aktivita diskusia Archeológia Technicke novinky v archeologii

  • Technicke novinky v archeologii

    Posted by harp on 5. februára 2007 at 20:43

    Ake ine sucasne technicke zazraky sa pouzivaju v archeologii.

    O GPS sme uz pisali. Letecka archeologia je ako druha v poradi. A co dalsie. Nejaky 3D scan?

    Poucte ma prosim!

    :wink:

    sana-mens odpovedal 14 years, 7 months ago 11 Členovia · 17 odpovede/odpovedí
  • 17 odpovede/odpovedí
  • mikulasm

    Member
    5. februára 2007 at 22:29

    Velmi dobra nedestruktivna metoda je pozitie georadaru. Mal som tu cest sa zucasnit vyskumu georadarom v stredovekom kostoliku v Sadku. Spolahlivo urcuje dutiny v zemi (krypty), ci zaklady neexistujucich stavieb.
    Velmi dobra vecicka ! :thumbright:

  • demo

    Member
    7. februára 2007 at 10:50

    O tom som písal v rubrike čo je to archeologia….
    ešte tam popíšem čo to o leteckej archeológií a o tom ako vlastne systematický a záchranný výskum prebieha…a čo sa nejviac používa…
    inak aj to o čom písal mikulasm je v dnešnej dobe využívaná metóda a oproti samotnému výskumu omnoho menej finančne náročnejšia….

  • demo

    Member
    7. februára 2007 at 10:59

    dalej dodám že napr. v Brne spolupracujú s rengenológmi z nemocnice a teda aj s metódami diagnostickými PC tomograf využívali pri 3D spracovaní nejakej sošky šamana z doby bronzovej čo sa pri výskumoch v brne našiel ale aj iné metódy ako napr ARCVIEW čo je program na trojdimenzionálne spracovanie máp používa sa aj spomenuté GPS česi napr. majú strojček čo je presný s odchýlkou na jeden meter v skutočnosti je trend čo najviac využiť metódy neinvazívneho charakteru kým sa prejde ku exkavácií….
    je toho dosť pozisťujem napíšem….

  • guest

    Member
    7. februára 2007 at 13:49

    http://www.archaeologica.cz/ tu je zaujimavy link, najdete tam aj tu 3D vizualizaciu. A neda mi nepoopravit Dema- ta nejaka soska samana je unikatny svetovy nalez zo starsej doby kamennej asi tak 23000 rokov stary, ale inak nic.

  • demo

    Member
    7. februára 2007 at 15:39

    Guest

    dokonca… tým sa ja nezaoberám takže díky za opravu….

  • demo

    Member
    7. februára 2007 at 15:46

    Guest
    no jasné je to ono matne si spomínam že vtedy ten borec prezentoval hlavu a kus tela tak nejak… vtedy z toho boli v nitre na ketedre všetci pototo že ako to poriešili…bolo to zaujímavo spracované a ešte lepšie prezentované….

    no len mi akosi vypadlo to obdobie….:D

  • zepa

    Member
    7. februára 2007 at 18:41

    Velmi dobra nedestruktivna metoda je pozitie georadaru. Mal som tu cest sa zucasnit vyskumu georadarom v stredovekom kostoliku v Sadku. Spolahlivo urcuje dutiny v zemi (krypty), ci zaklady neexistujucich stavieb.
    Velmi dobra vecicka ! :thumbright:
    Môžeš napísať viac o tom Sádku ? Poznám to tam velmi dobre, len vo vnútri v kostolíku som nikdy nebol

  • katebell

    Member
    5. januára 2008 at 13:58
  • katebell

    Member
    5. januára 2008 at 14:18
  • katebell

    Member
    5. januára 2008 at 15:48
  • katebell

    Member
    5. januára 2008 at 15:49
  • katebell

    Member
    6. januára 2008 at 18:07

    Ake ine sucasne technicke zazraky sa pouzivaju v archeologii.

    O GPS sme uz pisali. Letecka archeologia je ako druha v poradi. A co dalsie. Nejaky 3D scan?

    Poucte ma prosim!

    :wink:

    Ahoj Harp, rada by som vedela, aké technické novinky máš konkrétne na mysli. Novinky v oblasti ich dokumentácie polohopisu na zemskom povrchu, alebo v oblasti vizualizácie nálezov a tvorbe ich modelov, alebo čo?

    RAda ti odporučím ešte jeden článok od prof. Sedláka, v podstate je to bezná geodetická práca.

    Geodézia v službách archeológie a pri výskume historických pamiatok:
    http://actamont.tuke.sk/pdf/2006/n1/3sedlak.pdf

    Všetky horeuvedelné technológie (laserscanning, digitálna fotogrametria, GPS merania) dokumentácie nálezov sa s istými obmedzeniami (myslím tým finančnými) dajú vykonávať aj na Slovensku. Pokiaľ by bol záujem o niečo významné, stačí kontaktovať mňa. Spôsob a financie sa nájdu. Dôležité je, že máme technológiu – absolútne nie lacná záležitosť, softvér a skúsenosti. Cena skeneru sa pohybuje okolo 2 mil a viac.

    LAserové skenery stredného a ďalekého dosahu sú na Slovensku 3 – jeden vlastní fy. Geospol Košice, bol použitý na 3D modelovanie tunela Branisko pred spustením do prevádzky, další vlastní Dopravstav a posledný má Bratislava, je va vodnom diele Gabčíkovo, kde slúži mimo iné na pozorovanie pretvorení plavebných komôr pri ich napúšťaní a pod.

    Ako geodét by som týmto rada hodila rukavicu pamiatkárom a pustila sa s nimi do širšej diskusie na túto tému. Je mi jasné, že všetko je otázka peňazí a častokrát pamiatkárskej odbornej verejnosti neostáva nič iné, iba v srdci túžiť po kvalitných zameraniach, dlhodobých pozorovaniach deformácií napr. ruín stien a vyslovení záverov v zmysle rizika pohybu, alebo vyhoveniach modelov, slúžiacich na dokumentáciu súčasneho stavu pred vykonaním rekonštrukcie.

    Ja tu osobne vidím veľa možností na prácu, ale aj veľa možností v technologických novinkách o kt. je nutné ešte len informovať.

    Vo svete je to absolútnym štandardom, že významné pamiatky sa dokumentujú týmto spôsobom. mojim cieľom nie je nič iné, iba ukázať, že to vieme aj na Slovensku, len treba nájsť spoločnú reč.

    Toľko odo mňa v túto chvíľu. Teším sa na vaše podnety a pohľad z vašej strany. Ja to vidím ako geodét, pamiatkár nie som :(

  • stratus

    Member
    13. marca 2009 at 16:18

    Sa nam to tu akosi pred rokom zastavilo… :)

    Ja som v sucastnosti posadnuty georadarom, tak sa aspon podelim o nejake tie informacie, ak by to niekoho zaujimalo.
    Georadar funguje na zakladnom principe vysielania a prijmania signalu, v podstate ako vacsina geofyzikalnych pristrojov. Sustava sa sklada z anteny a zakladnej jednotky, teda procesneho pocitaca. Tento pocitac sa pripaja bud k notebooku alebo k externemu dispay-u (vacsina vsak preferuje notebook vzhladom na to, ze tieto display-e su v cenach asi tak 4x cena notebooku). Na notebooku potom sledujete vysledky merania. Data sa samozrejme ukladaju. Signal je v podstate mikrovlnny impulz, ktoreho sila zavisi od anteny (50MHz az 2GHz aj viac). Antena ma teda jasne stanovenu intenzitu, napr. antena 200MHz. So silou anteny zavisi dosah do hlbky. Zavislost je urcena, ze cim je frekvencia vysia, tak hlbkovy dosah je mensi ale kvalita dat je kvalitnejsia. Takze s antenou 100MHZ mate dosah tak 10m, ale kvalita dat nieje na vysokej urovni, zatial co pri antene 800MHz je dosah tak 2m, ale kvalita dat je neporovnatelne vyssia a tak sa z tychto dat da urobit ovela lepsia modelacia. Signal vysielany antenou prechadza horninovym prostredim a v miestach, kde su rozdiely v homogenite sa vlny lamu. Toto je zdrojom informacii co pod nami je. Kazdy material ma pritom rozlisnu schopnost odrazu tychto vln takze kovove materialy lamu vlny lepsie, ako len zmena v podnych horizontoch. Da sa teda povedat, ze georadarom v zemi najdete skoro vsetky zmeny homogenity (pravda pamatajte, ze cim nizsia frekvencia tak tym nizsia rozlisovacia schopnost). Dalsi faktor je druh anteny – tieneny alebo netieneny. Netieneny nieje vhodny do zastavanych oblasti, budov, lesa a podobne, pretoze jeho signal sa siry vsetkymi smermi a zaznamenavate aj lamanie od okolitych objektov a to nehovoriac od elektrickych vedeni, ak su pobliz. Taketo anteny su dobre na polia a luky. Su predovsetkym urcene na vysoke hlbkove dosahy (dobre na geologiu). Tienene anteny chrania prijimac od rusivych odrazov takze su pouzitelne vsade. Nevyhodou je vyssia vaha a to, ze tienenie v istom malom percente ubera na hlbkovom dosahu signalu.
    Namerane data mozete spracovat aj nemusite. Mozete s tym behat a hladat ci niekde nieje dutina, a ked ju najdete, tak to miesto oznacite a zavolate prislusnych ludi co to lepsie preskumaju, takze po prichode domov sa nemusite trapit pri pocitaci s modelaciou (odborne povedane – interpretaciou) toho co sta namerali. Ak vsak chcete robit vyskum aj s nejakymi lepsimi vysledkami a zaverecnou spravou tak si za to sadnete, interpretujete rezy alebo 3D.

    Teraz k tomu menej prijemnemu. Co to stoji. Nepodarilo sa mi ziskat ziadnu cenovu ponuku od firiem co sa tym zaoberaju na slovensku (a je ich sakra malo) no moji byvali spoluziaci geofyzici robia na meraniach, kde sa ceny pohybuju v desattisicoch, az stotisicoch. Mozete si zobrat do hlavy, ze si take vybavenie kupite sami (ako ja :)), no cenova ponuka co som dostal na zakladnu vybavu je od 600tis SKK (20 000 EUR). ked si vezmete, ze to zbalite do 80l ruksaku, tak sa to zda ako riadna palka. Osobne si vsak myslim, ze ak by som tym nejako pomohol ludom ako som ja – nadsenec na historiu a pamiatky, tak by to splnilo svoj ucel. Este musim najst obchodneho partnera co mi to pomoze z casti zafinancovat… :D Viem…sanca ziadna, ale aj tak hladam cesty, ako to dostat do reality…

    Nasu vedu nedostaneme z prachu tym, ze sa budeme na tychto forach natahovat o zachranach, ale tym, ze do nej zainvestujeme kazdy ako vie (niekto casom, vedomostami, financiami, ucastou na zachranach,…), a zodvihne sa spoza pocitaca a fakt to spravy. A vyhovorky typu “nemam na to cas, nemam kde, nemam informacie, som unavenu z prace, nemysli mi to tak dobre, som stary/primlady…” to si moze kazdy nechat. Kde je vola, tam je cesta.

  • benignus

    Member
    19. apríla 2009 at 0:23

    Ku výskumu georadarom, cenovým reláciam a aj ku názornej ukážke si dovolím citovať zo súkromnej mailovej korešpondencie s kamarátom-archeológom:

    za prieskum georadarom, čo robil Ing. Miro Terray z Košíc, kontakt mi na neho raz dal Roman a odvtedy ho volám a využívam v kostoloch, platíme tak od 30 do 38 000,- za plochu jedného kostola, pričom v tomto prieskume je zahrnutá aj videoinšpekcia, čiže navŕtanie sondy a spustenie minikamery do podzemného priestoru, ako napr. do krypty dutiny pod. takto som s ním meral kostoly v Sádku, vo Štvrtku na Ostrove v Dvorníkoch a teraz naposledy u Františkánov v Hlohovci. Posielam ti odkaz na blog, kde je pekne vidieť postupy pri prieskume:

    http://www.hcregion.sk/hcregion.php?lng=sk&docid=150&adr=0810_44_archeologicky_prieskum

    Obzvlášť tá video-ukážka na uvedenom linku od františkánov v Hlohovci je veľmi názorná a pôsobivá.

  • zolo24

    Member
    26. apríla 2009 at 15:25

    Ake ine sucasne technicke zazraky sa pouzivaju v archeologii.

    O GPS sme uz pisali. Letecka archeologia je ako druha v poradi. A co dalsie. Nejaky 3D scan?

    Poucte ma prosim!

    :wink:

    momentalna spicka je asi exp 5000
    ale takato technika vas archeologov nezaujima, predpokladam ze za 3 roky by ste mali tak male uzemie ako SR zoskenovane s 5 timi pristrojmi, a potom by ste isli na urad prace.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť