Uhrovský hrad

98 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Uhrovský hrad

- Z rekonstrukciou hradu sa zacalo priblizne pred 5 rokmi. - Minule leto sa pri vezi (narozi na predbrani) vztycil oporny system...dervena konstrukcia-podpera - Pred tyzdnom a pol padlo narozie na predbrani hradu, ktore bolo vysoke asi 16,5 m. Zaujimavy clanok s fotografiami najdete na www.zamky.sk, tiez je k nemu rozprudena diskusia.- Z rekonstrukciou hradu sa zacalo priblizne pred 5 rokmi.- Minule leto sa pri vezi (narozi na predbrani) vztycil oporny system...dervena konstrukcia-podpera- Pred tyzdnom a pol padlo narozie na predbrani hradu, ktore bolo vysoke asi 16,5 m. Zaujimavy clanok s fotografiami najdete na www.zamky.sk, tiez je k nemu rozprudena diskusia.

__________________

Admin

Uhrovský hrad
Obrázok používateľa 31nezer
Offline

Harp mohol by si sem pridat sľúbené fotky prosim ta. Dikes

Obrázok používateľa harp
Offline

Je spravne bezvyhradne neverit vsetkemu co sa pise a hovori. Upadnut do stereotypu hlavne pri obnove pamiatok je zakladom pruseru. A tke prusery vidime na kazdom kroku. Ked niekto pouziva slepo roky tu istu technologiu bez obmeny a plosne. 

 

Na druhu strannu si vsak myslim, ze ovela vatsim pruseom na hrade ako vapenec obsiahnuty vo vyzretej malte su napriklad zvery na niektorych hradoch, ciastocne aj na uhrovci. V miestach kde sa zdrzuju moze miera zasolenia (ako spravne uvadza palo) dusaicnanmi a inymi lahko rozpustnymi solami dosiahnut neziadane hodnoty. Co vy na toto?

 

Prosim odpovede sem:

http://www.obnova.sk/diskusia/hladna-koza-ako-hlavny-hradny-konzervator

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Obrázok používateľa palo
Offline

Žiada sa mi podotknúť niečo k problému zasolenia  či nezasolenia sutiny či piesku.

Piesok bez akéhokoľvek obsahu solí by sa dal získať hádam len drvením kremeňa. Piesok, ktorý vznikol v prírode zvetrávaním a usadzovaním, vždy - dovolím si trvdiť - nejaké soli obsahuje. Ak by neobsahoval, nemohla by sa na ňom žiť nijaká vyššia (v botanickom význame) rastlina. Ako na plastových granulách. A nevidel som ešte kopu piesku, na ktorej by sa neuchytila nejaká tá tráva či iná rastlinka.

Presnejšie by preto bolo hovoriť o miere zasolenia - ktorá je pre naše potreby ešte prijateľná a ktorá už nie.

Koniec-koncov, aj uhličitan vápenatý je z chemického hľadiska soľ...

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

palo napísal/a:

Presnejšie by preto bolo hovoriť o miere zasolenia - ktorá je pre naše potreby ešte prijateľná a ktorá už nie.

Súhlasím Paľo, ale okrem chemických sú tu aspoň pre mňa aj mechanické, resp. fyzikálne vlastnosti.

Napríklad suť obsahuje aj kúsky malty ochudobnenej o vápno, čiže dosť degradovanej. O "refrešingu" horúcej malty

viem, tam by som sa ani tak veĺmi nebál, ale tu sa používa hasené vápno. Otázka, vidíš v tom nejaký rozdiel?

 

Ešte aby si niekto nemyslel, že chcem spochybňovať používani sute na Uhrovci. Určite nie, iba mám otázky na ktoré nepoznám odpoveď, preto to je pre mňa otázka skôr viery, ako skutočného poznania. Ako som už poznamenal, ja tomu verím, iba nie bezvýhradne.

Otázku resp. konštatovanie, či mám svojho Boha na Uhrovci by som nechal na pánov Horanského a Matejku, Paľa a Pištu.

