pretože jej využívanie neprodukuje žiadne odpady a neznečisťuje ovzdušie. Vietor ako primárny zdroj energie je zadarmo a je ho možné využiť decentralizovane. Sme presvedčení, že budovanie veterných zariadení pri dodržaní prísnych environmentálnych kritérií môže znamenať prínos tak pre energetiku krajiny, ako aj pre rozvoj regiónov a miestne komunity. viac:

    zacinam o sebe pochybovat :? … greenpeace :?: ten co vacsinou s nicim, nikym nesuhlasi prezentuje veterne parky pozitivne?? mnooo… ale vytrvalo surfujem dalej… a je to tu…

    Menej znečistená príroda pre ďalšie generácie je motív, pre ktorý sa Európa rozhodla požehnať takzvaným obnoviteľným zdrojom energie. Motív silno presadzovaný environmentálnymi lobistickými skupinami.

    Slovensko zaviedlo výkup zelenej elektriny za vyššie ceny až tento rok. Efekt sa dostavil, možno až prehnane pozitívny.

    Hrozí totiž, že do elektrickej siete sa pripoja nové veterné elektrárne, ktorých výkon číta dovedna skoro toľko ako atómky v Jaslovských Bohuniciach. Na romantickej predstave plání posiatych stožiarmi s bielymi vrtuľami rozomieľajúcimi vietor na ekologicky čistú elektrinu nie je napohľad nič zlé. Kým nenastane bezvetrie. A pripojený výkon nezačne chýbať.

    Dnes na Slovensku fungujú tri veterné parky. Distribučné podniky od nich povinne vykupujú elektrinu za cenu takmer dvakrát vyššiu, ako platia za tradičné zdroje – jadro, veľké priehrady či fosílne palivá.

    Každou kilowatthodinou spotrebiteľ ich prevádzku dotuje. Zatiaľ rádovo v desiatkach, maximálne stovkách korún ročne. Nekontrolovaný rozmach môže zelenú alternatívu predražiť.

    Zaujímavá podpora

    V súčasnosti sa podiel výroby z alternatívnych zdrojov na spotrebe pohybuje okolo jedného percenta. Po započítaní veľkých vodných elektrární sa podiel obnoviteľných zdrojov zvyšuje na 16 percent. Plán Slovenska je do roku 2015 dosiahnuť 31 percent. Cieľ zadefinovaný počas prístupových rokovaní nie je striktne záväzný, no ministerstvo hospodárstva s ním počíta.

    Rozvoj ekonomicky menej efektívnych ekologických elektrární majú napomôcť vyššie výkupné ceny od začiatku tohto roka. Distribučné spoločnosti majú povinnosť zelenú energiu prednostne vykupovať.

    Má slúžiť na pokrytie energetických strát, ku ktorým prichádza vo vedení pri prenose elektriny. Výkupné ceny určil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Kým cena bežnej silovej elektriny sa pohybuje nad 1 500 korunami, veterná sa vykupuje za 2 800 korún za megawatthodinu.

    Silná motivácia: Západoslovenská energetika už eviduje žiadosti o pripojenie veterných parkov s inštalovaným výkonom 1 500 megawattov.

    Toto číslo prekvapuje aj Ladislava Jediného z odboru regulácie elektroenergetiky ÚRSO. Úrad totiž spolu s rezortom hospodárstva odhadol potenciál Slovenska na výstavbu veterných parkov na približne 600 MW.

    Teda len niečo viac ako tretinu z aktuálneho záujmu. „Napriek tomu, že niektorí považovali výkupnú cenu za nedostatočnú, ohlas potvrdzuje, že je ekonomicky zaujímavá,“ konštatuje L. Jediný.

    Potenciálni záujemcovia o investície do veterných parkov v minulosti tvrdili, že pri cene 2 800 korún za megawatthodinu sa veterné parky nedajú prevádzkovať. Túto cenu podľa L. Jediného nastavil tak, aby aspoň čiastočne tlačila na ekonomickú efektivitu projektov.

    Ak by sa za rok neobjavil ani jeden zámer, cenu by upravili. Ale v takejto situácii nebude treba, myslí si. Do budúcnosti preto podľa neho zatiaľ ÚRSO počíta s úpravou výkupných cien iba o infláciu.

