Spišský hrad

35 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Spišský hrad

Spišský hrad bol pôvodne župným hradom a prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1209. Stojí na mieste rozmerného hradiska z prelomu 1. a 2. storočia n.l. O desať storočí neskôr vznikla na vrchole travertínového brala najstaršia kamenná kruhová stavba. V roku 122l dal vojvoda Koloman vybudovať kamenné opevnenie tzv. vnútorného hradu, ktoré odolalo aj tatárskym nájazdom. K týmto stavbám pribudla kaplnka a v polovici 13. storočia južné a západné predhradie. V 15. storočí, keď bol hrad v rukách Jiskrovcov, bolo postavené veľké predhradie tzv. cvinger. Ďaľší majitelia, Zápoľskovci, dostavovali horný hrad. V 15. a 16. storočí hrad patril Thurzovcom, ktorí pristavali nové objekty a zmodernizovali opevnenie. V roku 1639 prišli Csákyovci. Dostavali dolné a stredné nádvoria objektmi pre vojenskú posádku. V 18. sa z hradu odsťahovali, no ich majetkom bol až do roku 1945. V roku 1870 hrad zničil požiar a odvtedy pustol. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1562Spišský hrad bol pôvodne župným hradom a prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1209. Stojí na mieste rozmerného hradiska z prelomu 1. a 2. storočia n.l. O desať storočí neskôr vznikla na vrchole travertínového brala najstaršia kamenná kruhová stavba. V roku 122l dal vojvoda Koloman vybudovať kamenné opevnenie tzv. vnútorného hradu, ktoré odolalo aj tatárskym nájazdom. K týmto stavbám pribudla kaplnka a v polovici 13. storočia južné a západné predhradie.

V 15. storočí, keď bol hrad v rukách Jiskrovcov, bolo postavené veľké predhradie tzv. cvinger. Ďaľší majitelia, Zápoľskovci, dostavovali horný hrad. V 15. a 16. storočí hrad patril Thurzovcom, ktorí pristavali nové objekty a zmodernizovali opevnenie. V roku 1639 prišli Csákyovci. Dostavali dolné a stredné nádvoria objektmi pre vojenskú posádku. V 18. sa z hradu odsťahovali, no ich majetkom bol až do roku 1945. V roku 1870 hrad zničil požiar a odvtedy pustol.http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1562

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.cervotoc.sk // www.lanovefarby.sk

Spišský hrad
Obrázok používateľa antiK
Offline

Spišský hrad je pre množstvo snehu stále zatvorený

POPRAD 4. marca (SITA) – Spišský hrad mal byť podľa pôvodných plánov Spišského múzea v Levoči už dnes otvorený. „Spišský hrad má v súčasnosti veľmi nepriaznivé terénne podmienky. Zľadovatený povrch a množstvo snehu zatiaľ znemožňujú jeho otvorenie. Mali sme v pláne otvoriť už od 4. marca, ale nie je možné vpustiť turistov do tak rizikového terénu,“ informovala SITA Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského Múzea v Levoči. Zámerom múzejníkov je, aby bol hrad otvorený pre verejnosť čo najskôr. „Určite budeme mať otvorené počas veľkonočných sviatkov,“ dodala Uharčeková Pavúková. Veľká noc sa tento rok začne už koncom marca.

Spišský hrad bude už bez obmedzení otvorený denne od 1. apríla. „Hrad otvoríme aj s expozíciami tak, ako otvárajú letnú turistickú sezónu v Čechách, a to od 1. apríla,“ uviedla Uharčeková Pavúková. Expozície v hornom hrade budú pre verejnosť otvorené už aj počas veľkonočných sviatkov. Slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade sa uskutoční 28. apríla. Následne, 3. mája otvoria sezónu na hrade Ľubovňa a nakoniec otvoria sezónu 11. mája aj na Kežmarskom hrade.

__________________

http://hradbysamoty.org/

Obrázok používateľa andrejZM
Offline

http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6525116/spissky-hrad-nevyhnutne-po...

