aktivita diskusia Historické parky a záhrady Termín park a záhrada

  • Termín park a záhrada

    Posted by harp on 29. marca 2012 at 12:40

    Hladal som vyklad hesiel park a zahrada. Nas slovnik na Obnova.sk hovori toto:

    Záhrada

    súčasť hradu, kaštieľa s areálom, paláca s areálom, meštianskeho domu s areálom, hospodárskeho dvora, kláštora a pod., menšia plotom vymedzená, architektonicky dotvorená, intenzívne ošetrovaná plocha s funkciou rozšíreného obytného priestoru, doplnená malou architektúrou, príp. s úžitkovou časťou na okraji ( príručná záhrada, sad). Pôdorys a rastlinný materiál je geometricky usporiadaný ( napr. záhony, boskety). Druhom záhrady je baroková, botanická, hradná, japonská, kláštorná, príručná a renesančná záhrada.a predzáhradka. Niektoré priestory môžu mať záhradnú úpravu. Porovnaj park.

    Viac na: http://www.obnova.sk/slovnik/heslo/zahrada

    Park

    architektonicky upravená časť voľnej prírody, súčasť sídla al. súčasť areálu stavieb (zvyč. kaštieľa al. paláca), formovaná prevažne z domácich a cudzokrajných druhov vysokej a nízkej zelene ( obvodová zeleň, nosná zeleň, parter, arborétum, čistina, solitér, rabato, ranžírung), doplnená cestnou a niekedy vodnou sieťou a malou architektúrou, príp. pavilónmi, menažériou, skleníkmi, salou terrenou, strelnicou, soláriom, jazdiarňou, grottami, bazénom, kúpeľom a pod., niekedy spojená so zvernicou. Solitérna zeleň, príp. určitá stavba, môže tvoriť dominantu. Park má oproti záhrade väčší rozsah, nie je geometricky upravený, nedá sa chápať ako rozšírený obytný priestor. Park býva obohnaný plotom s bránou, príp. so strážnicou. Niektoré areály môžu mať parkovú úpravu. Druhmi parku sú anglický, kúpeľný, mestský, prírodne-krajinársky a romantický. Ďalším druhom parku je lesopark. Pozn.: V prípade kúpeľného a mestského parku vytvárame trojslovný unifikovaný názov, napr. “park mestský anglický”. V prípade, že je súčasťou areálu, pridávame názov podľa formového hľadiska, napr. “park anglický”.

    Viac na: http://www.obnova.sk/slovnik/heslo/park

    Záhrada

    evi odpovedal 12 years ago 2 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
  • 4 odpovede/odpovedí
  • harp

    Administrator
    29. marca 2012 at 12:45

    Vyuzite nas slovnik pre vyhladanie a pripadne duplnenie dalsich pojmov:

    A Anglický park

    C Cesta parková, Chodník parkový

    F Francúzky park

    L Lesopark

    P Park, Park mestský, Park romantický, Park anglický, Park prírodný, Park kúpeľný

    Ú Úprava parková

    Z Záhrada, Záhrada baroková talianska, Záhrada kláštorná, Záhrada renesančná, Záhrada baroková, Záhrada botanická, Záhrada mníšska, Záhrada renesančná meštianska, Záhrada baroková francúzska, Záhrada hradná, Záhrada príručná, Záhrada zimná, Záhrada baroková kláštorná, Záhrada japonská

    http://www.obnova.sk/slovnik

    Budem rad ked sa pre tuto novu diskusnu robriku na Obnova.sk ako prva ustali aspon zakladna terminologia.

    slovník

  • evi

    Member
    29. marca 2012 at 13:18

    Teší ma nová téma, aj keď celkom nerozumiem volaniu po ustálení terminológie v záhradnej a parkovej téme. Charakteristík je mnoho a tieto tu mi trošku prídu ako písané z družice. Charakteristika parku a záhrady sa v mnohom prelína, deliaca čiara je niekedy nečitateľná.  

    (Poznámka k vyššie opísaných termínom park a záhrada: záhrada –  nemusí a park – môže byť geometrický. 

    A prečítala som si niečo, čo som ešte  nepočula a nepoznala: ranžírung. Po vygúglení už viem, že je to miesto, kam sa na sezónu z oranžérie, alebo skleníka presúvajú niektoré rastliny.)

  • harp

    Administrator
    29. marca 2012 at 16:35

    Dohovor: Historicke zahrady – restaurovanie, ochrana a prezentacia Historické záhrady, FLORENCIA 1982 hovorí:

    Čl. 1. „Historická záhrada je architektonická a vegetačná kompozícia, ktorá je z hľadiska dejín alebo umenia celospoločensky významná.“ Ako taká je považovaná za pamiatku.

    Ćl. 2. „Historická záhrada je architektonická kompozícia, ktorej materiál je predovšetkým rastlinný, takže živý a ako taký pominuteľný a obnoviteľný.“ Jej vzhľad preto odráža rovnováhu medzi cyklickou zmenou ročného obdobia, rozkvetom a odumieraním prírody, a to podľa dômyselného umeleckého zámeru, ktorý sa snaží ustáliť jej stav.

  • evi

    Member
    29. marca 2012 at 21:18

    Tak toto znie rozumne. Charty vravia obvykle o niečom zmysluplnom. (Dobrá citácia). 

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť