Templári oživia legendy, historky a tradície Žilinského kraja

Ilustračný brázok k článku

Templárske výpravy oživia stredoveké legendy, historky a tradície Žilinského kraja. Skupina dvadsiatich rytierov odetých v autentickom templárskom odeve už intenzívne trénuje na hradné vystúpenia , na ktorých predvedú nie len spôsob boja, ale aj ukážky každodenného života templárov. Žilinský samosprávny kraj získal na zatraktívnenie kraja templárskymi hradnými výpravami štvrť milióna eur z eurofondov, ďalšieho štvrť milióna dostal na spropagovanie stredovekej kuchyne.

„Cez európske fondy sa snažíme zatraktívniť náš kraj pre turistov približovaním histórie, ktorá je vlastná tomuto regiónu. Chceme oživiť legendy, historky, ale aj tradície predovšetkým stredoveku. Chceme ponúknuť takzvaný kultúrny turizmus, do ktorého sa môžu zapojiť podnikatelia či už v službách alebo rôznych oddychových aktivitách. Celkovo sa uskutoční päť veľkých výprav na našich hradoch. Zapojených je množstvo aktivistov, rytierov a rôzne občianske združenia. Pevne verím, že z tohto vznikne pekná Templárska cesta, ktorá bude produktom pre cestovný ruch a bude reprezentovať históriu nášho kraja,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Templári postupne obsadia štyri hrady a jeden kaštieľ. Templárska výprava do Radoľského kaštieľa ja naplánovaná na 15. júla, Likavský hrad obsadia templári 1. septembra, Blatnický 9. septembra, Strečniansky 13. októbra a Oravský hrad 17. novembra. Pre všetkých návštevníkov letných podujatí na hradoch Žilinského kraja bude pripravená praktická Stredoveká kuchárka- humorné i vážne rozprávanie o stredovekom varení a stolovaní.

Riaditeľ Kysuckého múzea a autor knihy Po stopách templárov na Slovensku Miloš Jesenský je presvedčený, že templári pôsobili aj na území Žilinského kraja. „Opierame sa množstvo indícií, nie sú to priame dôkazy. Výskyt templárov u nás zatiaľ archeologicky potvrdený nebol, ale všetky kronikárske zbierky, s ktorými sme pracovali, a dobové legendy hovoria o tom, že na území Žilinského kraja pôsobili červení mnísi, ako ich nazývala ľudová predstavivosť, a my ich stotožňujeme s templármi,“ povedal Jesenský. Templári boli príslušníci cirkevného rádu, ktorý v 12. až 14. storočí zabezpečoval ochranu pútnických ciest v svätej zemi a dodnes sú spájaní s atmosférou hrdinskosti, chrabrosti a ochrany slabších.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články