 

„Reštaurovanie vyžaduje iné postupy a žiada si aj čas, preto sú pre nás niektoré výzvy na získanie prostriedkov z eurofondov nie veľmi vhodné,“ uviedla Novotná."

 

"Hoci v prvej etape obnovy hradu sú zahrnuté románsky palác i západné paláce horného hradu, podľa Novotnej bude nutné pristúpiť k reštaurátorským prácam postupne nielen vzhľadom na finančnú ale aj časovú náročnosť prác."

 

žeby si konečne kompetentní uvedomili, že poriadna obnova hradu sa nedá stihnúť za dva roky???

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Pokial viem spracovava sa realizacny projekt.

Obrázok používateľa RudoM
Offline

neviete ako to vyzera s obnovou romanskeho palaca? 

dik

Obrázok používateľa harp
Offline

Vitazny navrh nemam k dispozicii, mozno niekto kto bol na tohotorocnych Suhradniciach ho nafotil. Zasielam aspon nas ktory bol 2. v poradi v sutazi. Aj ked verim ze ten je mimo zaujmu nakolko sa podla neho realizovat nebude.

http://www.obnova.sk/galeria/2010-romansky-palac-na-spisskom-hrade-sutaz-navrhov

Obrázok používateľa harp
Offline

Par fotografii z obhliadky hradu pre potreby projekcie:

http://www.obnova.sk/galeria/2010-obhliadka-horneho-hradu

Obrázok používateľa helico1
Offline

nemá niekto fotky, pdf alebo iné súbory víťazného projektu od pani Janovskej? hľadal som všade možne na nete a jediné čo som našiel boli na ich stránke štúdia J+J ale len v malej veľkosti - náhľad (nečitateľné)...

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Spišský hrad pre verejnosť dočasne uzavreli

POPRAD 12. septembra (SITA) – Spišský hrad bude dnes od 9:00 z technických príčin pre verejnosť zatvorený. Uzavretie hradu potrvá do odstránenia vážnej technickej poruchy. Podľa zástupkyne riaditeľky Spišského múzea v Levoči Dáše Uharčekovej Pavúkovej havarijnú situáciu spôsobil prasknutý vodovod, ktorý zatopil viaceré miestnosti a technické zariadenia na Spišskom hrade. Vedenie Spišského múzea v Levoči sa snaží zabezpečiť prenosné toalety, ktoré by umožnili obnovenie prevádzky na hrade aspoň v obmedzenom režime. Dáša Uharčeková Pavúková predpokladá, že ešte dnes by mohol byť hrad opäť sprístupnený pre verejnosť.

 

Hrad je už pre verejnosť otvorený

POPRAD 12. septembra (SITA) - Spišský hrad je pre verejnosť od 10:30 znovu otvorený. Naďalej sa pracuje na odstránení technickej poruchy na prívode vody a technickej poruchy telefónnej prípojky, informovala zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková. Spišský hrad bol zatvorený dnes od rána, keď poškodený vodovod zatopil viaceré miestnosti a technické zariadenia na Spišskom hrade.

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa Martinspeed
Martinspeed (bez overenia)

Hlasujte za Spišský hrad na www.topcastles.com a tím, že mu dáte za desať ho posuniete na prvé priečky svetových hradov. :lol:

Obrázok používateľa HERETIC
Offline


hrad pred "zachranou"
sken z knihy. uz neviem z akej.

Obrázok používateľa palo
Offline

Pre verejnosť bude hrad 21. júna zatvorený

(SITA) – Spišský hrad bude v sobotu 21. júna 2008 zatvorený pre verejnosť. „Celý areál hradu si prenajala súkromná firma,“ povedala pre SITA Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, ktoré Spišský hrad spravuje. Vedenie múzea sa rozhodlo hrad uzavrieť z kapacitných dôvodov, keďže v tento deň tu bude na súkromnej akcii približne 3 000 zamestnancov a rodinných príslušníkov firmy, ktorá si areál hradu prenajala. Hrad otvorí svoje brány pre širokú verejnosť v nedeľu 22. júna od 9:00.

Obrázok používateľa HERETIC
Offline


červený kláštor, lavica

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Špeciálne podujatie uzavrie výstavu o histórii Spiša

BRATISLAVA/ LEVOČA 29. júla (SITA) - Špeciálnym podujatím vyvrcholí v piatok výstava Terra Scepusiensis – Terra Christiana 1209 - 2009 v SNM-Spišskom múzeu na Námestí Majstra Pavla v Levoči. Unikátna výstava je venovaná 800. výročiu prvej písomnej zmienky o Spiši a dvom najvýznamnejším centrám Spiša - Spišskému hradu a Spišskej Kapitule. Pri príležitosti jej ukončenia sa v piatok o 17:00 v Spišskom múzeu uskutoční prehliadka výstavy v sprievode všetkých jej autorov. Súčasťou podujatia bude aj premietanie filmu o výstave, ktorá získala cenu časopisu Pamiatky a múzeá ako najlepší výtvarný projekt roka 2009. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea (SNM).

Už len dnes a v piatok môžu návštevníci výstavy zistiť niečo viac o významných udalostiach, osobnostiach a dokladoch bohatej a zložitej histórie Spiša. Jeho dominanty - Spišský hrad a Spišská Kapitula významnou mierou ovplyvnili historické a duchovné dianie v regióne aj mimo jeho hraníc. Dokladujú to vystavené diela, napríklad ojedinele zachované tabuľové maľby z dnes už neexistujúceho oltára kaplnky Spišského hradu, či zakladajúca listina spišského biskupstva podpísaná cisárovnou Máriou Teréziou.

Výstavu pripravilo SNM- Spišské múzeum v Levoči a Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo v Spišskom Podhradí.

Obrázok používateľa Lucia
Offline

Spissky hrad je moja srdcovka :smt049
Velmi odporucam navstevu hradu, ale aj Gotickej cesty a okolia. V lete su tam rozne akcie: vystavy, serm... dokonca aj nocna prehliadka, co moze byt naozaj zaujimave :-$
Viac info na
http://www.spisskyhrad.com

Obrázok používateľa palo
Offline

V najčerstvejšom čísle Krás Slovenska som si so záujmom prečítal článok o prieskume rozsadlinových jaskýň pod týmto hradom.
Spomína sa tam, že v roku 2007 bol publikovaný nález kostrových pozostatkov dospelého človeka v jednej bočnej pukline, spolu s pozostatkami dvoch kožených mešcov s rímskymi mincami z 1. a 2. storočia, v blízkosti aj črepy keramiky z rovnakej doby. Nejako som nezachytil že by sa tento určite nie bezvýznamný nález riešil na archeo fóre.
Ako bývalého jaskyniara ma tento nález veľmi zaujal. Nemá niekto podrobnejšie poznatky okrem toho, čo bolo uvedené v KS ?

Obrázok používateľa jozo
Offline

POTULKY PO SPIŠI ... A KÚSOK OD NEHO .... # 4

Niekoľko poznámok (kecov :-)) k tejto perle Spiša ...

Trošku si to (pre prehľadnosť) zatriedim do kapitol :-) :

I. Čo na hrade nikdy "nerozchodím".
II. Čo na hrade "nerozchodím" ale mohol by som.
III. Hlavolam - hádanka pre dobré oči.
IV. Kuriozitka.
V. Hradná maltička.
VI. Pochvala murárom a hradnej správe.
VII. Zopár kecov na záver ...

Obrázok používateľa jozo
Offline

Poďme na kapitolky ...

I. Čo na hrade nikdy "nerozchodím".

Toho projektanta (ak to má na svedomí) by som zavesil (za gule) ... Ak to "doriešil" realizátor, tak toho rovno k (múru) ... Nepochopím, ako mohol niekto (familiárne u mňa - debil) vyriešiť zasklenie okien na gotickom paláci horného hradu spôsobom - kovový rám (s úchylným šedým náterom) + číre sklo + podržte ma, betónové ostenia ... Autori asi leteli na dákom industriálnom fete ... alebo študovali na stavbách krytov CO ... V interiéri možno "stretnúť" rovnakú aplikáciu na dverách (pozor, ak som si dobre všimol toto má byť pamiatka na zozname UNESCO !). Presklené kovové dvere ... Na prášky ... :-(

II. Čo na hrade "nerozchodím" ale mohol by som.

Je mi jasné, že podstatná etapa "rekonštrukcie" hradu prebehla za vlády dobových stavebných technológií i názorov. Jedným zo symptomatických čŕt týchto realizácií bolo takmer absolútne ignorovanie dreva ako materiálu pre finalizačné - komunikačné detaily ... Že na hrade neexistuje drevené zábradlie v exteriéroch ešte "rozchodím". Ale, že kov vládne i v interiéroch, tak to teda ani omylom ... :-D
"Nerozchodím" - hoci by som aj mohol - s tým súvisiacu realizáciu interiéru hlavnej veže. Chápem, že pre presvetlenie je to veľké plus, ale opäť - betón+kov. Mohli (tuším sa to realizovalo v prvej polke 90-tych rokov) zachovať originálnu intimitu jednotlivých podlaží uzavretím stropov/dlážok namiesto tej "výťahovej šachty" ... Výsledok je účelový, ale ku vzácnej neskororománskej architektúre absolútne necitlivý ...

III. Hlavolam - hádanka pre dobré oči.

Zlý stav hradnej skaly je všeobecne známa vec. Menšie zemetrasenie a je "sranda" na svete ... Aj tak ma ale prekvapila - z diaľky skrytá - realita boja s miestnou prírodnou "fyzikou".

Tu si môže záujemca narátať "vlastné" injektážne "vrty" ... :-)

Obrázok používateľa jozo
Offline

IV. Kuriozitka.

Poviem úprimne, vždy mi bolo akosi ľúto, keď som videl to množstvo "dekoratívnych" nadstavieb, ktoré vybudovali filmové produkcie na naších ruinách, že po konci filmovačiek šlo všetko preč ... :-) Obzvlášť na hradnom ohyzde nazývanom Strečno ma to mrzelo dvojnásobne :-) . Ale na prekvapenie - na Spišskom hrade došlo k jednej výnimke ... Možno sa mýlim (hoci si to nemyslím). V roku 1996 som zažil na vnútornom portáli brány do "prepoštského" predhradia "originálne" betónové vyhladené (doplnené) ostenie oblúka ... V porovnaní s ostením čelného vstupného portálu (pôvodného kamenného) to (ako mnoho iných vecí) bilo do očí, ale však vieme kde sme ...
O rok na to pri opätovnej návšteve to bolo inak. Vnútorný portál zdobilo krásne kamenné ostenie ... ibaže pôsobiace akosi umelo - akoby z plastu "odliate" ... Wau, pomyslel som si, nejaká produkcia vylepšila "obraz" ... Prekvapenie v 2001 roku - "plastové" ostenie bolo ešte po 4 rokoch na svojom mieste ...
Aktuálna návšteva vďaka "zubu času" odhalila filmársku fintu :-) ... Polystyrén !!!

Obrázok používateľa jozo
Offline

V. Hradná maltička.

Oplyvňovaný "vápennou loby" som si urobil "vlastný prieskum" :-).
Na hrade sa takmer monopolne špárovalo tým tlakovým "nástrekom" cementovej malty z riečneho (kremičitého ?) piesku. Potešiteľná správa. Ide dole jedna radosť. Stačia kancelárske (moje) prsty a odlúpite všetko :-). Aspoň na hornom hrade to fungovalo. Že by sa troška šetrilo cementom? Iná vec je, že je tam i malta z hrubozrných ingrediencií (že by pôvodná?) a tá sa na exteriérovom murive rozsýpala v rukách jedna radosť ... Betónová chrasta na povrchu múrov dolného veľkého nádvoria drží ako pancier pevne. Nájdu sa i miesta, kde sa odlupuje. Tam ale (ak už "spadla dole") sa murivo drolí jedna radosť. Tieto jaskynné útvary lepšie pomenujú odborníci ...