Obrázok používateľa harp
Offline

Takze ked sa debata skludnila. Nieco malo k dostupnosti hradov ako je Uhrovec. Podla mojich skusenosti su najhorsie hrady ktore su stavane kaskadovite. Tamnemozete postavit jednu transportnu vezu. Najlepsie su na tom hrady ktore su na rovinke - logicky. Aj ked napriklad Filakovo ktore je na rovinke je stavane kaskadovite a mozem potvrdit ze to nie je ziadna slava. 

 

Ako vieme na hrad mal obrannu funkciu. A bohuzial sa staval na miestach castokrat tazko pristupnych. To nam komplikuje situaciu v dnesnej dobe. Dopravovat piesok na nadvorie horneho hradu na uhrovci je sice jednoduchsie ako tahat sutinu napr. na Gymes, ale rovnako zbytocne, ked ju vieme upravit. Okrem toho - co sa v debate nespomenulo. Sutina sa modifikuje dovezenym pieskom.

 

Koniec koncov aj na Lietave som robil prve skusky zahlinenia sutin ja. Lubo si to dobre pamata. Tiez je po zmiesani s pieskom velmi dobre pouzitelna bez plavenia.

 

V ocakavani priatelskej debaty vas pozdravujem...

Obrázok používateľa jozo
Offline

 ... som rád, že sa nemusím vďake tebe nikam so 100 kg trepať. Rád dobrovoľne pochopím, čo by som v opačnom prípade pochopil, až po odporučenej drine ... Vďaka.  Len by som poprosil, aby sa zmysel akejkoľvek diskusie neblokoval mojou lenivosťou ...

Obrázok používateľa harp
Offline

Tvoje mierne obmedzene vystupovanie okrem tejto vety -dvoch nebudem komentovat. Je mi jasne ze ty mas svojho boha na inom hrade. Viac do SS. 

 

Ked si Jozef skusi na akykolvek hrad vyniest aspon 100KG materialu. Pochopi ze aj hrad ku ktoremu sa dostane automobil moze byt nedostupny. Dovtedy nema zmysel o tomto diskutovat.

Obrázok používateľa jozo
Offline

Harp dal :  "... ze v pripade nedostupneho hradu akym Uhrovec je, ..."

 

A povedzte mi Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom "nedostupný"?

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Uz som niekolko krat na obnova.sk napisal, ze nepovazujem za stastne pouzivat sutinu pre akekolvek ucely. Aj odvovodnenie najdete ked trochu pohladate cez vyhladavanie. Doporucujem klucove slova: omietka, sutina a zasolenie/sol.

 

Mam vsak taky nazor ze v pripade nedostupneho hradu akym Uhrovec je, a pri objeme prac na tomto hrade je luxux vozit tam pre ucely murovania piesok, ktory sa fyzikalnymi vlastnostami blizi preplavenej sutine. Som toho nazoru a potvrdzuju to aj realizacie na tomto hrade. Ze upravena sutina tu funguje.

 

Pokial chceme rozoberat sutinu pre malty vseobecne prosim do novej alebo inej na to urcenej temy. Nech sa drzime hradu Uhrovec.

 

PS: ked mozem nepouzivam kamennu drvu, vsak vies preco vlcik...

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Je to stále o Uhroveckom hrade, nebol by som reagoval, ak by neboli napísané kľúčové slová : 

lacnejšie, ušetrí, kopu, peňazí, nenávratno, desiatky eur.

harp napísal/a:
....nepovazujem za stastne pouzivat sutinu pre akekolvek ucely.

Mam vsak taky nazor ze v pripade nedostupneho hradu akym Uhrovec je, a pri objeme prac na tomto hrade je luxux vozit tam pre ucely murovania piesok.

 

Možno, že je to cnosť z núdze. Lenže všetky skutočné cnosti sú cnosťami z núdze, cnosťami z prinútenia: na takýchto cnostiach budú stáť objekty Uhrovského hradu.

 

(Mnou zákerne upravený text baťku Vlada Mináča Dúchanie do pahrieb)

 

harp napísal/a:

 piesok, ktory sa fyzikalnymi vlastnostami blizi preplavenej sutine. Som toho nazoru a potvrdzuju to aj realizacie na tomto hrade. Ze upravena sutina tu funguje.

