vápenná vs. hlinená omietka v interiéri - vplyv na stav drevenených prvkov

4 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa ondris
Offline
vápenná vs. hlinená omietka v interiéri - vplyv na stav drevenených prvkov

Zdravím Vás, potreboval by som poradiť s výberom omietok do interiéru. Hlinená alebo vápenná - pre a proti? Opravujeme zrubový dom s murovaným pitvorom (za účelom trvalého bývania), čiže omietať sa bude drevovláknitá doska s rákosom, kameň aj tehla. Pôvodné omietky v zrube boli hlinené, ale na jednej stene bola vápenná (pravdepodobne novšia). V miestnosti, ktorá sa predtým dlhšie nevykurovala (je to dvojdom), sme objavili drevomorku (napadnuté drevo sa odstránilo a zvyšok sa ošetril). Práve v tej miestnosti bola jedna stena omietnutá aj vápennou omietkou, no a stav zrubu pod tou omietkou bol oveľa lepší ako pod susednou hlinenou. Pôvodne (pred objavením hubičky) sme chceli dať hlinené, ale po tom ako som videl ten rozdiel kvality dreva pod hlinenou a pod vápennou...som na pochybách. Vďaka

 

vápenná vs. hlinená omietka v interiéri - vplyv na stav drevenených prvkov
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Samozrejme obaja majú pravdu, aj keď sa nejedná o interiér, ale exteriér pre mňa dosť prekvapujúce. Cca jeden a pol ročná čisto vápenná malta, rýpol som aj hlbšie, doslova prelezená "zelenou kultúrou" ako zrelý roquefort.

 

 

roquefort1.jpg roquefort1.jpg roquefort2.jpg roquefort2.jpg
Obrázok používateľa Porsena
Offline

bližšie závery by bolo možné vyvodiť až po detailnejšom zhodnotení. Súhlasím s Harpom, čo sa týka určitého dezinfekčného prostredia v súvislosti s vápennou omietkou a maltou, ale v prípade tej zrubovej steny a drevomorky asi bola zásadným problémom vlhkosť. Treba zhodnotiť aj situovanie tej steny s vápennou omietkou, či bola suchšia, prípadne preslnenejšia atď. V pokročilo karbonatizovaných vápenných zmesiach sa postupne alkalita znižuje, viac-krát som videl drevomorku na drevených prvkoch úplne izolovaných vo vápennej omietke, či malte.

Najdôležitejšia je vlhkosť, ak sa vám podarí udržať steny suché, nemyslím si, že by bola hlinená omietka problémom.

Obrázok používateľa harp
Offline

To je zaujimave zistenie. 

Je ciastocne mozne, ze hlinene omietky posobia ako lepsie prostredie pre rast huby. Subjektivne mam pocit, ze hlinena omietka je aj hydroskopickesia. Zaroven vapenna omietka vytvara po nahodeni vyrazne alkalicke prostredie. Co moze ciastocne dezinfikovat prostredie.

 

Pridaj foto a uvidime.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.