    Veľkí hráči

    S tým, že 2 800 korún je zaujímavá cena, súhlasí aj Tomáš Lacko, konateľ spoločnosti Green Energy Slovakia. Firma, ktorá na Slovensku zatiaľ ako jediná prevádzkuje tri veterné parky, má preto v pláne ďalšie projekty.

    Celkovo trinásť lokalít, inštalovať by chceli vrtule s výkonom 200 MW. Pri hodnotení reálnosti výstavby všetkých parkov, ktoré požiadali západoslovenskú distribučku o pripojenie, je skôr opatrný. „Časť môže mať problémy pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie, a časť nepustí samotná ekonomika,“ myslí si.

    V súčasnosti nastavená cena sa podľa neho pohybuje na dolnej hranici ekonomickej návratnosti „reálnych projektov“. Teda tých, ktoré sa pri daných poveternostných podmienkach v lokalite dokážu splatiť za 13 až 15 rokov.

    Veterné elektrárne v slovenských, ale aj vo väčšine európskych lokalít nedosahujú príliš vysokú efektivitu využitia. Green Energy pri projektoch počíta s približne 20 percentami… zdroj: http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/zprava.asp?NewsID=45707

    taaak a tu budem rada, ked ma niekto usmerni a vysvetli mi efektivitu a ekologickost projektov VP… 1 MWh zelenej elektriny je o 1300 SKK drahsia ako bezna… co je skoro dvojnasobna cena…
    teraz sa na to pozrime jednoduchou matematikou mojich oci… hypoteticky… niekto musi zaplatit tu vyssiu sumu… ten, kto to musi zaplatit, musi vlastne viacej penazi zarobit… predstavme si obchodnika… kedy obchodnik viacej zarobi?? ked preda viacej tovaru… tovar je spotreba, cize odpad… v akejkolvek forme, ale ODPAD… takze ten obchodnik za pomoci spotrebitelov vyprodukuje viacej odpadu… a mozno viac ako dvojnasobok…

    taaakze urcite ekologickejsie :lol: :lol: :lol:

    ma hlavu a patu to co som napisala? alebo clanok pise o niecom inom… :smt102

  • harp

    Member
    19. augusta 2008 at 10:13

    Prispevok z temy “mastal ako obytny priestor”

    Co sa tyka tych vrtul, pozrite si stranku http://www.krajinabezvrtul.sk. Ja mam totizto chalupu tiez na myjavskych kopaniciach, takze sa o to zaujimam a je to pekne svinstvo tie vrtule. Ked o tom clovek nevie vsetky info, moze sa mu to zdat docela fasa eko energia, ale nieje to tak. Ale to sem nepatri, takze sa tu nebudem rospisovat, pozrite stranku…

  • palo

    Member
    29. septembra 2008 at 14:17

    Myjavčania nechcú vrtule, lebo by zničili vzhľad kopaníc
    Ministerstvo životného prostredia eviduje od dvoch spoločností celkom šesť zámerov veterných parkov, ktoré by podľa možných variantov mohli mať 28 až 33 turbín.

    12. augusta 2008 (SITA) – Obyvatelia Myjavy a okolia nesúhlasia s výstavbou veterných elektrárni na Myjavskej pahorkatine, investor sa mal o tom možnosť presvedčiť na pondelkovom večernom verejnom prerokovaní jedného zo šiestich plánovaných zámerov v okrese – výstavby turbín v katastri obce Brestovec. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Myjavy Marek Hrin, na stretnutí sa zúčastnilo asi 110 občanov. “V búrlivej diskusií počas rokovania odznelo množstvo názorov, no medzi prítomnými občanmi sa nakoniec nenašiel nikto, kto by s výstavbou veterného parku súhlasil,” povedal Hrin.

    Domáci obyvatelia a chalupári sa obávajú hlavne hluku vrtúľ a straty osobitosti myjavských kopaníc. Konateľ investorskej spoločnosti Green Energy Bratislava Tomáš Lacko povedal, že nič z toho ľuďom nehrozí. Dopad veterných turbín na okolitú prírodu a obývané časti v danej lokalite považujú za minimálny a prevádzku vrtúľ za ekologickú. Proti výstavbe je vedenie mesta Myjava ako aj prednosta Obvodného úradu v Novom Meste nad Váhom Ján Kišš. „Je to biznis pre tých, ktorí to vyrábajú. Zdevastuje to prekrásnu kopaničiarsku prírodu a efekt je minimálny. Ja osobne som veľmi proti tomu,“ povedal.

