Vapenna podlaha (dlazba kladena do vapennej malty)

49 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Vapenna podlaha (dlazba kladena do vapennej malty)

Zaujal ma postup andulky, ktory tu uvadzala na obnove vo viacerych prispevkoch, kde popisuje navozenie makadamu, potom zaliatie hmotou pol na pol hasene vapno a piesok a na to dlazbu. Pisala, ze je trebu tu dlazbu klast nejakym specialnym sposobom - mate/viete niekto detaily? A moze sa potom normalne polozit na to vana alebo sprchovy kut a do toho odpady? A este z akeho materialu by potom na takuto podlahu mohli byt polozene priecky - ak vobec nejake? 1. na makadam sa žiadna hmota nenalieva. Jedná sa o sypkú hmotu, ktorá pozostáva z 10 cm vrstvy vápna s pieskom 1/1, 2. špecialita v pokladaní dlažby na takýto povrch je v tom, aby bol dosiahnutý perfektne rovný podklad pre dlažbu. Dlažba sa kladie na túto hmotu a po položení sa zaleje vodou. Pri kladení drevenej dlážky nemusí ísť až o tak precíznu prácu, lebo dlážkovica sa nabíja na hranoly, ktoré sú zapustené v tom sypkom násype. Hranoly zaručujú, že dlážka bude v rovine.U dlažby je to náročnejšie. 3. Všetky rozvody vody a odpadu sa kladú do makadamu. 4. Priečky sa predsa nestavajú na pohlahu, pokiaľ by nešlo len o tenké drevené alebo sádrokartónové. Priečky by sa mali postaviť už vo fáze keď sa vyberie starý násyp, na nový základ 5.Podklad je taký pevný, že sa naň môže klásť čokolvek. 4. Na vykúrovanie kúpelne doporučujem elektrický radiátor.Zaujal ma postup andulky, ktory tu uvadzala na obnove vo viacerych prispevkoch, kde popisuje navozenie makadamu, potom zaliatie hmotou pol na pol hasene vapno a piesok a na to dlazbu.

Pisala, ze je trebu tu dlazbu klast nejakym specialnym sposobom - mate/viete niekto detaily?A moze sa potom normalne polozit na to vana alebo sprchovy kut a do toho odpady?A este z akeho materialu by potom na takuto podlahu mohli byt polozene priecky - ak vobec nejake?1. na makadam sa žiadna hmota nenalieva. Jedná sa o sypkú hmotu, ktorá pozostáva z 10 cm vrstvy vápna s pieskom 1/1,

2. špecialita v pokladaní dlažby na takýto povrch je v tom, aby bol dosiahnutý perfektne rovný podklad pre dlažbu. Dlažba sa kladie na túto hmotu a po položení sa zaleje vodou. Pri kladení drevenej dlážky nemusí ísť až o tak precíznu prácu, lebo dlážkovica sa nabíja na hranoly, ktoré sú zapustené v tom sypkom násype. Hranoly zaručujú, že dlážka bude v rovine.U dlažby je to náročnejšie.

3. Všetky rozvody vody a odpadu sa kladú do makadamu.

4. Priečky sa predsa nestavajú na pohlahu, pokiaľ by nešlo len o tenké drevené alebo sádrokartónové. Priečky by sa mali postaviť už vo fáze keď sa vyberie starý násyp, na nový základ

5.Podklad je taký pevný, že sa naň môže klásť čokolvek.

4. Na vykúrovanie kúpelne doporučujem elektrický radiátor.

__________________

Admin

Vapenna podlaha (dlazba kladena do vapennej malty)
Obrázok používateľa palo
Offline

Natrafil som na internete na opis podlahy z vápennej mazaniny, aká sa robievala v Anglicku v 15. - 19. storočí: Lime-ash floor

Obrázok používateľa rb
rb
Offline

Ked sa jedna o suteren a bar, resp. hygienu (navyse ked si predstavim upratovacku, ako tam hodi namocenu handru bez zmykania rovno z vedra... pripadne aj vyleje vodu, aby nemusela tolkokrat handru namacat), mozno by nebolo odveci vytvorit podlahu vhodnu na dennodenne umyvanie  na systeme iglu - a odvetrat to bud do komina (nevyuzivaneho) alebo niekam nad teren...

Vrtsvy odspodu:

podlozie - iglu - ZB doska na systeme iglu, oddilatovana min 3cm od stien - podlaha.

 

Ten zelezobeton sa mi nepaci, ale neviem, ci sa to s iglu da aj inak - poradte niekto, ake mate skusenosti. Dilatacia dosky od stien kvoli reverzibilite zasahu.

 

Chcelo by to poznat konkretnu situaciu - a v pripade ocakavaneho velkeho zatazovania a vyuzivania suterenu si dat radsej urobit posudok, resp. navrh opatreni od odbornej firmy na sanaciu vlhkosti, ktora je overena na realizaciach v pamiatkovom prostredi.

Obrázok používateľa sSs
sSs
Offline

Zdravím,

 

riešim obnovu historického objektu v centre mesta. V suteréne je v súčasnosti betónový poter, ktorý sa vybúra. Pamiatkári navrhujú použiť dlažbu z ostro pálenej tehly (alt. s glazúrou) ukladanú do hlinito piesčitého lôžka, aby bol zabezpečený únik zemnej vlhkosti cez podlahu.

V suteréne bude bar, hygiena, technické miestnosti (plynová kotolňa, vzduchotechnika). Keďže sa teda jedná o využívané priestory s aj dennou potrebou čistenia, návrh pamiatkárov sa mi pre funkčnosť, udržanie dobrého stavu podlahy a hygienickosť nepozdáva. Hľadám vhodnú obdobnú alternatívu a narazila som na túto diskusiu.

Pre dobrú odvetrateľnosť konštrukcií by som podlahu separovala od podložia i stien (vetrací kanál po obvode stien zasypaný riečnym štrkom, šírka 100mm). Podľa zloženia podlahy v tejto diskusii by mohli byť vrstvy:

- tehlová dlažba (s glazúrou?) hr.50mm

- piesok s vápnom 100mm

- násyp z makadamu 150mm

potom zaliať vodou, nechať vytvrdnúť 2 týždne.

Čím by to bolo vhodné vyšpárovať, aby sa zachovala priedušnosť podlahy, no zároveň dobrá udržiavateľnosť? Pamiatkári sa všeobecne bránia použitiu cementu, no snáď špárovačku by mohli odpustiť... .)

Mohla by byť takáto podlaha do danej prevádzky vhodná? Po estetickej stránke určite, len či aj kvôli dennej údržbe, namáhaniu.

ďakujem .)

Obrázok používateľa apple
Offline

Pre etu, my sme pouzili iglu pred asi troma rokmi, steny su suche, co sa predtym este v nasom dome nepodarilo docielit. Myslim, ze hlavne pomohlo odvetranie podlahy. Ked si  polistujes niekde  stare diskusie, tak Jirko tusim si chcel robit odvetranie len do makadamu, neviem ako to napokon poriesil. Mozno by som uz tu umelohmotnu vrstvu aj vypustila, dolezite je odvetranie. 

 

Pre evi, tiez si myslim, ze jedina pomoc je odvetranie. 

My budeme musiet riesit este raz podlahu v kupelni, len ma zaujima drevena podlaha v kupelni,obavam sa plesnivenia dreva, predsa len je tam vlhkost aj zvnutra izby, voda, para... Mate tak niekto? Naviac az tak teplo v tej kupelni nebude ako vo vykurovanej miestnosti, neviem, ci to drevo je spravne  riesenie. Mozno este  korok...  Mate prakticke skusenosti?

 

 

Obrázok používateľa harp
Offline

 

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa tatar
Offline

Ako som už bol niekedy spomenul, doky a harp mali pravdu, vápno s pieskom asi nie je najlepšie riešenie, neodporúčal by som, aj keď sám pre seba si nechávam zadné dvierka trochu pootvorené.

Tutok kúsok vyššie rb na to ide s rozumom.

__________________

Strážca tajomstva v krajine bláznov.

Obrázok používateľa zuzanka75
Offline

Ahojte aj my riešime podlahu, a po prečítaní tejto diskusie som dosť popletená.:-( Bola som naklonená postupu: makadam, piesok+vápno,hranolky, liapor medzi ne a dlážkovica. Teraz mám pár otázok:


1. Môžem dať namiesto makadamu penové sklo? Alebo vrstvu makadamu a potom penového skla(kvôli tepel.izolácii penového skla) a potom to ostatné?