Ak je to otázka viery, tak ja tomu verím.

PS: Kamennú drvu som spomínal iba z piety k najbežnejšiemu stavebnému materálu aj Hornouhorských hradov.

Písané pre smutného a naštvaného Harpa, letné uhorky (a uhrov) nielen na Uhrovci. Všetky protesty sú vopred zamietnuté.smiley

Obrázok používateľa jozo
Offline

"...ale kvalitný piesok, drť kvalitou nenahradí nikdy..." Jój nerozumiem, čo koho nenahradí? Suť nenahradí piesok-drť?  Asi tak to bude ... :)

Pekný analytický príspevok Rado. To sa cení. Uhrovec je furt "nemý" hrad, tak viac ako jedna veta poteší ... Možno už začnem chápat, možno no, prečo im namiesto mosta stačí lávka ...

 

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Rado samozrejme "pranie" sute je super vec a ak suť používa mala by byť praná, až na možno malé výnimky, ale kvalitný piesok, drť kvalitou nenahradí nikdy, opakujem nikdy a myslieť si o tom môže každý čo chce.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

vlcik-tlcik napísal/a:

Rado samozrejme "pranie" sute je super vec a ak suť používa mala by byť praná, až na možno malé výnimky, ale kvalitný piesok, drť kvalitou nenahradí nikdy, opakujem nikdy a myslieť si o tom môže každý čo chce.

Vzniklo to na úteku, Jozef pochopil si to správne. Skúsim upraviť svoju mongolskú vetu na polomongolskú.

Samozrejme pranie sute je super vec, a ak sa suť používa mala by byť praná, až na možno malé výnimky.

Sebelepšie prepraná suť kvalitný piesok či drť kvalitou nenahradí nikdy, opakujem nikdy, a myslieť si o tom môže každý čo chce.

Určite to nebolo voči Radovi nič osobné, iba sa zasa snažil šetriť tam, kde by som ja určite nešetril - na plnive do malty.

V každom prípade oceňujem jeho prácu na hradoch a snahu robiť to čo najlepšie, o čo sa snažím aj ja, iba nie vždy sa zhodneme.

 

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Vo štvrtok 9.8. som sa vrátil z druhého pracovného turnusu na Uhrovci. Počasie nám znova doprialo dostatok teplých jasných letných horúcich dní, takže z pribúdajúcimi tonami muriva ubúdali úspešne kilá z pása a bokov cheeky. Statočne si s nami 18 pracovných dní užil chlapec menom Jakub Mikláš z Nitry, ktorý dostal slušne zabrať, vláčil kýble, vápno, trubky, maltu...skrátka všetko potrebné a práca odsýpala. Prvý turnus sa realizoval na preškárovaní fasády kaplnky veľmi precízne, tak ako si to tento hrad zaslúži. V mene celej partie : "Kubo, ĎAKUJEME!!!"

Chcem spomenúť aj inú vec. Pametám si spred rokov tento hrad, keď sa tu začínalo a bola to malebná romantická ruina. Dnes je to preč, hrad je rozvŕtaný skrz naskrz. Neviem a asi ani nechcem si na tento stav zvykať, no zároveň mi je jasné, že pri množstve práce, ktorá sa tu odvádza, pri spôsobe jej realizácie to asi inak ani nejde. Na druhej strane ma udivuje efektivita a organizovanosť niektorých vecí - príkladná aj pre ostatné hrady! Voda je dôležitá a na mnoho hradoch riešia jej nedostatok. Vďaka dočasnému zastrešeniu paláca a ostatných častí hradu je možné vytvoriť zásoby dažďovej vody až v objeme 10 000 litrov !!! Slúži najmä na murovanie samozrejme, čiastočne odfiltrovaná  ako úžitková napr. na hygienu. Má ešte jedno podstatné využitie, o tom o chvíľu.

Prekvapilo ma ešte pár vecí. Uskladnenie všetkého použiteľného tak, aby sa max. obmedzilo plytvanie, pretože dovoz skoro čohokoľvek na tento hrad je drahý, zdĺhavý a náročný. Na hrade je X osobitných skládok : drobný kameň, tehla potriedená podľa obdobia, pieskovce, neforemné kamene, klenáky prísne skladované tam, kde sa budú používať, kúsky malty a omietok, úlomky tehál až po veľkosť vlašského orecha, piesok, sutina...A dostávam sa opäť k tej vode : nech sa čokoľvek odkope, suť je VŽDY skladovaná a následne premývaná, aby sa z nej extrahoval piesok na murovanie. Pýtal som sa na efektivitu tohto procesu - je neskutočná. Niekoľko mnohonásobne lacnejšie, než dovoz piesku. Nenáročný proces, ktorý zabezpečí autenticitu malty, efektívnu likvidáciu sute a ušetrí kopu peňazí. Jediný odpad je pár kýblov ílu a hliny...Zaujímal ma tento proces aj preto, že som si spomenul na fotky spred pár týždňov z Lietavy, kde sa kopalo v Rondeli a desiatky kýblov sute sa sypali dolu brehom do nenávratna...na druhej strane sa potom platia desiatky eur za dovoz piesku nového...Škoda. Horanský z Matejkom dosť premýšľali, ako minimalizovať straty a maximalizovať efektivitu prác. To ma na Uhrovci fascinuje. Akonáhle sa dakde začne kopať, okamžite dvaja ľudia idú na sito a dve dámy každý nález umývajú, triedia (kosti, črepy, kúsky tehličiek). Potom všetky črepy idú do sáčkov, každý výkop má svoju prepravku(ky)...Dokonalý systém hodný príkladu.

Zajtra ráno balím kufre a šmytec znova na Uhrovec na 10-12 dní...

 

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Postupne je snaha konzervovat a ciatocne aj rekonsgtruovat cely palac. Tento rok najma fasady, kominy a cast kominu z interieu. Rovnako omietky v jednej miestnosti. Fotky poslem.

Obrázok používateľa 31nezer
Offline

Vau, mohol by si poslať viac fotiek? Rekonštruovať sa budú len obvodné múry alebo aj interiér?

Obrázok používateľa ithaca
Offline

Harp co j zahrnute v tom pojme  ompletna konzervacia vratane omietok a kamennych prvkov, Budu sa restaurovat aj tie polozanknute okenne otvory na vrchnom poschodi, komin atd, atd?

 

 

 

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Ked hovorim o kompletznej konzervacii fasad myslim tym kompletnu konzervaciu. Nemyslim tym ani rekonstrukciu anni restaurovanie. 

 

Ked rekonstrukciu trak iba v pripade nevyhnutnom pre potreby konzervacie.

Co sa tyka restaurovania myslim si ze take nieco by malo byt pri konzervacii zrucaniny tabu, aspon po domu uplnej konzervacie.

Obrázok používateľa strombus72
Offline

Super! Nech sa vám darí! Ten hrad si to zaslúži! :)

Obrázok používateľa harp
Offline

Minuly tyzden sme zacali s pracami na ren. palaci. Pojde o kompletnu konzervaciu vratane omietok a kamennych prvkov.

Postavene lesenie predurcuje konzervovanu plochu.

Pred pracami Pred pracami Pocas stavby lesenia Pocas stavby lesenia
Obrázok používateľa jozo
Offline

Nevidím do toho (očividne) ... len som si pre istotu znova omrkol tie minuloročné schválené cifry na MKSR ... a nech mi je odpustené, som z toho trošku "natvrdlý", aby som pochopil .... "Stavba most. piliera a konsolidácia komínov" - schválená dotácia 26000 € ... (+ "Workshop na konzerv. a dokum. kam. arch. prvkov" - 21000 €)  Predpokladám, že z tej prvej čiastky nutne niečo zvýšilo na tento rok ....  :-) 

Obrázok používateľa jozo
Offline

PS # 2: Zabudol som no ...

Z priečelia horného nádvoria 2002.jpg Z priečelia horného nádvoria 2002.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

PS: Dúfam, že som niekoho vzdialeného "cezpoľného" trochu uspokojil ... Ja mám v každom prípade hotové "orgie" zo včerajšieho 1 GB nových prírastkov do archívu ... Uhrovskí "domorodci" to majú radi "po partizánsky" ... tak som im niečo z tej konšpirácie rád potiahol ...  Hradu som nepomohol no, ale sebe isto, no, aj to (občas) treba ... :-) .

IMG_8807_.JPG IMG_8807_.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Troška kontextu ...  trocha nostalgie nikoho nezabije .... alebo čo tam kedysi bolo a už tam toho (na dobro ?) niet ...  Tie s lepšou svetelnosťou júl 2002 a tie "zachmúrené" z 19.04.2003 na starom Olympuse (Kodak Gold 200 :-) ...)

IMG_8980__.JPG IMG_8980__.JPG IMG_8986__.JPG IMG_8986__.JPG IMG_8997__.JPG IMG_8997__.JPG Predbránie 2002 a 2003.jpg Predbránie 2002 a 2003.jpg S strana dolného nádvoria 2003 a 2012.jpg S strana dolného nádvoria 2003 a 2012.jpg Vstupná časť dolného hradu 2002 a 2012.jpg Vstupná časť dolného hradu 2002 a 2012.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

Na obrazový záver jedno divácky vďačné, s kumštom a vkusom urobené, pod sklom vystavené ... Čo na to povedať ... Uhrovec bol nádherný ... Neuveriteľné, že ešte cca 170 rokov dozadu s veľmi podobným liftingom takto reálne existujúci ... Čo na to povedať ... (a nezahrešiť) ? 

O 2 - 3 roky dovi ...

model_1.JPG model_1.JPG model_2.JPG model_2.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

V interiéroch som výrazný posun nepostrehol ... V každom prípade sú ešte o štipku vyčistenejšie od sutín a stavebného materiálu (piesku) a viac úžitkovo "zabydlené" ... Myslím, že už po poslednej mojej návšteve v 2010-tom bol pekne "poskladaný" sokel kachlí vo veľkej sále na 1. poschodí na SZ konci veľkého paláca ... Tak dám aspoň to (ten)  ...

SZ sála na 1.poschodí.JPG SZ sála na 1.poschodí.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Úsek západného (či severozápadného) traktu, kde sa po väčšej nedávnej (3 roky nazad?) deštrukcii v minulom roku trochu murovalo ...

SZ trakt 2010 versus 2012.JPG SZ trakt 2010 versus 2012.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Pre mňa osobne najveľkolepejší obraz z vnútorných exteriérov hradu - západná fasáda horného hradu - 3 stavebné slohy pokope ...  Žiadna veľká murárčina doposiaľ neprebehla ... Objektívne treba skonštatovať, že nikde na hrade sa exteriéry este plošne nekonzervovali (s výnimkou 1. brány a priľahlých úsekov hradby). Držím palce "domorodcom", aby som sa toho dožil.

Z fasáda HR 2008 versus 2010 versus 2012.JPG Z fasáda HR 2008 versus 2010 versus 2012.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Vstup do hradu ... Dlhá odysea ... mostová odysea ... Osobne som si myslel, že spásonostný pilier už je hotový ... Nie je. Bude ... Kedy? Netuším ...

Pod 1. branou 2008 versus 2010 versus 2012.JPG Pod 1. branou 2008 versus 2010 versus 2012.JPG mostový pilier.JPG mostový pilier.JPG
Obrázok používateľa jozo
Offline

Konečne máme hore na hrade aplikovanú aj ochranu korún "trávičkou" (hoc len zatiaľ na mostových pilieroch) ... Žiaľ všeobecne, stav korún hradných múrov je žalostný ... Ako vidno pri pozornom oku, každoročne z nich čosi ubúda ...

Metamorfózy 2008 versus 2010 versus 2012.JPG Metamorfózy 2008 versus 2010 versus 2012.JPG

Voľby prehliadania komentárov

.

Uhrovec hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.