    Obec Brestovec z verejného prerokovania pripraví správu, ktorú dostane ako podklad pre ďalšie rozhodovanie Ministerstvo životného prostredia SR. To eviduje od dvoch spoločností celkom šesť zámerov veterných parkov, ktoré by podľa možných variantov mohli mať 28 až 33 turbín. “Ministerstvo môže výstavbu veterného parku v danej lokalite odporučiť, alebo naopak neodporučiť. Konečné slovo bude mať podľa všetkého obec, v ktorej katastri sa územie pre plánovanú výstavbu nachádza,” dodal Hrin. Ako uviedla Dana Gregorová z tlačového odboru MŽP, v jednom prípade zámer odporučili a v piatich prípadoch ešte nie je proces posudzovania vplyvov na životné prostredie ukončený. Veterné elektrárne môžu byť výhodné pre rozpočty malých obcí, kde majú turbíny stáť. Počas ich prevádzky by dostávali pre nich významnú finančnú injekciu. V okrese Myjava zatiaľ stojí jediná veterná turbína pri Vrbovciach s výkonom 0,5 megawattu.

  • harp

    Member
    4. novembra 2008 at 7:18

    Mesto nechce Veterný park Mokrý Háj

    TRNAVA 3. novembra (SITA) – Mesto Skalica nesúhlasí s vybudovaním veterného parku v katastrálnych územiach obcí Mokrý Háj a Radošovce, ktoré sú so Skalicou v priamom dotyku. Vedenie mesta spolu s predstaviteľmi Občianskej iniciatívy proti vybudovaniu Veterného parku Mokrý Háj začalo zbierať podpisy na petíciu. Koncom týždňa ju chcú adresovať Ministerstvu životného prostredia SR. Podľa iniciátorov petície by veterné elektrárne narúšali panorámu mesta a okolité vinohradnícke lokality, rybníky, chránenú krajinnú oblasť Biele Karpaty či lužný les pri Morave. Ako uviedol primátor Skalice Stanislav Chovanec, elektrárne nechcú aj z ekonomických dôvodov. „Veterný park sa má nachádzať v rekreačnej lokalite, kde plánujeme rozvoj cestovného ruchu, napríklad formou cykloturistiky a agroturistiky. Uskutočnenie zámeru veterného parku by mohlo značne narušiť atraktivitu tohto územia a následne by mohol klesnúť záujem turistov,“ domnieva sa Chovanec.

    O projektovom zámere koncom októbra rokovalo aj mestské zastupiteľstvo v Skalici. Ako informoval primátor, všetci okrem jedného poslanca zaujali negatívne stanovisko. Väčšiu váhu však pravdepodobne budú mať výsledky hlasovania v Radošovciach a Mokrom Háji, kde sa zámerom obecné zastupiteľstvá ešte nezaoberali. „Obce si to budú musieť dobre rozmyslieť. Na jednej strane ich chápem, pretože sú s tým spojené zaujímavé peniaze, ale mali by konať zodpovedne,“ vyjadril sa Chovanec. Podľa neho v minulosti boli snahy vybudovať park aj v katastri Skalice, mesto ich však nepodporilo. „My sa absolútne nezaoberáme touto myšlienkou, ani do budúcnosti,“ uzavrel Chovanec.

    Zámer vybudovania Veterného parku Mokrý Háj predložila v druhej polovici októbra spoločnosť Enairgy Veterná energia, s.r.o., ktorá je dcérskou spoločnosťou rakúskej Enairgy Windenergie. Podľa zámeru má mať veterný park v katastrálnych územiach obcí Mokrý Háj a Radošovce 15 až 20 elektrární vysokých 150 metrov. Zámer je v súčasnosti v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

  • uskalienka

    Member
    7. júna 2009 at 18:16

    V Opave a Kosihovciach má vyrásť veterný park

    BANSKÁ BYSTRICA 7. júna (SITA) – Na území obcí Opava a Kosihovce v okrese Veľký Krtíš chce firma ENAIRGY Veterná energia z Ivanky pri Dunaji postaviť Veterný park Opava s osem alebo 11 veternými elektrárňami s maximálnym inštalovaným výkonom po 2,5 megawattu. Ako firma uvádza v zámere, ktorý predložila ministerstvu životného prostredia na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má ísť o trojlistové veterné elektrárne s výškou stožiara 100 metrov a priemerom rotora 100 metrov. Vo variante ôsmich elektrární by bol maximálny inštalovaný výkon veterného parku 20 megawattov, vo variante 11 elektrární 27,5 megawattu. Ako ďalej uvádza investor, elektrárne budú umiestnené mimo chránených území a v dostatočnom odstupe od obytných domov.

    Výstavba parku sa má začať v apríli 2010 a ukončiť v októbri 2010 v prípade uskutočnenia variantu s ôsmimi elektrárňami, alebo v novembri 2010 v prípade uskutočnenia variantu s 11 elektrárňami. Predpokladané náklady sú 30, respektíve 36 miliónov eur. Park má byť v prevádzke od roku 2011 do roku 2031.

    Obyvatelia Opavy, v katastri ktorej má v prípade oboch variantov stáť šesť veterných elektrární, výstavu veterného parku vítajú. „Pre obec to bude prínosom, nemáme veľa možností zvýšiť príjmy,“ povedal pre agentúru SITA opavský starosta Pavel Lekýr. Dodal, že od veterného parku očakáva aj možnosť zamestnať sa pre maximálne 10 ľudí pri údržbe elektrární a prístupových ciest k nim.

    zdroj: SITA

  • bimbo

    Member
    6. júla 2009 at 19:40

    Tie vrtule jednoznačne nepatria na Myjavské kopanice a ani na mnoho ďalších miest, kam sa ich snažia a budú snažiť na slovensku zasadiť. Návratnosť nie je žiadna, pretože kopanice nie sú morské pobrežie, kde to fúka stále.. okrem toho, veterné elektrárne žijú už len vďaka lobistickým skupinám. Nie len výstavba je náročná a likvidačná pre celé okolie (treba brať do úvahy nie len zabetónovanie vrtule – čo je brutálne množstvo betónu dopravené na miesto, ale aj zosieťovanie celého systému vrtúľ na elektrifikačnú sústavu) ale aj vlastná prevádzka je dotovaná.. slnečné kolektory sú zatiaľ síce menej výkonné, ale podstatne ekologickejšie a menej náročné na prevádzku, nehovoriac o tom, že nevŕzgajú, nepískajú, nevytvárajú stroboskopický efekt vo vašich oknách, nezabíjajú vtáctvo, a nehovorím o čistení vrtúľ chémiou, ktorá je rozstrekovaná na sto metrov okolo.. nech ešte niekto vraví o ekologickej energii..
    Nie sú hlučné, sú neškodné a ekologické :evil: tak len pre informáciu:

    http://www.youtube.com/watch?v=doU20jzKdRk&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=T6Q59FnkrY8&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=mablINxg3zE
    http://www.youtube.com/watch?v=lm0Oe8J6qT8&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=BXzWcxOaqvQ&feature=fvw
    http://www.youtube.com/watch?v=-_SfKwyYsIk&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=4MD_xGWBRvA&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=_XCA0_W9Qxs&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=MbIe0iUtelQ&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=hC-0dCHL5gg&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=oke5PzwpBiE&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=KoVKP0G_f8M&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=78QwBM_AD3s&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=HKkTUY2slYQ&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=CqEccgR0q-o&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=c3FZtmlHwcA&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=v48LiLsJSTg&feature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=11DvaXSyra4&feature=related

  • uskalienka

    Member
    28. júla 2009 at 8:13

    Bystrický Wind Power chce v obci postaviť veterný park

    BANSKÁ BYSTRICA 24. júla (SITA) – V katastri obce Kunešov v okrese Žiar nad Hronom chce bratislavská firma Bystrický Wind Power, ktorú spoločne vlastnia dve rakúske firmy, postaviť veterný park s 22 alebo 32 veternými elektrárňami. Ako firma uvádza v zámere, ktorý predložila ministerstvu životného prostredia na posúdenie vplyvov na životné prostredie, má ísť buď o elektrárne VESTAS V100 s výškou stožiara 125 metrov, dĺžkou lopatiek rotora 50 metrov a výkonom 2,75 megawattu, alebo o elektrárne ENERCON E-82 s výškou stožiara 108 metrov, dĺžkou lopatiek rotora 41 metrov a výkonom 2 megawatty.

    Výstavba veterného parku sa má začať v januári 2010 a spustenie jeho prevádzky investor predpokladá v júni 2010. Predpokladané náklady sú v závislosti od počtu a typu inštalovaných elektrární 65,4 až 67,1 milióna eur. Park má byť v prevádzke 25 rokov.

