skladba stropu nad pivnicou (povodne vraj jama na mocovku)

5 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa Benesso
Offline
skladba stropu nad pivnicou (povodne vraj jama na mocovku)

Dobry  den!

 

Prosim o radu skusenejsich majstrov.  Pri prerabke stajne na obytnu miestnost v starom kamennom dome  som objavil zasypanu jamu (prapovodne asi na mocovku) Som v procese vyberania nasypu a zaroven uvahy, co s nou potom. <!--break--> Je tam male oknicko, skor vetraci otvor. Je mozne, ze jama bola neskor vyuzivana aj ako skrisa na potraviny. Mohla by z nej byt sikovna vinna pivnicka. Rad by som ponechal povodne tramy, kedze su v dost dobrej kondicii, ale s mojimi vedomostami neviem prist na to, aku skladbu dalej pouzit, aby do izby neskuor neprestupovala vlhost a zatuchlina, ako u ineho stavitela v jednom zial nekomentovanom prispevku tu na fore. Dom absolutne nevlhne, ale sut v jame je pochopitelne trochu vlhka, tazko povedat, co to bude robit casom.

Dakujem pekne!

Fotografia v diskusiach - Benesso
Obrázok používateľa Benesso
Offline

Ďakujem pekne za dobre rady, po ďalšom kroku sem zavesim fotografiu, snad to bude coskoro!

Obrázok používateľa Rado-Martinčan
Offline

Dobrý nápad. K novým trámom : zahnívajúce konce uložené v murive je častý jav, pri osadení nových si dajte záležať na tom, aby v stene konce neboli zamurované, resp. uložené v malte. Ja som pri osádzaní nových trámov tehlu alebo kameň oprel o drevo "nasucho" a koniec trámu tiež nechal dýchať - aspoň 5 cm škáru je dobré ponehať. Aby zospodu osadený záklop udržal zásyp ( ak dáte trámy výšky 20-25 cm, bude to napr. pri piesku alebo kamenive dosť ťarcha), tak by som použil miesto klincov vruty. A bude to pomocou uťahovačky aj pohodlnejšia robota, ako nad hlavou hlobiť desiatky klincov...A zákkop dajte s perodrážkou, aby keď sa bude hore chodiť, sa neprášil a netrúsil bordel do pivničky. Alebo ak obyčajné dosky, tak potom pod zásyp nejakú separačnú vrstvu - geotextíliu napríklad. Určite dačo paropriepustné samozrejme. Držím palecyes

Obrázok používateľa Benesso
Offline

Dakujem za odpoved!

Jama je absolutne bez zapachu. Nasli sme tam okrem ineho aj zbytky starych zbrani, cize to asi naozaj bola skor skryša. Tramy, ako vravite, vyzerali dobre, ale v miestach ulozenia boli poriadne vyhnite. Uz su prec, zato vetracie okienko samozrejme  ostava. No otvorila sa nova moznost, ktora ma laka. Ak sa to ukaze ako hlupy napad, pojdem tou cestou, co ste pisali, cize na nove tramy dam zaklop, nan "ekonomicku" verziu nasypu, postrholce a drevena podlaha, nech to dycha. Ale k tomu napadu. Mam moznost ist vyssie s podlahou v izbe a vyssi strop v pivnici by sa tiez zchosnoval. Uvazujem, ci by som mohol novymi pivnicnymi tramamy nahradit aj postraholce. Tak, ze nove tramy ulozim o nejakych 25 cm vyssie. Dam ich dlhe na celu miestnost (mam take odlozene v pajte) V pivnici, ktora je cca do polovice miestnosti odspodu tramov nabijem zaklop, priestor medzi tramami, na celej ploche miestnosti vyplnim nasypom a z vrchu tramov dam drevenu podlahu. Je tam, prosim nejaka vada, ci zrada? Dakujem!

fotografia0640_stitch.jpg fotografia0640_stitch.jpg
Obrázok používateľa Rado-Martinčan
Offline

Pokiaľ ste to vyčistili a necítiť žiadne silné nepríjemné pachy močoviny, malo by to po tejto stránke byť O.K.  Hlavne treba ponehať funkčné to vetracie okienko. A k skladbe podlahy : odstránil by som starú podlahu a pekne očistil trámy. ( v dome, kde teraz makám tie pôvodné tiež vypadali dobre a pekne, ale po vykartáčovaní sa ukázalo, že sú riadne červotočom navŕtané a niektoré sme menili. Až po kartáčovaní sa totižto ukázali tisíce dierok, ktoré predtým boli zaplnené prachom a nebolo ich vidno - preto na prvý pohľad trámy vypadali dobre ) Ak budú ozaj v pohode, tak ich dačim neagresívnym ošetriť, potom by som na to dal záklop a naň zásyp. Otázka je, z čoho. Suchučká hlina s troškou nehaseného prachového vápna, piesok s vápnom, len hlina, liapor 1-4, jemnejšia frakcia štrku, napr 4-8....Záleží hlavne od možností peňaženky. Do zásypu položiť postrholce a na ne drevenú podlahu. Vlastne to záleží, aké využitie miestnosti hore chcete. Ale aby to celé dýchalo, asi by som dal drevo. 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.