2. Aký pomer má byť piesku a vápna? Aké vápno to má byť? A ak by niekto z vás bol taký dobrý a napísal aj postup "ako pre blbých" na miešanie tej zmesi, bola by som mu veľmi vďačná!


Zatiaľ dik.

Obrázok používateľa rb
rb
Offline

už to aj tu na Obnove bolo v niektorých diskusiách - namiesto Iglu použiť starú škridlu, ktorá sa oprie o obvodovú stenu a tak vytvorí vzduchový kanál (toto však rieši len odvetranie základových pásov). Prípadne použiť nejaký nenasiakavý materiál pravidelných tvarov, ktorým sa vytvorí takáto vzduchová prevetrávaná vrstva, prekryje sa škridľami a nad to už ďalšie vrstvy podlahy.

U nás chcem ten vzduchový kanál využiť na odvetranie čo najväčšieho možného množstva vlhkosti, ostatná vlhkosť by cez vrstvu makadamu (alebo drteného penoskla) nemala vyvzlínať vyššie, jedine vo forme pary a Liapor by mohol byť regulátor tejto odparenej vhkosti (ale nie som si tou regulačnou schopnosťou Liaporu istý :) ) Medzi Liaporom a doskami podlahy chcem nechať vzduchovú medzeru, aby sa tieto vrstvy nedotýkali.

 

Penové sklo existuje vo forme drte a vo forme dosiek, dosky sú však pre použitie pri rekonštrukciách starších domov zrejme nie veľmi vhodné, keďže sú paronepriepustné (pokiaľ mám správne informácie - a znie to celkom logicky :). 

Obrázok používateľa eta
eta
Offline

rb, hľadám  alternatívu za iglu, mohol by si vysvetliť tú škridlľu, neviem si to predstaviť. Rozmýšľam, ak dám nejaké iglu po obvode, tak by som mala dať hydroizoláciu po celej ploche, nech tá vlhkosť  teda odíde cez iglu a vyvediem to von. Penové sklo používajú na tepelnú izoláciu v pasívnych domoch - Kierulfovci - ateliér createrra, malo by to mať dobrý tepelný odpor, lepší ako liapor.

Obrázok používateľa rb
rb
Offline

prečítal som si tu (a nielen tu) o skladbe podláh na rastlom teréne už kadečo a napriek tomu (alebo práve vďaka tomu) neviem, pre akú skladbu vrstiev sa rozhodnúť.

 

Momentálne som priklonený k nasledujúcej skladbe podlahy:

tesárska podlaha na postrholcoch

liapor 12cm (v tejto vrstve budú postrholce)

geotextília

makadam 12cm

rastlý terén

 

Po obvode muriva bude na teréne (teda v úrovni makadamu) odvetrávací kanál vytvorený buď systémom Iglu alebo šikmo uloženou škridlou; postrholce budú uložené na pásoch murovaných z plnej pálenej tehly, na ktorej bude hyrdoizolácia (aby postrholce nesali vlhkosť z tehly).

Uvažujem aj nad nahradením makadamu penovým sklom.   ...má to zmysel?

 

 

odkaz na môj pôvodný príspevok, ktorý sa zrejme kvôli svojej rozsiahlosti zatiaľ nedočkal žiadnej reakcie :)

http://www.obnova.sk/diskusia/dom-zmiesanej-konstrukcie-kamen-drevo-–-zrub-nepalena-tehla-s-kamennym-zakladom-vo-svahu-od

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Dosky na dlážke sú s perodrážkou a bohužiaľ sme ich v duchu ekológie nenapustili ničím, len povrchová úprava je orechový olej. Drevo je dub - tak verím, že niečo vydrží a nezhnije.  Neviem, ako vysoko nad terénom máš podlahu - to je asi dôležité - my sme málinko pod úrovňou a prevetrávanie nemá potrebný efekt.

Obrázok používateľa eta
eta
Offline

Teda, asi by som mala uvažovať o nejakej možnosti robiť prievan pod dlážkovicou... evi, máte tú dlážkovicu niečím napustenú? A je to perodrážka? Ak by tie špáry medzi fošňami boli máličko nápomocné, mala by som aj racionálny dôvod rozhodnúť sa pre fošňe ( páčia sa mi). A reaguje aj ostatné drevo v interiéry, nemáte nové okná, stropy, obklady?