VI. Pochvala murárom a hradnej správe.

Pamätám si ten šok, čo som zažil pri sledovaní správ v TV, keď (ako ešte svoji, t. j. Česi a Slováci) federálni poslanci riešili v Spišskom Podhradí vtedajšiu miestnu "novinku" - nočný zákaz vychádzania pre tmavokožných spoluobčanov ... Ten šok spočíval v obraze, na ktorom poslanec XYZ poskytoval rozhovor redaktorom a za jeho plecom na pozadí bila do očí obrovská diera v hradnom opevnení Jiskrovho nádvoria ... Práve tá najzachovalejšia (nadstavaná v renesancii ?) časť sa z veľkej časti "posunula" dolu kopcom ...
Dnes po rokoch nikto zbežne nezistí, kde sa to stalo a v akom rozsahu ... Náprava na "jedničku" (u mňa). Šéfka na Trenčianskom hrade by si tých murárov mala dať vypátrať, ak ešte "za 30 rokov" budú žiť (oni alebo ona) :-D

... a hradnej správe (ak má v tom prsty) - pochvala, že po rokoch "gangov" na parkovisku pod hradom má zabezpečenú organizovanú parkovaciu službu a k tomu GRÁTIS ...
Tieto "cudzie" maniere by mohli doletieť aj pod Krásnu Hôrku, hoci tamojších 2,50 € nie je ešte na bankrot ... ale naserie.

Obrázok používateľa jozo
Offline

VII. Zopár kecov na záver ...

Komunikačne sa na hornom hrade za posledných 9 rokov (čo som sa ráčil naposledy...) nič nezmenilo. Nádvorie je nedobytné.

Románsky palác bol v tom medzičase "napadnutý" živlami, ale stopy sú "zahladené".
Tuším to bolo niekde tuná ...

Hrad je napriek všetkým kydom úchvatne fotogenický ... kto tam ešte nebol, nech tam fičí, kým (ešte) stojí ...

...a tieto ešte musím pridať, pretože som pre ne musel "rýt držkou v zemi", mokrá tráva a blato majú svoje čaro :-) ...


Obrázok používateľa harp
Offline

Velmi pekne. Aj foto aj stav hradu.

Obrázok používateľa Zavináč
Offline

Poďme na kapitolky ...

III. Hlavolam - hádanka pre dobré oči.

Zlý stav hradnej skaly je všeobecne známa vec. Menšie zemetrasenie a je "sranda" na svete ... Aj tak ma ale prekvapila - z diaľky skrytá - realita boja s miestnou prírodnou "fyzikou".

Tu si môže záujemca narátať "vlastné" injektážne "vrty" ... :-)

Jozef - to nie sú injektážne vrty ale svorníky, ktoré majú "pozošívať" hradné bralo ktoré sa pomaly rozpadá na stĺpy a po makkom podloží sa roztvára od seba navzájom a pomaliličičiky sa všestranne posúva smerom nadol. Svorníky veľa vydržia ale na večnosť nie sú. Za niekoľko storočí ak nie desaťročí je po nich -rozchádzajúce sa skaly ich potrhajú ako papierové špagáty

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Cez víkend budú zatvorené expozície Spišského múzea

POPRAD 14. septembra (SITA) – Cez víkend bude obmedzená prevádzka vo viacerých expozíciách Spišského múzea v Levoči, vrátane Spišského hradu. Už v piatok od 11:00 do 17:00 bude pre verejnosť z technických príčin zatvorený Spišský hrad. V sobotu bude zatvorená expozícia v historickej radnici v Levoči od 15:00. V nedeľu budú od 9:00 do 14:00 okrem historickej radnice zatvorené aj ďalšie expozície Spišského múzea v Levoči, a to Dom Majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši, informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Obrázok používateľa jozo
Offline

Dík za opravu, pointa problému (žiaľ) zostáva ... :-(

Obrázok používateľa jozo
Offline

Z čerstvých prírastkov do archívu ma zaujal (k téme) aj tento záber. Tá skala tu zjavne tiež "pracuje" ...

Ešte som zabudol na jeden (veselší) postreh. Pri prvej návšteve pred 14 rokmi sa mi páčila tá inštalácia replík kanónov na podstavcoch pri múroch predbránia južnej brány (na obrázku). Do roka a do dňa zmizli ... Tie podstavce sú tam doposiaľ, akoby čakali, kým sa tie hlavne vrátia zo zberných surovín :-) ...

Pri prehrabávaní sa v starých fotografiách "z celuloidu" musím skorigovať datovanie tej "nerozchodenej" úpravy interiéru hlavnej veže. V 1997 ešte nebola hotová. V 2001 už áno...

No a napokon ešte jeden "domáci" objav ... Niekedy je na škodu mať archív starých záberov a mať teda čo s čím porovnávať ... Môžem len špekulovať, prečo ten nešťastný románsky palác pri "zásahu" v nedávnej minulosti "vyfasoval" nečakaný novotvar ... Kto pozornejšie kukne - uvidí ... Kto pozná pravdu - odpovie ... Ja môžem, ako som už ... len špekulovať ...

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

harp: vsak som dal rozne obrazky hradov, aj strecno v diskusie hrad strecno si skus kuknut... este skusim nieco pridat, beckov napr

Obrázok používateľa RudoM
Offline

chcelo by to zastresit ramansky palac v duchu ozaj romanskom. to by fantazia pracovala

Obrázok používateľa chobot
Offline

Za šesť mesiacov si hrad pozrelo vyše stotisíc ľudí

LEVOČA - Jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe - Spišský hrad - si tento rok prišlo pozrieť vyše 170-tisíc návštevníkov.

Návštevnosť hradu prekonala aj rok 2004, keď si kultúrnu pamiatku pozrelo 155-tisíc ľudí. "Vyššia návštevnosť je potešujúca najmä preto, že hrad je pre verejnosť otvorený len šesť mesiacov v roku, a to od mája do októbra," informoval Kamil Tomčofčík zo Spišského múzea v Levoči, ktoré Spišský hrad spravuje. Sezónu na Spišskom hrade ukončili v nedeľu. Hrad je cez zimu zatvorený hlavne z bezpečnostných dôvodov, keďže prístup k hradu, ako aj pohyb v areáli je počas zimy značne sťažený.

Už na budúci rok čakajú Spišský hrad stavebné úpravy, ktoré sa začnú v marci a potrvajú do novembra budúceho roku. "Vybudovanie vodovodu a kanalizácie bude znamenať výrazný krok k skvalitneniu služieb pre návštevníkov," uviedol Tomčofčík. Doteraz sa úžitková voda na Spišský hrad dováža v cisternách. Pitná voda na Spišskom hrade nie je vôbec.

Vybudovanie vodovodu a kanalizácie umožní poskytovanie reštauračných služieb. Tomčofčík predpokladá, že pitná voda a kanalizácia umožní v budúcnosti dlhšie prevádzkovanie Spišského hradu. "Keď nám zamrzla voda v cisterne, museli sme odstaviť toalety," dodal Tomčofčík.

Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad je od roku 1993 zaradená do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. (sita)

8. 11. 2006

Obrázok používateľa chobot
Offline

Súhradnice 07

"Spišské muzeum v Levoči uspořádalo ve dnech 13.-14.7.2007 mezinárodní konferenci zaměřenou na prezentaci hradů ve vztahu k jejich památkové ochraně, zpřístupnění a marketingu v rámci cestovního ruchu. Pořadatelům se podařilo dosáhnout optimální situace, kdy se přednesené referáty, ač některé tématicky blízké, nepřekrývaly, ale naopak organicky doplňovaly, takže v celkovém rozsahu pokryly takřka celé široké spektrum problematiky, která se této významné části kulturního dědictví dotýká."

Viac o stretnutí na tejto adrese:

http://www.npu.cz/pp/akce/minuleakce/akce07/akce070719varhaniklevoca/

Obrázok používateľa HERETIC
Offline

Voľby prehliadania komentárov

.

Spišský hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.