Veniec na starý dom

8 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa ocguru
Offline
Veniec na starý dom

Dobrý deň,

 

 som nútený zhodiť strechu na cca 70 ročnom kamennom dome. Strechár nechce robiť novú bez železobetónového venca. Dom je kamenný rozmer 12,6x6m steny 50cm. Má niekto skúsenosť s vencom na takýto dom? (rozmery, výztuž, betón) strop bude trámový-drevený,   Idem volať aj satikom, tak aby to nepredimenzoval. Krytinu chcem dať plech.

 

Ďakujem

Veniec na starý dom
Obrázok používateľa rotor
Offline

vlcik-tatarsky

Si nezmar. Vďaka. Len keby sa text dal vkladať k obrázkom a netrebalo neustále ťahať za posuvnú lištu. Pomohlo by to aj tomu čo vkladá príspevok, aj tomu čo ho číta.

Harp napísal: "Co sa tyka vkladania fotografii medzi text. Tato moznost je zakazana, nakolko chceme umoznit co najednoduchsie vkladanie obrazkov. Do buducna zvazujeme vypnut v odpovedi po nahrati zaskrtavacie policko zobrazit v zozname a pridat tlacidlo vlozit do textu podobne ako je to v blogoch."

Obrázok používateľa tatar
Offline

Nebude rotor, keby harp nepísal terminus technicus internetovou hatlaninou, ale spisovnou slovenčinou, tak by sa dopracoval k takýmto výsledkom, ja na písanie čas nemám, požičal som si z Wikipédie (musel som opravovať) , vlastné obrázky, popis aj keď hneď ten prvý je Porsenov.

 • Väzné trámy prenášajú zaťaženie stĺpikov a vzpier. Konce sú uložené v nosných stenách na dištančnej podložke, alebo na pomúrnici

 • Stĺpiky podopierajú väznicu krovu.

 • Vzpery vystužujú krov priečne. Sú zapustené do väzných trámov a stĺpikov.

 • Väznice sú nesené stĺpikmi a podporujú krokvy.

  • Odkvapová väznica - v blízkosti odkvapu

  • Stredná väznica - nesená stĺpikmi.

  • Vrcholová väznica - Podopiera krokvy pod hrebeňom.

 • Pomúrnice Osadzujú sa na obvodovú nosnú stenu. Kotvia sa do muriva alebo stužujúceho venca, pri starších samonosných sa nekotvilo

 • Krokvy Sú nesené väznicami a pomúrnicami. Pri väznicových sústavách smerujú kolmo na odkvap. Pri starších vlašských sústavách sú krokvy vodorovné.

 • Klieštiny vystužujú priečne. Spájajú krokvy tesne pod, alebo nad strednými väznicami a sú spravidla zdvojené.

 • Pásiky odľahčujú väznice. Sú začapované do väznice a stĺpika.

Vešadlo

Niekedy dispozícia podlažia s veľkým rozponom neumožňuje, aby sa dlhý väzný trám vhodne podoprel. V takom prípade sa dá použiť konštrukcia vešadla. Princíp spočíva v odľahčení väzného trámu prostredníctvom roznosu zaťaženia pomocou šikmých vzperiek čo najbližšie k podpore. Podľa počtu väzníc delíme vešadlá na jednoduché, dvojité alebo trojité. Pri dvojitom a trojitom vešadle sa medzi stĺpy umiestňuje vodorovná rozpera na symetrický roznos zaťaženia.

Vzperadlo

Princíp je obdobný ako pri vešadlách. Do šikmých vzpier, prípadne do rozpier sú ukotvené skrátené stĺpy podopierajúce väznice. 

Strecha2, Porsenov obrázok, je na ňom okrem iného odkvapová väznica, rozpera, môže byť položená aj na stredových väzniciach

Obr. Vzperadlo, stojatá stolica, vertikálne trám – stĺpik, (stojka), na ňom horizontálne stredová väznica, na väznici priečne uložená klieština tvorená v tomto prípade dvomi fošňami zvierajúcimi zĺava krokvu, vzperu, krátky stredový stĺpik, ktorý nesie hore vrcholovú väznicu.

Obr. Väzný trám – horizontálny zľava doprava uložený na pomúrnici (nevidno) idiotsky preplátaný,

šikmo doĺava tuším vzpera, medzi preplátanými väznými trámami výmena, do ktorej sú začapované krátčatá, ktoré sú zároveň uložené na pomúrnici, nesú krokvu, za krokvou už taký idiotský námetok z lát, pôvodne to bol určite trám ako krokva ale pekne šikmo zrezaný a oprený o krokvu a upevnený  buď dreveným klinom, alebo železným klincom.

Obr. Výmena krokiev trám medzi krokvami do ktorého sú votknuté skrátené krokvy pri nejakej prekážke, kde by krokva nemohla pokračovať, napr. komín.

Správne preplátaný väzný trám (hrad Bečov)

Na záver kríž, po našom andrás kereszt, na slovenskom (už teraz) kaštieli

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

strecha2.jpg strecha2.jpg hambálok.jpg hambálok.jpg vzperadlo.jpg vzperadlo.jpg väzný trám.jpg väzný trám.jpg výmena krokiev.jpg výmena krokiev.jpg preplátovanie.jpg preplátovanie.jpg ondrejský kríž.jpg ondrejský kríž.jpg
Obrázok používateľa harp
Offline

Tak s ami zda ze by sme mali zacat robit na tomto slovniku. Pocyhbujem ze tu vela ludi rozumie terminom:

 

vazny tram

vaznica

pomurnica

kratcata

nametok/nametka (ktore je spravne?)

ondrejsky kriz

vesadlo

krokva

hamblaok vs. kliestina 

atd...

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa rotor
Offline

harp

Veľmi správna úvaha. Len riešenie bude veľmi ťažké. Polovicu uvedených termínov počujem prvý raz. Čo región, to iný výraz a ešte slengový. A ešte slovník čoho, krovu, strechy, náradia, všetkých remesiel. Bolo by dobré, ale nie ľahké. Ja som sa už inde pýtal na "nákližok", "špán", ako to nazvať slovensky. Nik sa však neozval. Slovenskej literatúry je málo a tak používame bohemizmy. Ako typ by som uviedol staré čísla Chatára a chalupára. Ing. Arch. Ján Pešta k svojím článkom tam uvádzal krátky výkladový slovníček. (Nové už nestoja za nič). Miesto popisovnia termínu by bolo asi vhodnejšie kresliť. Takže uf.

Obrázok používateľa palo
Offline

ocguru napísal/a:
Strechár nechce robiť novú bez železobetónového venca. Dom je kamenný rozmer 12,6x6m steny 50cm.

Mám pocit, že ak sa tesári takto dožadujú železobetónového venca, chcú tým najmä zakryť svoju neistotu (neschopnosť?) postaviť krov, ktorý nebude roztláčať múry pod ním. To by hádam chceli železobetónový veniec dať aj na zrub?

Donedávna (kým sa tradičné stavebné remeslá nezopsuli) stačil pod každým krovom (nielen s rozpätím "smiešnych" šesť metrov) drevený "veniec", presnejšie rošt, ktorý zachytil všetky vodorovné sily zo šikmých strešných rovín. Tvorili ho pomúrnice a väzné trámy, alebo - na jednotraktových domoch - pomúrnice a stropné trámy či odkvapové väznice a stropné trámy.

Obrázok používateľa Miro Čársky
Offline

Jasne, premurovat korunu muru, položiť pomurnice a vymalovane, ja by som sa skor bal, ze mi zelezobeton pretazi dom a zacnu vznikat praskliny.  Ide aj o to, ci je dom stavany uz na betone, ci len tak v zemi, urcite treba strazit povodnu vahu a teda aj povodnu velkost strechy  a teda aj nejake tazke veci naviac ako zelezo a beton.... AK ide o nejake pomyselne kotvenie strechy do venca, da sa rovnako dobre kotvit aj do kamenneho muru, technologia je takmer totozna a zviazanie murov dokopy rovnako dobre robia väzne tramy, ktore su sucastou konstrukcie strechy.

__________________

Vodné mlyny a píla v Kvačianskej doline

www.oblazy.sk

Obrázok používateľa harp
Offline

Par informacii o vencoch:

 

http://www.obnova.sk/diskusia/dom-zmiesanej-konstrukcie-kamen-drevo-%E2%80%93-zrub-nepalena-tehla-s-kamennym-zakladom-vo-svahu-od

http://www.obnova.sk/blog/rekonstrukcia-domu-z-nepalenej-tehly

http://www.obnova.sk/diskusia/oprava-hlineneho-domu

 

Pokial su muriva sudrzne a bez trhlin. Veniec bez problemov nahradi dobre zrealizovana pomurnica.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.