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Teším sa zo znovuotvorenia témy.  Eta, na Tvoje otázky síce neviem odpovedať, ale mám skúsenosť s takto urobenou podlahou v starom kamennom dome ( rastlý terén - makadam - vápno s pieskom - liapor - postrholce s drevenou dlážkou) a po roku od realizácie neviem, či je to ideálne riešenie. V dome ešte nebývame, ale v zime sa kúrilo a teraz sa denne vetrá prievanom cca 10 hodín. Vlhkosť vzduchu neklesá pod 70% ( ráno, keď dom otváram,  je bežne 75-78%), čo je dosť. Voda sa zráža aj na spodnej strane dlážkovice a tá černie ( od stien sú 5cm medzery na vetranie).  Vyzerá to tak, že z predsiene Matice slovenskej sa presťahujeme do predsiene kvapľovej jaskyne...

Obrázok používateľa harp
Offline

Zdravim vas diskusiu o: pod podlahu: makadam, alebo stara skridla
som presunul tu

http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=27019

Drzte sa prosim temy, alebo zalozte novu temu.

Obrázok používateľa bosorka
Offline

Pre Evi:

Najskor k tej povale, nie som odbornik v danej problematike ale napisem ti, ako by som to riesila ja.
Najprv treba zvolit vhodny izolacny material, cenna a ine kriteria.... ako nasiakavost ekologicnost a pod. Mne osobne je absolutne nesympaticky polystiren a nepouzila by som ho ani keby mi ho dali zadarmo.
A nakolko som este inu izolaciu ako liapor neobjavila, tak napisem akoby som to riesila s tym.
Ty mas tu povalu vlastne do obluku, tak ci onak asi to budes chciet niecim vyplnit teda vyrovnat. Neviem ti poradit co ine okrem toho liaporu by som tam dala, ale keby mam pouzit ten, tak by som tam tie gulicky vysypala, su odlahcene, takze by to nebola zbytocna zataz.
Na to by som dala starsie dosky napr. tie co ste vytrhali v dome, tie by som popodbijala, nech to drzi po kope a spravila by som akoby taku plavajucu podlahu na tych gulickach. Tie dosky by mozno ani nemuseli byt od steny ku stene. Podla toho naco tu povalu chces vyuzivat, ked tam pojdes len raz za cas zobrat nejaku cibulu, alebo tam nieco odlozis na take vyuzivanie by to podla mna stacilo.
Alebo vymysliet inu vypln, aby si to dala nejako do roviny, ale to ma nenapada co by sa tam hodilo.
a potom moses pouzit aj tie liaporove dosky len neviem ako je to s cenou.
Alebo najst uplne iny izolacny material a potom vymysliet uplne inu strategiu, ak nejaky najdes napis, ja sa tiez trapim asi s podobnymi otazkami.

Obrázok používateľa vrsan
Offline

zdravim.
je to celkom zaujimavy postup pre rekonstrukciu starych domov bez horizontalnej hydroizolacie. ale ak by som mal kopat v dome az po zakladovu skaru, tak by som sa fest namakal, to su krute kubiky zeminy. a toho makadamu, co by tam muselo ist spiatky. musi to byt tvrda otrocina, vlastne si to ani neviem dost dobre predstavit. a hlavne, urcite sa v tak mocnom strkovom lozku budu drzat mravce a iny hmyz, ten sa dostane skoro vsade, hlavne cez stare zaklady s hlinenou maltou. a hlodavce to zmaknu asi rovnako. dalej neviem, ak sa dlazka potom ulozi do vrstvy vapna s pieskom, nebude taka podlaha velmi studena? to musia byt obrovske tepelne straty, a to bude to stat vela namahy a peniazkov na kurenie. ak nemate svoju horu, sluhov a pocetnu rodinu, bude to fatalne narocne. ako sa vam v takom dome moze byvat? na rekreaciu to pochopim, ale na trvale byvanie to bude asi veru tazke. dnes vsetci zatepluju a ma to svoju realnu pricinu... najvacsiu tepelne uniky su vari prave cez tu podlahu, ale aj cez strechu - strop, okna a mury. ak sa nedaju zateplit mury, tak asopn podlahu a stropy, resp. strechu...