    Elektrárne majú byť umiestnené mimo chránených území a v dostatočnom odstupe od obytných domov, severne a západne od intravilánu obce Kunešov. Na výstavbu príjazdových ciest k stanovištiam jednotlivých elektrární parku chce investor využiť existujúce poľné cesty v nezastavanom území Kunešova, ktoré plánuje spevniť. Popri týchto cestách, prípadne pod nimi, chce tiež viesť podzemné káble z jednotlivých elektrární k novovybudovanej rozvodni.

    Obyvatelia Kunešova proti výstavbe veterných elektrární pri ich obci nemajú výhrady. „Mali sme na túto tému aj verejné zhromaždenie za účasti odborníkov, boli sme si aj pozrieť, ako to funguje v Rakúsku. Občania nemajú žiadne obavy,“ povedal pre agentúru SITA starosta Kunešova Ján Ihring s tým, že najbližšia elektráreň má byť od obytných domov vzdialená zhruba kilometer. Dodal, že obec preferuje variant parku s 22 elektrárňami a ich rozmiestnením najmä západne a nie severne od intravilánu. Pri údržbe elektrární a prístupových ciest k nim by sa podľa starostu mohlo zamestnať osem až desať ľudí.

  • bimbo

    Member
    28. júla 2009 at 11:33

    hm.. ako sa to dá krásne napísať, obyvatelia boli určite informovaní objektívne, a vlastne tým ešte aj stúpne regionálna zamestnanosť, do rozpočtu pôjdu úžasné centy z výroby dotovanej energie, krásny život, vlastne priateľská zelená energia :o(

  • uskalienka

    Member
    30. novembra 2009 at 8:22

    niektore mesta maju aj vnimavych a hlas ludu pocujucich poslancov… gratulujem :)

    Veterný park pri Vrábľoch nebude, poslanci ho zamietli

    VRÁBLE 28. novembra (SITA) – Veterný park pri Vrábľoch nevznikne. Mestskí poslanci nedávno prijali k zámeru nesúhlasné stanovisko. Primátorovi odporučili ukončiť ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou CE Energy, s.r.o., ktorá chcela park stavať. “Poslanci to odmietli a už sa nezaoberáme touto problematikou,” povedal pre agentúru SITA primátor Tibor Tóth. Dodal, že k zámeru vznikla aj petícia občanov. Tú podpísalo 1600 obyvateľov. Petičný výbor v nej vymenoval desať dôvodov, prečo je proti výstavbe parku. Medzi nimi bolo predovšetkým zníženie kvality životného prostredia, znižovanie ceny pôdy a nehnuteľností a poľovníci by prišli o časť revíru. Podľa investora boli mnohé obavy obyvateľov zbytočné a nepodložené. Ministerstvo životného prostredia vo svojom záverečnom stanovisku výstavbu veterného parku odporučilo.

    Park s 12 turbínami vysokými sto metrov mal vzniknúť medzi Vrábľami a obcou Telince. Každá mala mať výkon dva megawatty. Výška investície predstavovala 43 miliónov eur. Projektový zámer mestskí poslanci schválili v októbri 2005. Petičná akcia trvala od septembra 2007 do konca januára 2008. Petičný výbor na stránke http://www.solarfest.sk teraz ďakuje všetkým, ktorí sa pričinili o to, že park sa stavať nebude. “Viacerí obyvatelia mesta obetovali svoj voľný čas a energiu v snahe zabrániť zhoršovaniu životného prostredia vo Vrábľoch, Tajnej a okolí, čím sa pričinili o zachovanie neporušeného kultúrneho a prírodného dedičstva našich predkov,” uvádza sa na stránke.

  • shamman

    Member
    30. novembra 2009 at 10:29

    No osobne si myslim že veterne parky su dobra vec hlavne na takom mieste ako je Nitra a jej okolie. Hlane je to dobre koli ekologii a ked si pamatam na stare časi v krajskom urade tak som mal hrozu s atomoviek a mapy mojho kolegu ktra ukazovala polia ožiarenia a Nitra bola presne strede. blby pocit.

    myslim že veterne mliny ako aj ostatne alternatyvne elektrarne su dobra vec vezmime si aj elektrarne s mlynskym nahonom jedna s takychto je v Dolných Krškanoch stary mlyn.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť