Studna vedla domu

10 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa apple
Offline
Studna vedla domu

Aky vplyv ma podla skusenosti studna tesne pri dome na zaklady domu, omietky... Dakujem ya prispevky.

Obrázok používateľa Doky
Offline

Mam staru studnu asi 1,4m od zakladu domu, je z betonovych skruzi, hlbka asi 5-6m, ked udru poriadne dazde, tak hladina je tak 80cm pod povrchom. Bezne je hladina asi 1,2-1,5m pod povrchom. Nemam ziadne problemy s vlhkostou. Pivnicu nemam.

Obrázok používateľa apple
Offline

Povyse studne vysoluje sokel na celom zvysku domu, niekedy aj chodnik. Len tak hadam... nebude to od tej studne? Smerom od studne dolu to nie je.

Obrázok používateľa andulka
Offline

Naša studňa je len jeden meter od chalupy, lebo bol úzky dvor a zavadzala by. Ja tak blízko pri chalupe, že je vlastne pod prestrešením chalupy. Je o priemere 80 cm a je kamenná od vrchu až dole, hĺbka cca 10 m. Chalupu sme odvodnili - oddrenážovali asi pred 10 rokmi a je suchá. Nebadáme že by studňa mala negatívny vplyv.

Obrázok používateľa apple
Offline

Andulka, presne toto mame aj my, studna kamenna, od domu 90 cm.Hlbka asi 7 m.Hladina vody pod povrchom bola asi 1,6m. Teraz sme drenazovali, ale kedze sme mali 30 cm hruby chodnik, nedal sa rozbit, museli sme drenaz viest popri chodniku, V ceste nam stala prave studna, tam sme urobili odbocku cez dvor . Neviem, ci nasa praca nebola zbytocna :(

Obrázok používateľa Doky
Offline

Tak na toto je tazko odpovedat. To sa neda urcit podla dvojriadkoveho mailu. V hre je privela faktorov, kt to ovplyvnuju. Tie vidis len ty, takze nekoniec aj ty si to asi musis rozhodnut. Sorry.

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Asi tak, ako hovorí Doky, mala si sa obrátiť skôr na veštcov.
Teraz k veci, aj podľa toho skúpeho opisu si myslím, že problém neväzí v spodnej vode, ale povrchovej. Z opisu nevyplýva, či sa beton dotýka studne, ak áno, tak určite by som styk prerušil, aby bola cca 10 cm medzera.
Nie úplne rozumiem vedeniu drenáže ale asi toľko, že ak je popri chodníku nad, okolo studne a pod, tak by som to pri studni znova otvoril, zhora aj zdola a pod chodníkom popri studni drenáž spojil.
Skús to ale aspoň slovne opísať, aj ako je spád, či tam nie je oproti ostatým častiam tieň, skrátka čosi, inak je to naozaj iba veštenie, ale napriek tomu si myslím, že by Ti to mohlo pomôcť.

Obrázok používateľa apple
Offline

Vlcik, sokel som uz riesila v inej teme, iba ta studna je novy element.Je situovana v strede mierneho svahu, kdesi v polovici dlzky domu. nIc neobvykle oproti ostatnej casti domu ani tien tam nie je. Kde len bude zadrhel? 8)

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Viem, že ide o studňu, ale aj o chodník a sokel.
Problém vidím v tom, že studňa je prekážkou v prirodzenom a priamom prúdení vody a kombináciou dažďovej a spodnej vody sa v mieste nad studňou povedzme voda akumuluje a dostáva sa pod chodník, betón vlhkosť nasáva a dostáva sa tým pádom aj k soklu.
Podľa Tvojho opisu som urobil približný náčrt. Ak ste približne takto obkopali studňu, problém ste čiastočne vyriešili, ale nie úplne, zostali dve problémové miesta, viď obrázok, pričom ten pri tomto pohĺade hore je väčší. Voda v drenáži síce pôjde vo vykopanom jarku, ale zároveň bude mať tendenciu ísť rovno, tým pádom bude ten ostrovček čiastočne dotovať vodou a ešte pri zrážkach bude namáčaný zhora. Tento problém sa dá vyriešiť tak, že treba prekopať ešte tunel pod chodníkom, ako som naznačil tou čiarkovanou fialovou čiarou,kde voda pôjde zhruba rovno a nič jej nebude stáť v ceste a ostrovčeky (neviem aké sú veĺké) sa môžu zrušiť tiež, aspoň tak aby sa nedotýkali chodníka.
Ešte si pozri aj môj predchádzajúci príspevok, možno mu už porozumieš viac.

Obrázok používateľa apple
Offline

Vlcik vdaka za namahu :P . Podla Tvojho nacrtu sa zda, ze sme tie problemove miesta eleiminovali, Ono to totiz vyslo tak, ze sme studnu neobisli, ale kedze uz 40 rokov bola uzavreta a prikryta betonovou doskou, hlbka drenaze akurat vysla na tom poklopeTakze teraz ide kamenny zasyp ponad studnu a az za nou odbocuje sikmo cez dvor. Kamen nad studnou som obalila do takeho akoby vreca z geotextilie, ak by to nahodou bolo treba niekedy este raz otvorit :roll: - dufam, ze nie,-aby nas netrafilo :D , ze sa to vsetko bude nasypavat naspat. :D

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.