Obrázok používateľa bosorka
Offline

Pre Evi:

ako si pisala v bode 3:

ci makadam neposkodi hadice respektive odpadove rury z kupelne a z kuchyne,
podla mna je velke ryziko ze sa poskodia, nakolko makadam je ostry kamen. Konzultovala som to s otcom, ktory tiez rekonstruoval stary hlinneny dom a povedal ze oni odpad pokladali do pieskoveho lozka, ktore je jemnejsie, a tiez to pieskom zasypali. Takze vlastne piesok sa nasype v dostatocnej miere pod odpadove rury a tiez sa nim aj prisype na vrchu.
co sa tyka trubiek na kurenie tak tie sa obalovali nejakou latkou ako filc to vyzeralo.

Problem je ale v tom ze vsetci by vsade chceli davat len beton, tak ja mam z toho celkom galimatias, lebo na jednej strane citam ze ho ludia vysekavaju, lebo im ide vlhkost do stien a na druhej strane drviva vacsina tvrdi ze bez neho to nejde.
Dalsi ma zasa strasia, ze sa mi bude prepadat podlaha, ak tam nebude beton.

A na druhej strane je stara znama pravda ze nie je miesto ako miesto, vela zalezi aj od podlozia a vysky spodnej vody. Niektore domy su suche aj ked tam beton je, a ine su vlhke aj ked tam beton nie je.

Obrázok používateľa bosorka
Offline

pre Vrsan:

Tu su dva tabory:

1. zateplovat zateplovat zateplovat.
Ale ja poznam ludi, ktory mali starsie domy, prisiel trend zateplovania, tak zo vsetkych nasporenych peniazkov kupili plastove okna, lebo si mysleli ze sa im investicia vrati v nizsej spotrebe na kureni.
Potom si dom oblepili polystirenom, lebo si mysleli ze tiez este viac usetria
A teraz maju plesnive steny zhora aj zdola ale tak, ze sa hanbia pozvat navstevu do obyvacky lebo to je meter zhora a meter z dola.
Tak mi povedz co usetrili??????
Kavu???? lebo k nim nikto nechodi. Alebo co??? svoje zdravie????
Neviem
2. nezateplovat nezateplovat nezateplovat
a potom ti pride ucet za plyn ze nevies kam skor pozriet

Takze si myslim ze zlata stredna cesta, zateplovat ale s rozumom, tak aby dom dychal a pouzit co najekologickejsie materialy. Nemozes si z domu spravit sklennik / zateplit aj podlahu, aj strop, aj steny, aj plastove okna/
Ak sa stale bavime o starsich domoch, to je podla mna najrychlejsia zkaza celeho domu.

Co sa tyka prace na dome, pisal si ze to je drina
Jasne ze je, ale o to vacsi pocit radosti to v cloveku vyvola, ked si to oddres a nechas tam svoj pot. Ja som pomahala rekonstruovat otcov dom sme len 3 sestry a vacsinu prace sme spravili sami: Obijanie omietky, vykopove prace, zhadzovanie starej skridly, miesanie malty, stavanie lesenia, brusenie dlazok, opalovanie a smirglovanie dveri a okien, a kopec dalsej prace ....
A doteraz som na to pysna ze sme to dokazali a ze sa u nas ludia citia prijemne.

Takze sa tesim ked budem rekonstruovat svoj vlastny dom a budem makat tak, ze sa zo mna bude liat.

Clovek bez prace je ako bez ruky

Obrázok používateľa vrsan
Offline

pre bosorku:

Ahoj.
Paci sa mi tvoje odhodlanie. Ja mam na vec rovnaky nazor, sam opravujem drevenicu na lazoch a terazky sa chystame opravit stary kamenny dom, v ktorom by sme sa radi zahniezdili, ako mysky... Mam k starym barakom a vobec ku vsetkej starine celkom romanticky vztah, len niekedy je s tym tak vela lopoty, ze sme uplne zniceni. Vlastne tej lopoty je tolko, ze uz niekolko rokov sme si na dlhsie od nej nedokazali oddychnut, a to uz boli kadejake urazy...
Navyse, nechceme takto reholnicit v baraku z 19. storocia po cely zivot. Takze hladame riesenia, ako taky dom spravit, aby bol funkcny, ale z hladiska dnesnych narokov aj pohodlny. A tepelna pohoda je vec zasadna. Takze zatepleniu by som sa velmi nevyhybal, len to v nasom pripade nie je take jednoduche.
Dom nie je odizolovany a spodna voda je pomerne vysoko. Cez leto sme spravili drenaz a k zakladom opreli nopovku. Dom nie je velmi vlhky, len posledna miestost, ktora je trochu hlbsie v miernom svahu. Vsade je samozrejme vyliaty beton a teraz rozmyslame, co s nim. Jeden architekt na poradil, aby sme odstranili cast betonu na sirku nejakych 10 cm okolo kazdej izby. Tato strbina by mala odvadzat vodu, resp. vlhobu cez buducu dlazkovicu, nemala by teda stupat do stien. Je to urcite menej pracne, ako vybrat vsetku hlinu, nasypat strk a potom piesok s vapnom.
Ale snad to spavime v tej najvlhkejsej miestnosti a uvidime, ako sa to bude chovat.
A vcera som v jednej knihe cital, ze aj takato prevetravana podlaha na piesku s vapnom sa da zateplit. Ak chceme spravit klasicke vapenne omietky, tak by sme asi mali zateplit aspon podlahu a strop, si myslim.
zatial tolko...

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

pre bosorku:

A vcera som v jednej knihe cital, ze aj takato prevetravana podlaha na piesku s vapnom sa da zateplit.

tak nám prezraď prosím, ako sa dá podlaha zatepliť.....

Napadajú mi všeliaké postupy, plus čo Slovák /posledný rok mňa nevynímajúc/ to staviteľ.....
Čo keby....
-Ak sme vyhĺbili podlahu takmer po základovú špáru / u nás je to 25-30 cm/. popri vnnútorných stranách je vykopaný kanálik a v ňom položené drenážne plastové hadice z každej miestnosti vyvedené von do exteriéru a tam už v neperforovanej podobe vo fasáde až pod strechu.
-Rozprestreli by sme hrubý štrk.
-Vedenia sietí, ktoré nemáme vzhľadom na archaickú dispozíciu domu / miestnosti "na niti"/ možnosť viesť nejakou neobytnou, okrajovou zónou, by sa dali kumulovať do nejakého kvázi kolektora+ pieskový zásyp.
-Na túto vrstvu by sa položila nejaká textília a na ňu vrstva malty.
-Na ňu by sa položila nosná dlážková konštrukcia a medzery by sa vysypali liaporom ako izolácia, len netuším, či by to ako izolácia postačovalo.
-na liapor tesne pod dlážkovicu by sa položila biela netkaná textília / snáď nechutí myšiam?/

a poznámka na koniec: objavovanie objaveného ma nebaví, ak mi niekto pomôže tipom na dobrú literatúru typu / okná a dvere..., omietky.../ budem vďačná

Obrázok používateľa bosorka
Offline

Tiez sa chystam rekonstruovat hlineny domcek, oslovil ma sposob Andulky, ale potom som rozmyslala, ze by to mozno predsa len chcelo nejaku tu tepelnu izolaciu, aby nebolo chladno od noh. Rozhodla som sa teda, ze budem postupovat podla Andulkynho postupu a pouzijem Liapor (Keramicky štrk, prirodny material, mrazuvzdorny, tepelnoizolacne vlastnosti, a tak dalej.... kto chce viac info http://www.liapor.cz/). No a tu teraz neviem????

1) Pod dlazkovicu dat liapor a pod tym bude piesok s vapnom a pod tym makadam alebo strk
ALEBO
2) Pod dlazkovicu dat piesok s vapnom pod to liapor a pod tym makadam alebo strk

Takze ak budete taky dobry, napiste mi prosim vas, ktora varianta vam je sympatickejsia. :lol:

Pre Evi, ja tiez rozmyslam ze budem izolovat strop, precitala som si uz vselijake napady a tiez o vselijakych materialoch.
... Konope by bolo mozno super ale je drahe (inak osobne nechapem, preco je zakazane pestovat tak uzasnu rastlinu ako je konope. Ktora ma nesmierne velky potencial vyuzitia ???)
...Ovcia vlna, zaujimave riesenie ale je nasiakava takze vstrebava vlhkost
...O inych ako o prirodnych materialoch vobec neuvazujem, takze som sa rozhodla ze pouzijem Liapor aj na povalu, predavaju sa dokonca aj take dosky s liaporom takze asi sa vyberiem touto cestou. I ked isto moznosti je viacej len si vybrat tu pravu. Zatial sa mi toto javi ako naj riesenie

Obrázok používateľa kety
Offline

Nad dlažbou z pálenej tehly som tiež uvažovala práve pre orginalitu a aj teplý dojem. Len mám obavy z údržby. Čím sa dá impregnovať ? Videla som takú dlažbu vo verejných priestoroch a vyzeralo to dosť zle- špinavé v miestach kde sa viac chodí. V českých časopisoch som sa stretla s pojmom "púdovky". To by mi asi najviac sedelo čo sa týka vzhľadu dlažby.

Obrázok používateľa andulka
andulka (bez overenia)

odkaz pre bosorku.
Pri Vašej dileme ja sobne by som dala na makadam alebo štrk namiesto vrstvy vápna s pieskom ten liapor.Treba si vypočítať cenu, bude to drahé. Ide o to, aby pod podlahou nebola nasiakavá vrstva (obyčajne hlina, škvára, neskôr betón rovno na hlinu), ktorá vlhkosť zadržuje a tá potom vniká do stien, omietky a podlahy.Hlinená chalupa má mať prirodzenú vlhkosť, teda treba odstraňovať tú prebytočnú.

Obrázok používateľa beo_lysá
Offline

ahojte.

som stavbár - laik, no zaujali ma niektoré diskusie na tomto fóre.

chcel by som sa teda spýtať, či je možné použiť podobné riešenie, ako je tu popísané, aj do novostavby s vybetónovanými základmi. momentálne je základová doska, ktorú by som chcel zatepliť (asi polystyrén) a na to by mal ísť poter a nášľapná vrstva.

ako nášľapnú vrstvu by som chcel dať palubovku, no a riešim, čo dať medzi tepelnú izoláciu a túto nášlapnú vrstvu. existuje nejaká alternatíva poteru? je to napr. zmes piesku a vápna?

Obrázok používateľa mrploc
Offline

ahojte,
tiez som sa rozhodol na chalupe urobit vapenno-pieskove podlahy, avsak netusim co si mam predstavit pod pojmom zavlhnuta zmes vapna a piesku (ako spomina Vrsan z knihy Energeticka efektivnost obnovy hist.budov) hyd.vapno a piesok ma byt 1/1 ? je to tak ok? a uz vobec netusim kolko mam dat do tej zmesi piesku a vapna vody? poradte mi prosim, dakujem vopred

Obrázok používateľa bosorka
Offline

Dakujem, Andulka som rada, ze si sa ozvala. Prave to vapno s pieskom by som tam urcite chcela nechat. Stary ludia hovoria, ze cez vapno neprejdu zvieratka, ako chrobaciky a mysi a podobne. S Liaporom som tiez uvazovala len asi o nejakej 10 cm vrstve co by vyslo okolo 30 000 Sk /prepacte ze neuvadzam cenu v eurach/ :lol: na cely dom, co by este nebola taka strasna zataz. Kazdopadne dakujem aj vdaka vasmu prispevku ten domcek nie je odsudeny na zburanie co by bola skoda.

Obrázok používateľa viliam.durina
Offline

Ja som chcel podlahu zatepliť a nechať odvetranú, riešil som ju asi pred rokom takto:
- výkop asi 20cm (nie až po základy)
- štrk 5cm
- na štrk pôvodné hrady (pôvodné, v dosť zlom stave, ale dlážkovicu udržia, výška 10cm)
- štrk 3cm medzi hrady
- naň priamo liapor 6cm
- naň priamo doska hofatex 2cm (medzi hrady) tak, aby bola o 0,5 cm vyššie ako hrady - vyrovnať prípadné sadanie
- naň ešte jedna vrstva dosiek hofatex 2cm (na hrady)
- a na to dlážkovica...
- Po obvode toho všetkého nopová fólia štuplíkmi k stene: staré hrady boli od steny najviac poškodené, takto som stenu odvetral...

Na foto vidno štrk, liapor, hofatex medzi hradami a nopovku. Hofatex bola presnejšie Hofaplat SN1 19mm, tá sa dala kúpiť na kusy. Hofatex Therm, ktorý som chcel pôvodne, sa dala kúpiť len celá paleta. Hofatex sú drevovláknité izolačné dosky bez lepidiel - je to prírodný priedyšný materiál, o čosi lacnejší ako konope, vyrábané aj predávané na Slovensku.

Ešte k zatepľovaniu keramzitom: 10cm keramzitu vyjde asi 320sk/m2 a tepelne je približne za 3-4 cm polystyrénu, takže dosť drahé. Treba ho použiť len tam, kde sa využijú jeho vlastnosti: zvládne ohrozenie vlhkosťou, teda podlahy v starých domoch :). Ale navlhnutý určite izoluje menej - preto som ho dal na štrk. Hofatex Therm vyjde asi 100Sk/m2, tepelne porovnateľný s polystyrénom. Hofatex SN1 cenovo vyjde podobne, 5cm z neho je tepelne za 4cm polystyrénu. SN1 je tvrdší ako Therm, ale therm hádam stačí, mám ho kúpený do ďalšej izby...

Obrázok používateľa harp
Offline

Ano alternativou moze byt aj vapenna podlaha, alebo napriklad anhydridovych produktov (tusim ze zakladom je sadra). Alternativou moze byt aj palubocka, alebo parkety, ale to si uz asi zvazoval.

Obrázok používateľa harp
Offline

Co sa tyka vapennej malty na podlahe musim povedat ze povera ze ju neprejdu zvierata nie je pravdiva. Hlodavce s tym nemaju vatsi problem. Mravce to tiez pocase zvladnu. Avsak "neexistuje" material okrem betonu a kovu :) kt. by hlodavce neprezrali...

Obrázok používateľa vrsan
Offline

Zdravim.
V rukach mam zaujimavu knihu. Vola sa to: Energeticka efektivnost obnovy historickych budov (Smutný a kol., Eurostav 2005). V kapitole o obnove konstrukcii v kontakte so zeminou sa rozobera aj skladba paropriepustnych a vetranych podlah. Podla tohto zdroja by mala byt skladba takejto podlahy nasledovna (vyberam najjednoduchsi a asi najlacnejsi variant):
1. Vrstva prerusujuca kapilarne vzlinanie s min. hrubkou 100 mm z kameniva frakcie 32 - 70 mm (napr. spominany makadam).
2. Vrstva podkladna a zaroven paropriepustna so zavlhnutej zmesi piesku a hydraulickeho vapna.
3. Vzduchova dutina vytvorena z impregnovanych drevenych hranolov ulozenych na hydroizolacnych pasoch (ide o vankuse ci postrholce, na ktore sa nabija dlazkovica, nie su vsak ponorene v nasype, su priamo na nom, teda nasyp nesmie byt uplne sypkym, musi hranoly uniest aj so zatazou).
4. Tepelnoizolacna vrstva paropriepustna a nenasiakava (tu mozno ulozit medzi hranoly, napr. perlit, kermazit, granuly polystyrenu).
5. Naslapna vstva (drevena dlazkovica)

Vsetky rozvody (kurenie...) mozu byt na vrstve kameniva. Medzi dlazkovicou a tepelnou izolaciou treba nechat niekolko cm vzduchovu medzeru. Vlhkost sa bude odparovat do miestnosti, nepojde teda do stien a omietok. Treba vsak zabezpecit vetranie. Mozno spravit aj vetracie kanaliky, ktore sa vyvedu do exterieru. To je vsak pracne. U nas ma kamenna stena 65 cm, neviem si to predstavit, radsej budem vetrat. Takze asi treba premysliet okna, tusim dame stolarovi vyrobit kastlikove s izolacnymi dvojsklami z vonkajsej strany. Bude to mozno bimacek lacnejsie a urcite to nebude tak hypertesne. Ak sa bude riesit nejaka paronepriepustna podlaha (napr. keramicka dlazba v chodbe, kupelni ci kuchyni) treba ju umiestnit nad vzduchovu dutinu, ktora je nad paropriepustnymi vrstvami. Vzduchovu dutinu potom mozno napojit na vonkajsie prostredie, do nefunkcneho komina alebo aj na vnutorne prostredie (bude treba viac vetrat).

Voľby prehliadania komentárov

.

Vápno

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.